Görüş Bildir
Haberler
Guinness'teki Satranç Koleksiyonu Ankara'da

Guinness'teki Satranç Koleksiyonu Ankara'da

ATKN
24.03.2016 - 14:57

İş adamı Akın Gökyay'ın Guinness Rekorlar Kitabı'na giren satranç koleksiyonundan oluşan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, çocuklar başta olmak üzere 7'den 70'e her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Guinness Rekorlar Kitabı'na girdikten sonra müze haline getirilen koleksiyonda, çizgi film karakterlerinden siyasi ve tarihi olaylara, kültürel temalardan futbol takımlarına kadar çeşitli konularda, her türlü zevke hitap eden 560 adet takım bulunuyor.

'İlk takımımı 1975 yılında Milan'dan aldım'

'İlk takımımı 1975 yılında Milan'dan aldım'

Müzeyle ilgili Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Akın Gökyay, ilk takımını, 1975 yılında Milan'dan aldığını belirterek, 'Amacım koleksiyon yapmak değildi. İşlerimiz dolayısıyla tasarıma ilgi duyuyordum ve o takımın tasarımı çok hoşuma gitmişti. Mağaza kapalıydı ve hafta sonuna girmiştik. Takımı almak için 3 gün beklemek zorunda kaldım.' dedi.

Akın Gökyay’ın 1975 yılında başladığı ve 412 satranç takımına ulaşan satranç koleksiyonu 31 Ocak 2012'de Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Türkiye'deki tescilli, ilk ve tek satranç koleksiyonunda, ahşap, metal, balık kemiği, mermer, sabuntaşı, keçe, polyester ve mermer tozu karışımı gibi çok sayıda materyalden üretilen takımlar yer alıyor.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
14
7
4
4
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Berçem Keleş

Başkalarına ne kadar saçma gelse de, her insanın bu tarz bir hobisi olmalı. Mesela bende aldığım ürünlerin etiketlerini saklıyorum :D 20 sene sonra görüşürüz.