Günde 7 Bin TL Kazanan Var: Sinop'tan Dünyaya Mantar İhraç Ediyorlar

 > -

Sinop'un Erfelek ilçesinde toplanan mantarlar Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Mantar toplama işinden günde 7 bin liraya kadar kazanan oluyor.

Bölgede yetişen 12 mantar türü halkın geçim kaynağı

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Sinop'un Erfelek ilçesinde dağ yamacında yetişen mantarlar halkın geçim kaynağı oldu.

Köylülerce toplanıp ilçe merkezinde bir firmaya verilen mantarlar, burada ev kadınları tarafından işleniyor ve başta İtalya ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine satılıyor.

Geçtiğimiz yıl 200 ton mantar yurtdışına gönderildi

Geçen yıl ilçeden yaklaşık 80 TIR'ın taşıdığı 200 ton mantar yurt dışına gönderildi. Erfelek mantarına en fazla talep ise İtalya'dan geliyor. Yörede bolca yetişen, İtalyan ve Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılan porçini mantarı, yurt dışına gönderilmek üzere hazırlanıyor. Yörede aileler, topladıkları mantarlardan günde 7 bin liraya kadar gelir elde edebiliyor.

'Bu mantarlar Avrupa'da restoranların ve otellerin vazgeçilmezleri arasında'

Firma sahibi Kemal Bayramoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Bazen rekolte 300 ton dolayında, bazen de 30-40 tona düşebiliyor. İtalya başta olmak üzere, Fransa, Romanya ve Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Burada işlemimiz dışında, gittiği yerde de kalibre kalibre işleniyor, kavanozlanıyor, yani bir sürü işlemden geçiyor. Bu mantarlar Avrupa'da restoranların ve otellerin vazgeçilmezleri arasında.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir