Günlük Hayatta Sık Sık Karşılaşmamıza Rağmen Asla Nedenini Sormadığımız 12 Soru ve Cevabı

181PAYLAŞIM

Sorgulamayı bırakıp öyle kabul etmiştik😃

1. Orta koltuk kolçakları kime aittir?

Orta koltukta bulunan kolçakların kime ait olduğuna dair resmi bir bilgi mevcut değildir. Ancak görgü uzmanları, ortada duran kişi sıkışacağı için kolçakların da ona ait olması gerektiğini söylüyorlar.

2. Plastik gazlı içecek şişelerinin dipleri inişli çıkışlıyken, su şişelerinin dipleri neden öyle değildir?

Şişenin dayanıklılığını artırmak için şişenin dibine tümsekler eklenir. Bu gazlı içeceklerde gerekli bir unsurdur çünkü plastik şişenin, içeceğin içindeki gazın basıncına dayanabilmesi gerekir. Ayrıca, bu tür içecekler genellikle soğutularak servis edilir ve sıvı soğuduğunda hacmi değişebilir. Bu yüzden şişenin bükülmemesi gerekmektedir.

3. Neden sinekler asla açık pencereyi bulamazlar?

Sinekler, ışığı ve karanlığı doğru bir şekilde ayırt edebilen bileşik gözlere sahiptirler. Odanızında dolaşırken aradıkları tek şey bir ışık kaynağıdır. Açık pencere de bir ışık kaynağı olmasına rağmen aynı zamanda, odaya dışarıdan bir hava akımı sağlar. Odaya gelen rüzgar sineklerin rahat uçamayacağı bir atmosfer yaratır, bu da pencerenizden kaçınmasına ve başka bir ışık kaynağı aramasına neden olur.

4. Buz neden kaygandır?

Buz sadece üzerinde yürüdüğünüzde kaygandır ve erime noktasına yakındır. Kayganlık, su moleküllerinin yüzeydeki diğer su moleküllerine bağlanamamasından kaynaklanır.

5. Kediler neden mırlar?

Çoğu insan, kedilerin evcil hayvan olmaktan hoşlandıkları anda mırladığını söyler. Aynı zamanda, mırlamanın iletişim ve iyileşme özelliklerini de kapsadığı söylenir. Araştırmacılar kedi mırlamasının ağrı, ödem, yara ve nefes darlığını iyileştirmek için kullanılan frekansları ürettiğini keşfettiler.

6. Aynaların gerçek rengi nedir?

Mükemmel bir ayna tüm renkleri geri yansıtır. Beyaz ışığın bilimsel tanımı, mevcut tüm renklerin karışımıdır.

7. Tembel hayvanlar neden bu kadar yavaştır?

Tembel hayvanlar, tamamen besin değeri çok zayıf olan yapraklar ile beslenir. Ağaçlarda yaşadıkları için tırmanmak onları zorlayan bir günlük aktivitedir. Düşük kalorili beslenmelerine yönelik son derece yavaş hareket ederler.

8. Neden sıvı yapıştırıcılar bulunduğu şişenin içine yapışmaz?

Çoğu yapıştırıcı, şişe içinde kalın bir sıvı olarak durmasını sağlayan bir çözücüye sahiptir. Sadece tüpten sıkılıp, uygulandıklarında yapışkan hale gelirler. Dışarıdaki hava ile temas ettiğinde, yapıştırıcıda bulunan su buharlaşarak tutkalın sertleşmesini sağlar. Geriye kalan tek şey nesneleri bir arada tutan yapışkan moleküller.

9. Gelinlikler neden beyazdır?

19. yüzyılda, çoğu kadın farklı davetlerde tekrardan giyebilecekleri kıyafetleri gelinlik olarak belirlerdi. Gelinliklerin beyaz renkte olması gerektiği inancı Hollywood filmlerinden sonra gerçekleşti. 1950'lerde sadece varlıklı aileler beyaz gelinlik satın alabilirdi. Bugün ise tüm kültürlerde beyaz gelinlik giymek yaygındır.

10. Zebraların çizgileri...

Zebraların siyah çizgilere sahip, beyaz renkli hayvanlar olduğuna dair uzun süren bir inanış vardı. Ancak, zebraların orijinal renginin siyah olduğu söyleniyor. Beyaz çizgiler, anne karnında  bir zebra embriyosunun gelişmesiyle ortaya çıkar.

11. Diş fırçaladıktan sonra neden portakal suyunun tadı korkunç olur?

Diş macunu damak tadınızı biraz değiştirir. Diğer tatlara karşı baskınlık oluşturur. Portakal suyunun içindeki tatlı tadı bastırdığı için damağınızda geriye acı bir tat kalır.

12. Neden gerginken avuç içlerimiz terler?

Vücudunuz gelecek olan her şeye hazır olmak için kalbinizin atmasını sağlayan adrenalini salgılar. Terlemenin ana görevi, vücudunuz sıkı çalışmaya başladığı anda vücut sıcaklığını kontrol etmektir. Ter bezlerinin ise en yoğun olduğu yerler ayak tabanları ve avuç içleridir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Şimdi aynalar ne renkmiş yâni?? Anlayan, çözen beri gelsin..

kedi-ve-cat

keşke ortaokulda fen dersini dinleseydiniz :(

depresifon

Neden sinekler asla açık pencereyi bulamazlar? piçlikten

Görüş Bildir