Gözlüklerinden Kurtulmak İsteyenler İçin Doktorların Paylaştığı Birbirinden Kıymetli 7 Tavsiye

331PAYLAŞIM

Vücudunuzda hangi kasların en çok aktif olanlar olduğunu biliyor musunuz? Guinness Rekorlar Kitabı'na göre gözlerimiz gün içerisinde 100.000'den fazla hareket kabiliyetine sahip. Ne kadar da çok değil mi? Ama bütün bu hareketler gözlerimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmuyor ve görünen o ki, görme konusundaki problemler dikkatsiz davranışların sonucu ortaya çıkabiliyor. İşte gözlerimizi hunharca kullandığımızı gösteren birbirinden dikkatsiz yedi davranışımız...

Kaynak: https://choiz.me/post/59094378?language=...

1. Sebzelerden, A ve C vitamini içeren besinlerden, lütein ve beta karoten yönünden zengin olan besinlerden uzak durmak

Yediklerimiz sağlığımız konusunda büyük önem taşır. Söz konusu göz sağlığı olduğunda da bu durum geçerlidir. Aşağıdaki mineraller ve vitaminler de göz sağlığı için önemlidir. 

  • Beta Karoten: Havuç, tatlı patates, ıspanak, lahana, balkabağı

  • Lütein ve Zeaksantin: Ispanak, lahana, turp otu, kara lahana ve kabak

  • Omega-3 Yağ Asitleri: Somon, uskumru, ringa balığı, balık yağı takviyeleri, keten tohumu, ceviz

  • A Vitamini: Dana eti ve tavuk ciğeri, yumurta, yağ, süt

  • C Vitamini: Tatlı biber, lahana, çilek, brokoli, portakal, kantalup kavunu

2. Herhangi bir işle çok uzun süre meşgul olmak

Bilgisayar başında çalışan birçok insan günde bir veya iki kez 15 dakika mola vermeleri gerektiği konusundaki tavsiyeyi göz ardı ediyor. Ama NIOSH tarafından yapılan çalışmaya göre gözdeki ağrılar, görüntüde bulanıklık, vücudun üst kısmında rahatsızlık hissi bilgisayar başında çalışanlar gerektiği kadar mola verdiklerinde azalıyor.

3. Gözleri hareket ettirmeyi unutmak

Bu tavsiye hakkında farklı görüşler mevcut. Hatta birçok göz doktorunun bu gerçeği bildiğine ama hastalarına hiçbir şey söylemediklerine dair teoriler bile var. Ama gözler yeteri kadar ve doğru hareket ettirildiğinde bireylerin gözlük veya lens kullanmasına, göz ameliyatı olmasına gerek kalmıyor. Hastalıklar ve tedavisi olmayan yaralanmalar haricinde günlük göz hareketleri sağlıklı bir görme yetisi kazanmanızı sağlayacaktır. 

Yukarıda gördüğünüz şemada Dr. Zhdanov tarafından tavsiye edilen göz hareketleri yer almaktadır. Dr. Zhdanov her bir hareketin üç kere yapılmasını ve ardından çokça göz kırpılmasını öneriyor.

4. Uykusuzluğun gözlere zarar vermeyeceğini düşünmek

Uyku, vücudumuzun en önemli etkinliklerinden biridir. Eğer uykusuzluğun vücuda zarar vermeyeceğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Uykusuzluk, görme konusundaki problemlere yol açabilir. Gözlerin gün içerisindeki yorgunluğunu atması için en az 5 saat dinlenmesi, yani uyumanız gerekmektedir. 

Uykusuzluk gözlerde kızarıklık, kaşıntı, bulanık görüş, ışık hassasiyeti, göz kapağı spazmları ve miyokimi gibi sıkıntılara neden olur.

5. Sigara içmek

Sigara kullanımının gözler için de zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

  • Sigara kullananların ilerleyen yaşlarda görme engelli olma olasılığı kullanmaya oranlar dört kat daha fazladır. 

  • Katarakt görme kaybına yol açan bir nedendir. Araştırmalara göre sigara içenlerin katarakt olma olasılığı, içmeyenlere oranla iki kat daha fazladır. 

  • Kadınların hamilelik döneminde sigara içmesi bebekte bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlar arasında şaşılık ve görme sorunları da yer alır.

6. Çıplak gözle güneşe bakmak

Amerikalıların %75'i gözlerinin UV ışınlarına maruz kalmasından endişe ederken, yalnızca %31'i dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanıyor. Dışarıda uzun süre kalmayacaklarını söylemeleri veya reçeteli gözlüklerinin olmayışı ise bahanelerinden yalnızca birkaçı. 

Bunun sonucunda ise keratit, pterygium, katarakt, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, hatta göz kapağı ve çevresinde kanser gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

7. Karanlıkta kitap okumak, çalışmak veya bir şeyler izlemenin gözlere zarar vereceğini düşünmek

Şaşırtıcı olacak ama doktorlara göre loş ışık gözlerimize zarar vermiyor.

BONUS: Gözlerde meydana gelen değişikliklerin hepsi sorumsuz davranışlardan kaynaklanmaz.

Mesela göz akının rengi yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu süreç yaşamımızda yavaş yavaş ilerlediği için çok fark etmeyiz. 286 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, 20-70 arasındaki kadınlardan yaşları ileri olanların genç olanlara oranla daha koyu, kırmızı veya sarı tonlarda göz akları var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
egyptianprincess

#4 Uyuyan da gözlük takıyor uyumayan da, çok kasmıyorum o yüzden

Görüş Bildir