Suriye'de Rus Helikopteri Düşürüldü: '2'si Asker 5 Ölü'

 > -

Suriyeli muhalifler Halep kırsalında bir Rus helikopteri düşürdüklerini açıkladı.  Rusya Savunma Bakanlığı olayı doğruladı ancak helikopterin İdlib kentinde düşürüldüğünü vurguladı. Kremlin'den yapılan açıklamada ise helikopterde bulunan 3'ü mürettebat 2'si askeri personel olmak üzere 5 kişinin öldüğü belirtiliyor. ..

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Halep'in güney kesimlerindeki Tel Sultan köyü yakınlarda Rus ordusuna ait bir askeri helikopter ısıya duyarlı füzeyle düşürüldü.

Rusya Savunma Bakanlığı: "Halep'e insani yardım götürmüştü"

Haberin ajanslara yansımasından kısa bir süre sonra Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "1 Ağustos'ta İdlib vilayetinde, Halep'e insani yardım ulaştırması ardından Hmeymim hava üssüne geri dönmekte olan Mi-8 tipi bir Rus helikopteri yerden açılan ateş sonucu düşürüldü" denildi.

Açıklamada, helikopterin içinde 3'ü mürettebat 2'si askeri personel olmak üzere 5 kişinin olduğu belirtildi, bu kişilerin âkıbeti hakkında bilgi sahibi olunmadığı ifade edildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov helikopterlerde bulunan herkesin öldüğünü açıkladı

"Savunma Bakanlığı'ndan gelen bilgilere göre helikopterde bulunan kişiler hayatını kaybetti" ifadelerini kullanan Peskov, Kremlin'in ölen askerlerin ailelerinin acısını paylaştığını da belirtti.

Halep’te şiddetli çatışmalar

Ahrar-u Şam, Faylak-u Şam ve eskiden Nusra Cephesi adıyla bilinen Şam’ın Fethi Cephesi grubunun da içinde olduğu Fetih Ordusu, muhalif bölgelerdeki kuşatmayı kırmak amacıyla büyük bir operasyon başlattığını açıklamıştı.

Görsel: Al Jazeera

Al Jazeera 'nın verdiği bilgiye göre Fetih Ordusu, kentin hem güneyinde hem batısında ilerleme kaydetti.

Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre Halep'te yaklaşık 300 bin kişi, gıda ve ilaç sıkıntısı yüzünden insani krizle yüz yüze

BBC'nin verdiği bilgiye göre ise Suriye ordusu da muhaliflerin saldırısını doğruladı.

Ancak ordudan yapılan açıklamada bir hava üssünü işgal eden muhaliflerin püskürtüldükleri belirtildi.

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Halep'te taraflar arasındaki çatışmaların birçok cephede sürdüğünü bildirdi.

AA, AJT, BBC ve Sputnik

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir