Günlük Hayatta Sık Sık Kullandığınız Ürünlerin Saçınıza Nasıl Zarar Verdiğini Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

0PAYLAŞIM

Özellikle son madde beni çok şaşırttı.

1. Yün ürünler giymek

Yün kıyafetler soğuğa karşı sizi korur fakat bu materyal saçınıza zarar verebilir. Yün kumaş statik elektrik üretir ve bu elektrik saçınıza yapışarak en sonunda zarar görmesine neden olabilir. Saçınız ıslandığında daha kırılgan bir hale gelir ve daha kolay zarar görebilir.

2. Ton balığı yemek

Ton balığı, çok besleyici bir gıda ve birçok eser element açısından zengin olmasına rağmen, aynı zamanda yüksek miktarda cıva içerir. Bu zararlı ağır metal, bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle birçok tıp uzmanı, ton balığının kararınca yenmesini tavsiye ediyor. Bir araştırmaya göre cıva tüketimi, ani başlayan saç dökülmesiyle de bağlantılı olabilir.

3. Saçı kurutmak için kurutucu ya da havlu kullanmak

Birçoğumuz duştan çıktıktan sonra saçımızı havluya sarıyoruz, ama pamuk havlular saçın kabarmasına ve zarar görmesine yol açabilir. Havlu saçtan daha kalın ve kuru olduğu için kütikülün kalkmasına ve saç uçların bölünmesine neden olabilir. Düzenli olarak saç kurutma makinesi kullanmak da aynı şekilde saçın kırılganlaşmasına ve donuklaşmasına neden olabilir. Saçınızı doğru bir şekilde kurutmak için saç kurutucunuzu saçınızdan yaklaşık 15 cm uzakta tutmalısınız.

4. Lastik saç tokası kullanmak

At kuyruğu ve topuz gibi saçların sıkı toplandığı modeller saçınızın zarar görmesine neden olabilir. Lastik toka saça baskı uygular ve uzun vadede saçta kırılmaya yol açabilir. Eğer saçınızı at kuyruğu şeklinde toplamak istiyorsanız dışı kumaş kaplı bir toka tercih edebilirsiniz.

5. Saç kremini saçın diplerine kadar uygulamak

Saç kremi kullanımı saçı nemli ve yumuşak tutmak için olmazsa olmazlardan bir tanesi fakat yanlış kullanımda saçın kötü görünmesine neden olabilir. Eğer kremi saç diplerine uygularsanız bu saçın ağırlaşmasına ve diplerin yağlı görünmesine neden olacaktır. Saçınızı yumuşak ve parlak tutmak için saç kremini sadece saç uçlarına ve boyuna uygulamaya özen gösterin.

6. Çok sık kuru şampuan kullanmak

Kuru şampuanlar adete bir kurtarıcı görevi üstlenir ve saçınızı yıkayamadığınız zamanlarda temiz ve güzel görünmesine yardımcı olur ama aşırı kullanımı saç derinizin kaşınmasına, kurumasına ve pul pul olmasına neden olur. Sağlıksız bir saç derisi saç kaybına neden olduğu gibi yeni saçların uzamasını da engeller. Kuru şampuanlar saçı tam olarak temizlemediği için aynı zamanda da kepeklenmeye de yol açabilir.

7. Güneş gözlüğünü başın üstünde tutmak

Güneş gözlüğünüzü kafanızın üzerine koymak gözlüğü kaybetmemek için gayet iyi bir yol olsa da eğer bunu sürekli yapıyorsanız saçınızın incelmesine yol açabilir. Gözlüğün sıkılığı kafatasına giden kan akışını azaltabilir ve bu da saç uzamasını yavaşlatabilir. Eğer gözlükte kullanılan materyallere alerjiniz varsa bu da aynı şekilde saçın incelmesine yol açacaktır.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Sabun Kullanmadan Yıkanmaya Başlayanların Vücutlarında Yaşadıkları Şaşırtıcı ve Sağlıklı Değişimler - onedio.com
Sabun Kullanmadan Yıkanmaya Başlayanların Vücutlarında Yaşadıkları Şaşırtıcı ve Sağlıklı Değişimler - onedio.com
Hepimizin Bayıla Bayıla Uyguladığı Bazı Saç Bakım Klişelerinin Aslında Ne Kadar Zararlı Olduğunu Nedenleriyle Açıklıyoruz - onedio.com
Hepimizin Bayıla Bayıla Uyguladığı Bazı Saç Bakım Klişelerinin Aslında Ne Kadar Zararlı Olduğunu Nedenleriyle Açıklıyoruz - onedio.com
Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Alternatif Bakım Önerileri - onedio.com
Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Alternatif Bakım Önerileri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blvckstne

saçım genetik olarak fırça gibi olduğundan bana farketmiyor

Görüş Bildir