Göz Kırpmanın Sizi Tekrar Tekrar Düşündürecek Değişik Anlamları

101PAYLAŞIM

Hoşlandığınız kişi size sık sık göz kırpıyor mu? Ya da iş yerinizde gıcık olduğunuz birisi? Göz kırpmak farklı anlamlara geliyor olabilir!

Göz kırpma hareketini en çok flört, gizlice kendini övmek veya ortak bir sırrı ifade etmek istediğimiz zaman kullanıyoruz.

Ama yine de karşı cinsten gelen bir göz kırpma hareketini sözsüz iletişimde flört daveti olarak algılıyoruz.

Birçok araştırma gibi bu durumun sebebini de 1960 ve 1970'li yıllarda araştırmaya başlamışlar.

Beyin ve davranış uzmanı Eckhard Hess,göz kırpmanın cinsel olarak uyarıldığını karşı tarafa iletme yolu olduğunu iddia ediyor.

Aşk Sinyalleri kitabı yazarı Dr. David Givens hızlı bir göz kırpma hareketinin cinsel heyecandan kaynaklanabileceğini yazıyor kitabında.

Vücut dili uzmanı Patti Wood bu hareketin sadece cinsel açıdan düşünülmemesi gerektiğini aynı zamanda göz kırpma hareketi sonrası başın eğilmesiyle karşı tarafa verilen mesajın "ben güvenilirim" olduğunu söylüyor.

Buna örnek olarak da Noel Baba'yı veriyor.

Eğer Noel Baba gecenin bir vakti gelip gözlerini dikip baksaydı bu korkunç olurdu ama göz kırpıp başını yana yatırarak daha sevecen ve güvenilir bir mesaj veriyor. Bunu günlük hayatımızdan örneklerde de düşünebileceğimizi belirtiyor.

Eski FBI çalışanı Joe Navarro da bu konuyla ilgili yorum yapanlardan.

İnsanların sözsüz iletişimi düşündüklerinden daha fazla kullandığını ve göz kırpmanın bu kadar etkili olmasının sebebinin hızlı olması, çevreden çok fark edilmemesi ve nazik ama imalı olmasına bağlıyor.

Kalabalık, gürültülü bir yerde olsanız bile göz kırpmak görevini yerine getiriyor.

Aynı zamanda göz kırpan emoji en çok kullanılan emojilerden birisi.

Beş Flört Tipi adlı kitabın yazarı Jeffery Hall da insanların mesajlarında göz kırpan emojiyi bu kadar sık kullanmasının sebebini açıklıyor.

İnsanın doğası gereği iletişim kurmak istediğini ve mesafelere köprü kurmayı amaçladığını ve sosyal bir ortamda göz temasıyla sağlanabilecek bu köprünün mesajlarda yerini göz kırpan emojiye bıraktığını düşünüyor.

5600 bekarla yapılan bir araştırmada flört amaçlı mesajlaşmalarda göz kırpan emojinin gülen veya öpücük gönderen emojilerden çok daha fazla kullanıldığını gösteriyor.

Biraz garip olan göz kırpma bunların hiçbirini değil sadece karşı tarafa arada bir sır olduğunu vurgulamak için de kullanılabilir.

Normalde üzerine fazla düşünmeden yaptığımız bir hareketin aslında çoğu zaman karşı taraf için ciddi bir anlamı oluyor.

Çevrenizi dikkatle inceleyin! Kimler size göz kırpıyor?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kedi-ve-cat

Kedimden şüphelenmeye başladım..

Görüş Bildir