Görüş Bildir
Haberler
Güneş Sisteminde Yüzen Proje

Güneş Sisteminde Yüzen Proje

İçeriğin Devamı Aşağıda

Uzun yıllardır bir hayal olarak bekleyen güneş sisteminde yüzercesine gezinebilen araç sonunda gerçek oluyor.

Bundan uzun yıllar önce, 1976 senesinde ünlü astrofizikçi Carl Sagan ortaya ilginç bir fikir atmış ve büyük ilgi görmüştü. Sagan’a göre, güneş sisteminde güneşten enerjisini alarak gezinen bir araç yapmak mümkündü. Bugüne kadar hayal olarak görülen fikir, şimdilerde gerçek bir projeye dönüşüyor.

Sagan’ın kurduğu ve Bill Nye tarafından yönetilmekte olan kâr amacı gütmeyen oluşum, The Planetary Society bahsi geçen düşü gerçek yapıyor. Mecra prototipini ürettiği LightSail adlı sistemle uzayda gezintiye çıkacak, güneşten enerjisini alarak adeta yüzecek. Birkaç yıldır geliştirilen projenin toplamda 4.5 milyon dolara mal olacağı daha önceden dile getirilmişken, şimdiye kadar bu meblağın belli bir kısmı toplandı bile.

Ekip ise şimdi geriye kalan 1.2 milyon doları toparlamanın peşinde. 2016’daki ilk gerçek görevine çıkabilmesi için Kickstarter bağış kampanyası başlatılan LightSail, 200 bin dolarlık ilk aşamayı geçti bile. Bitimine yaklaşık 1 ay kalan bağış kampanyası şimdiye kadar 735 bin dolar topladı.

İlgili kampanyaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Techİnside

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın