Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dekolte Tartışması Avrupa Parlamentosu'nda

 > 
7PAYLAŞIM

Gözde Kansu'nun Dekolte Tartışması Avrupa Parlamentosu'nda

Gözde Kansu'nun Dekolte Tartışması Avrupa Parlamentosu'nda

Genç sunucunun dekoltesinin AK Partili Hüseyin Çelik tarafından aşırı bulunmasıyla başlayan tartışmalar, Avrupa Parlamentosu'nda soru önergesi oldu.

Ekranda Gözde Kansu adlı sunucunun başta AK Partili Hüseyin Çelik olmak üzere aşırı dekolte bulunması ve ardından, sunucunun görevinden ayrılmasına değin uzanan gelişmeler Avrupa Parlamentosu'nda soru önergelerine konu oldu.

ÇOK SEKSİ OLDUĞU İÇİN İŞİNDEN ATILAN SUNUCU

Konu, Ab Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin yanıtlaması istemiyle Ap Başkanlığı'na verilen üç yazılı soru önergesiyle Ab gündemine taşındı. Örneğin parlamenterlerden Laurence J.A.J Stassen konuya ilişkin önergesinde şu iddialarda bulundu:

"Konu: "Çok seksi' olduğu için işinden atılan Türk TV sunucusu. Tanınmış Türk Tv sunucusu Gözde Kansu, görevdeki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partisi'nden gelen baskıyla "Veliaht' adlı programdan acele şekilde çıkarılmıştır. Kıyafetinin "çok seksi' olduğu iddia edilmiştir. Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, "Hiç kimseye bir şey demiyoruz ama bu gerçekten çok ileri gitti. Bu dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez' yönünde açıklamalar yapmıştır.

"BU OLAY Ab SÖZLEŞMESİNE UYUM HALİNDE MİDİR?"

Komisyon ,TV sunucusu Gözde Kansu'nun işinden çıkarılmasından haberdar mıdır? Komisyon'un Hüseyin Çelik'in "bu' (Gözde Kansu'nun giydiği kıyafet) dünyanın hiçbir yerinde (yani Ab'de) kabul edilemez' şeklindeki değerlendirmesine tepkisi nedir? Başka deyişle Ak Parti tarafından harekete geçirilen bu ahlak-polisi, Avrupa Birliği Sözleşmesi'nin 2. Maddesinde belirtildiği gibi "Birlik'in üzerine temellendiği değerlerle' uyum halinde midir?"

AB TÜRKİYE'NİN CİNSİYET ALGILAMASINI DEĞİŞTİRECEK

Ab Komisyonu Üyesi Füle ise bu ve benzer sorular içeren önergelere verdiği ortak yanıtta, Komisyon'un, Hüseyin Çelik'in önergelerde atıfta bulunulan sözlerinden haberdar olduğunu belirtti. Füle, "Komisyon uygun her fırsatta Türk yetkililer nezdinde kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularını gündeme getirmektedir. 7 Kasım 2013 tarihinde, Türk Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafındna organize edilen "Kadınların İnsan Haklarındaki İlerlemeler' konferansı sırasında Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi'nin belirttiği gibi: "Kadınların haklarındaki ilerlemelerin aynı zamanda düşünüş biçimi ve cinsiyet algılamasında değişime bağlı olduğunun farkındayız... Her alanda kalıplaşmış yargıların kırılması ve algıların değişmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.'"dedi.

Füle bu alandaki gelişmelerin aynı zamanda Türkiye'nin katılım müzakereleri çerçevesinde de izlenen bir alan olduğunu belirtirken, konunun yıllık ilerleme raporlarında düzenli olarak rapor edildiğini anlattı.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir