Güneş Tutulması Saat Kaçta Olacak? Ateş Çemberi Güneş Tutulması Türkiye’den Görülecek Mi?

0PAYLAŞIM

En ilginç doğa olaylarından biri olan Güneş Tutulmaları, yarattığı görsel şölen ile gündemde. Gökyüzünde yaşanan güneş ve ay tutulmaları en ilgi çekici konu başlıklarından biri. Bugün, dünyanın birçok noktasından gözlenecek Güneş Tutulması yaşanacak. Vatandaşlar, Güneş Tutulması’nın saat kaçta olacağını ve Türkiye’den görülüp görülmeyeceğini merak ediyor. İşte 10 Haziran Ateş Çemberi Güneş Tutulması ile ilgili tüm bilgiler…

Güneş Tutulması Ne Zaman Olacak?

Ateş Çemberi Güneş Tutulması olarak da adlandırılan Güneş Tutulması 10 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek. Uzmanlara göre yaklaşık dört dakika sürecek Güneş Tutulması, TSİ 13.53’de gözlemlenecek.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENECEK Mİ?

10 Haziran Güneş Tutulması Türkiye’den görüşmeyecek. Tutulma, Kanada'nın kuzeyi, Grönland, Rusya’nın kuzey doğusu, Parçalı Tutulma: Kuzey Amerika'nın kuzeyi, Atlas Okyanusu'nun kuzeyi, Avrupa, Orta ve Kuzey Asya’da görülecek.

Güneş Tutulması Nedir, Neden Olur?

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için Güneş tutulması çok ender bir olaydır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir