Görüş Bildir

Gözler Saat 15.00'e Çevrildi! Erdoğan, Ekonomik Reform Paketi'ni Bugün Açıklayacak

Haberler
> Gözler Saat 15.00'e Çevrildi! Erdoğan, Ekonomik Reform Paketi'ni Bugün Açıklayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nın ardından bugün de Ekonomik Reform Paketi'ni duyuracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'ndan sonra gözler şimdi de ekonomi paketine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Reform Paketi'ni bugün saat 15.00'te açıklayacak.

'REFORMLARIN KALICILIĞI SAĞLANACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mart'ta yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ekonomik reformların ana hatlarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Erdoğan, 'Reformları kararlılıkla uygulayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu reformların devamının geleceğini de belirtmek istiyorum. 2021'i salgınla mücadelenin kazanıldığı ve aynı zamanda orta vadede nitelikli bir büyüme dönemine girişin başladığı yıl olarak görüyoruz. Türkiye, inşallah salgın sonrası dönemin dünyada yükselen yıldızı olacaktır.' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ayrıntılara yer vermişti:

'Ekonomik reform gündeminin merkezinde, makroekonomik istikrar politikaları ve yapısal politikalar yer alıyor. Makroekonomik istikrar kapsamında, kamu maliyesi, enflasyonla mücadele, finansal sektör ve cari açıkla mücadele gibi alanlara öncelik verildi.'

'Yapısal politikalar tarafında ise kurumsal yapının güçlendirilmesi, yatırımların çok daha güçlü şekilde teşvik edilmesi ve rekabet politikaları önem kazanıyor.

Reform paketinde mali disiplini daha da güçlendirecek kapsamlı kamu maliyesi politikalarına yer verilecek. Gelir ve harcama tarafında alınan tedbirlere uygun şekilde 2021 bütçe açığı hedefi yüzde 4,3'ten yüzde 3,5'e indirilecek.

Harcamaların takibi ve izlenmesine özel önem gösterilecek. Bakanlıklar, zorunlu olmadıkça kendilerine tahsis edilen ödeneğin üstünde harcama yapmayacak ve bu ödeneklerden tasarruf edecek. Reform paketi çerçevesinde kamu alım ihalelerinde yeni bir sisteme geçilecek. Kamu iktisadi teşebbüsleri gerekiyorsa yeniden yapılandırılarak daha verimli ve rekabetçi hale gelecek.

Enflasyonla mücadelenin bel kemiği olan fiyat istikrarını temin için kalıcı tedbirler geliştirilecek. Sermaye piyasalarının güçlendirilmesi ve finansal kapsayıcılığın artırılması konusunda da yeni politikalar hayata geçirilecek.

Cari açıkla mücadeleyi başarıya ulaştırmak için üretimde yapısal dönüşümü teşvik edecek yeni adımlar atılacak. Kamudaki kurumsal yapı güçlendirilerek reformların kalıcılığı sağlanacak.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
6
4
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
lrnpacno

Hiç merak etmeyin. Konuşmanın özeti şöyle 1.teröre mücadele 2.ana muhalefet kötülemece 3.Korona virüs 4.iki üç sözle anlaşılmayan terimlerle ekonomi 5.... Devamını Gör

Barney

ohooo hiç masal dinleme havamda değilim bugün. 1 saat konuşacaksa 45 dakika kendini övme, 10 dakika eyyy kılışdar, 5 dakika da işte şunu bunu değiştirdik aha... Devamını Gör

ersaglamnihat

120 milyar doların hesabını verin önce.