Görüş Bildir
Haberler
Cildinizi Güneş Işınlarının Zararlarından Korumak İçin Yapmanız Gereken 6 Öncelikli Şey

Cildinizi Güneş Işınlarının Zararlarından Korumak İçin Yapmanız Gereken 6 Öncelikli Şey

müstesna
05.08.2015 - 22:36 Son Güncelleme: 07.08.2015 - 14:13

İnsanoğlunun doğası gereği yumurta kapıya dayanmadan hareket geçtiğimiz pek söylenemez. Cilt kanseri dendiğinde çoğumuz gülüp geçiyoruz. Hele bir de genç yaştaysak hiçbir sağlık sorunu ihtimalini düşünmüyoruz; sonsuza kadar yaşayacakmışız gibi geliyor.

Fakat gerçek bu değil. Gerçek şu ki; melanom sebebiyle her saatte 1 insan hayatını kaybediyor. Her 50 erkekten ve kadından 1'ine hayatında melanom teşhisi konuyor. Kanser tedavisi cildi hassas hale getiriyor ve iz bırakıyor.

Sizi bilmem ama bu ihtimaller tedbir almak için yetiyor ve artıyor. İşte yaz kış demeden alınması gereken önlemler sizlerle.

Kaynak: http://diply.com/auntyacid/sun-safety...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Her şeyden önce: Güneş kremi!

1. Her şeyden önce: Güneş kremi!

Bazen kıvamından bazen renginden dolayı kullanmadığımız bir gerçek ama cilt kanserinden korunmanın ilk kuralı güneş kremleri. Yaz kış güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmek oldukça önemli. Yaz aylarında deniz ve havuzdan sonra tekrarlamayı da unutmayın. Artık rahatsız etmeyen kıvamda ve renklerde alternatifleri de üretiliyor. Sırtınızı es geçmeyin, aman diyelim.

2. Güneş kremi seçerken içeriğine dikkat edin.

2. Güneş kremi seçerken içeriğine dikkat edin.

Güneş kremi içeriklerinde asıl sorun; çinko ve titanyum dioksit nanoparçacıkları çünkü deriden emilip kana karışma riski yüksek. Nanoparçacıklar içeren güneş kremleri satın almadığınız sürece mesele yok, içiniz rahat olabilir.

Bir diğer konu ise, araştırmaların da gösterdiği gibi;  oksibenzon'un hormonal dengeyi bozma ihtimali. Fakat bu deneylerde kullanıllan farelerin maruz kaldığı oksibenzonu elde etmek için güneş kreminizi 30 yıl boyunca her gün, vücudunuza boca etmeniz gerekir. Kısacası mesele miktarda.

3. Yüzünüzü mutlaka gizleyin.

3. Yüzünüzü mutlaka gizleyin.

Yüzünüzü, kulaklarınızı ve boynunuzu ayrıca koruyun. Şapka kullanmayı ihmal etmeyin.

4. Solaryumdan uzak durun.

4. Solaryumdan uzak durun.

Çok hoş bir bronzluk verdiğini düşünseniz de kansere yol açan solaryumdan uzak durun.  Ne olursa olsun buna değmez çünkü kanser riskini 3 kat arttırıyor. Koruyucu kremlerinizin yanı sıra bronzlaşmayı kolaylaştıran kremler kullanmayı deneyin.

5. Vücudunuzdaki benleri tanıyın.

5. Vücudunuzdaki benleri tanıyın.

Üst sırada normal benler, ikinci sıradakiler ise melanom belirtisi olanlar gösteriliyor.

Benlerinizin rengine göre tehlikeli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Güneşe maruz kaldıklarında renk ve şekil değiştirirlerse bir doktora görünmenizde fayda var. Sonrasında pişman olmaktan iyidir.

6. Vücudunuzun farkında olun, belirtileri göz ardı etmeyin.

6. Vücudunuzun farkında olun, belirtileri göz ardı etmeyin.

Melanom belirtilerine genellikle görülür bölgelerde rastlansa da ihtimallerin varlığı göz ardı edilmemeli, bu bölgelerin sınırı yok. Melanom vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Bu yüzden pek göz önünde olmayan kısımları da kontrol edin. Bilirsiniz; erken teşhis hayat kurtarır.

Güneş ışınlarından korunmak için yeterli önlemi alıyor musunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
teshilcom

En iyi Güneş Kremleri https://eniyi.co/en-iyi-gunes-kremi-2018/