Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haluk Levent'in 'Ahbap'ı 30 Bin Gönüllüye Ulaştı: 'İyiliğin Bulaşıcı Olduğuna İnanıyorum'

 > 
708PAYLAŞIM

Sanatçı Haluk Levent öncülüğünde kurulan Ahbap Derneği, Türkiye'nin genelinde 30 bin gönüllüye ulaştı. 

Haluk Levent'in platform adı altında faaliyete başlattığı ve ardından dernekleşen "Ahbap" şimdiye kadar 245 öğrenciye burs imkanı sağladı, 136 medikal cihaz ve ilaç temin etti, 4 bin 216 aileye çeşitli yardım ulaştırdı, 1414 özel günde etkinlik, 331 kan ve kök hücre kampanyası ve 574 de eğitim faaliyeti düzenledi.

İstanbul merkezli faaliyet gösteren ve kısa süre içerisinde Türkiye'nin 64 şehrinde 30 bin gönüllüye ulaşan dernek, 7 gün 24 saat ihtiyaç sahiplerini hayırseverlerle buluşturuyor.

"Hayırseverlerle ihtiyaç sahiplerini bir araya getirdik"

Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent, 25 yıla yakın süredir Ahbap'a benzer organizasyonların içinde olduğunu, kurdukları dernek sayesinde çalışmalarının kurumsal bir nitelik kazandığını söyledi.

Zaman zaman yardım konusunun istismar edildiğini de dile getiren Levent, "Sosyal medyada ağlayan bir kadın ve bebek resmi koyup altına hesap numarası paylaşan birtakım kişiler oldu. Çoğu yardımlar istismar edildi. Ahbap, birçok konuda bunların da önüne geçmek istedi. Yardımların tek elden araştırılarak doğru ele ulaşmasını sağladı. Yoksa insanlardaki yardım duygusu azalacaktı." diye konuştu.

"Bizde para işlemiyor" 🎥

İhtiyaç sahipleriyle hayırseverleri bir araya getirmeyi başardıklarını anlatan Levent, şöyle devam etti:

"Şu anda birlikte çalıştığımız 200'e yakın hayırsever var. İnsanlara yardım ettiğim zaman kendimi çok mutlu hissediyorum. Bizde para işlemiyor. Biz hayırseverlere ödüller veriyoruz. Mesela ailemizin kira ihtiyacı var. 'Kim bu aileye şu parayı gönderirse ona yatta yemek hazırlıyorum' diyorum. Evlerine gidiyorum kahvaltı ve akşam yemeği hazırlayıp şarkı söylüyorum. İyiliğin bulaşıcı olduğuna inanıyorum. Eğer gerçekten bir yardım yapmışsak o akşam çok huzurlu uyuyoruz.

"Ben Türkiye'nin yükünü kaldıran bir adam değilim" 🎥

Levent, yaptıkları örnek çalışmalarla kısa sürede Türkiye'deki herkesin desteğini aldıklarını vurguladı ve şöyle devam etti: 

"Gönüllü arkadaşlarımız muhakkak valiliklere müracaat ediyor. Aileler mutlaka araştırılıyor. Önce devlet hastanelerine yönlendiriyoruz. Tedavi devlet hastanesinde yapılmıyorsa valilikten izin belgesi alıyoruz. Bize izin verdiği takdirde bunu paylaşıp o hesaba para toplanmasını ve onun sağlığına kavuşmasını sağlıyoruz. 

Ben Türkiye'nin yükünü kaldıran bir adam değilim. Ben alternatif bir kuruluş da değilim. Ahbaplar, bakanlık, valilik ve muhtarlarla çalışıyor. Biz kendimizi devletten soyutlayan alternatif bir oluşum değiliz. Halkla, devletle, hükümetle ve muhalefetle hep birlikte olan insanlarız."

"Ölene kadar paylaşmaya devam edeceğim"

Kansere karşı verdiği mücadeleyle tanınan ve geçen hafta yaşam mücadelesini kaybeden Neslican Tay'ı birçok kez hastanede ziyaret edip moral verdiğini hatırlatan Levent, onun mücadeleci azminin birçok hastaya sembol olduğunu, ölümünün kendisini de çok üzdüğünü aktardı.

Sık sık hastane ziyaretleri yaptığını vurgulayan Levent, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüm hastaları akrabam gibi görüyorum. O sıcaklıkta ve yakınlıkta hissediyorum. Daha önce hastanede tedavisi devam ederken kaybettiğimiz çocuklarımız oldu. O hüznü ve yalnızlığı bilirim. Çocuk hastaları ziyaret ettiğimde serviste tedavi gören tüm çocukları ziyaret ediyorum. Onlara şarkı söylüyorum. İnsanlar sürekli bana sarılıyor. Ben ölene kadar paylaşmaya devam edeceğim."

Özetle Ahbap Nedir I Neler Yapar 💚

Ahbap Platformu'nun bir parçası olmak isteyen gönüllüler önce internet sitesinde hazırlanan "Ahbap Ortak Zemin Anlaşması"nı imzalıyor.

Yaşadıkları şehrin resmi Ahbap sosyal medya hesaplarıyla iletişime geçip yönetim kurulunun da olumlu referansını alan gönüllüler, "Ahbap" olarak görev almaya hak kazanıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir