Görüntümüzün ve Sağlığımızın Korkulu Rüyası Olan Arpacık Nasıl Geçer?

0PAYLAŞIM

Arpacık çıkarmayan derdimizden anlayamaz 😢

Kaynak: https://www.healthline.com/health/beauty...

İsterseniz önce arpacığın ne olduğundan başlayalım.

Arpacık,göz kapağının dış kenarında çıkan kırmızı sivilce benzeri bir oluşumdur. Göz kapaklarınızın, özellikle de kirpiklerinizin yakınlarında çok miktarda küçük yağ bezesi bulunur ve bu bezeler; kir, ölü deri ve yağ birikmesi sonucunda tıkanabilir. Bu beze tıkandığı zaman bakteriler rahatça üreyebilir.

Peki, arpacık belirtileri neler?

  • Gözde ağrı ve şişlik

  • Gözde olağandışı sulanma

  • Batma hissi

  • Gözde kaşıntı ve ağrı

Eğer sizde de bu belirtiler varsa ama herhangi bir acı hissetmiyorsanız, şalazyon yani göz kapağı kistiniz olabilir. Şalazyonların iyileşme süreçleri her ne kadar daha uzun olsa da arpacık tedavisinde kullanılan yöntemlerle tedavi edilebilirler. Biz de sizin için bu tedavilerde kullanılan 8 yolu derledik.

1. Sıcak kompres yapabilirsiniz.

Sıcak kompres uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Sıcaklık, iltihabı yüzeye çıkarır ve yağı çözdüğünden dolayı, arpacığın kendiliğinden kurumasını sağlar.

Temiz bir tülbenti ya da el havlusunu sıcak suya batırın. Suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Bezin suyunu sıkın ki fazla ıslak olup damlamasın. Nemli olması yeterli olacaktır. 5-10 dakika boyunca iltihaplı gözünüzün üstüne yerleştirin. Sakın sivilce gibi sıkıp patlatmaya çalışmayın. Bunu günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Göz kapağınızı, cildinizi tahriş etmeyecek bir sabunla yıkayın ve durulayın.

Göz yakmayan bir bebek şampuanıyla ılık suyu karıştırın ve kulak temizleme çubuğu ya da temiz bir tülbent yardımıyla nazikçe gözünüzü silin. Arpacık yok olana kadar bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca göz kapaklarını temizlemek olası bir arpacık oluşumunu da engelleyecektir.

Bir diğer yöntem, tuz çözeltisi kullanmak olabilir. İltihabın kırılmasına ve bakterilerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

3. Poşet çay mucizesi

Soğutulmuş sallama çay kullanmak, antibakteriyel özelliğinin yanı sıra gözdeki şişkinliklere de iyi gelir. Bu anlamda göze en iyi gelecek çay ise siyah çaydır.

Suyu kaynatın ve bir kupanın içine, poşet çayı koyun. Sonra aynı çay yapar gibi çayı birkaç dakika demleyin. Çay soğuyana kadar poşetiyle birlikte bekletin ve tamamen soğuduktan sonra, 5-10 dakikalığına göz kapağınızın üstüne yerleştirin. İki gözünüz için de farklı poşetler kullanmayı ihmal etmeyin.

4. Makyaj yapmaktan ve lens kullanımından kaçının!

Eğer arpacığınız varsa, geçene kadar makyaj yapmayın çünkü gözünüzü tahriş edebileceği gibi iyileşme sürenizi de yavaşlatacaktır. Ayrıca makyaj yaptığınız fırçalarla ya da maskarayla birlikte enfeksiyonu diğer gözünüze taşıma olasılığınız da çok yüksektir.

Fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin. Üç ayı geçmiş göz ürünlerinizi kullanmayın. 

Eğer lens kullanıyorsanız, arpacığınız geçene kadar lens yerine  bir süre gözlük kullanın çünkü lenslerinizle bakteriyi yayma olasılığınız çok yüksektir!

5. Arpacık bulunan bölgeye masaj yapın.

Göz çevrenize iltihabı akıtmak için nazikçe, temiz elleriniz yardımıyla masaj yapabilirsiniz. Eğer arpacık akarsa, göz çevrenizi hemen temizleyin ama eğer bu işlem canınızı acıtıyorsa masajı derhal bırakın.

6. Doktorunuza danışın.

Doktorunuz enfeksiyon için belki size bir antibiyotik krem önerebilir. Bazı arpacıklar, tıbbi yardım alınmadan akıtılamayabilir. Eğer görüş problemi yaşıyorsanız ya da ağrınız varsa mutlaka bir doktora danışın.

Peki arpacığımı sıkabilir miyim?

Arpacığınızı sakın sıkmayın ya da ellemeyin çünkü eğer bunu yaparsanız, gözünüzü tahriş edebilirsiniz. Eğer arpacık göz kapağınızın içinde bulunuyorsa, geç olmadan mutlaka bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Arpacık bulaşıcı mıdır?

Arpacık, doğrudan bulaşıcı bir enfeksiyon değildir. Aynı sivilcelerimizin birbirine bulaşmaması gibi.

Arpacık çıkarmamak için neler yapabiliriz?

Arpacık çıkarmak, bir diğerini bize rahatça getirebilir. Bu yüzden neler yapabiliriz bunları inceleyelim:

Gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.

Göz kapaklarınızı, bir kulak çubuğu yardımıyla sıcak suyla veya doğal sabunlarla her gün temizleyin.

Makyajınızı çıkartmadan asla uyumayın.

Başka birinin kullandığı havluyu kullanmayın.

Arpacık ne kadar sürede iyileşir?

Arpacığın akması, 3 gün sürer ve ortalama olarak evde tedavi edilen bir süreçle 7-10 gün arasında tamamen kurur.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

  • Göz kapağınızın içindeyse,

  • Gittikçe büyüdüğünü düşünüyorsanız,

  • Eğer canınızı yakmaya başladıysa,

  • Evde uyguladığınız bu yöntemlerin hiçbiri 3-4 gündür herhangi bir sonuç vermiyorsa,

  • Görüşünüzü bozuyorsa.

Ayrıca sıklıkla tekrarlıyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Bunun altında göz nezlesi, deri altı yangısı veya blefarit gibi hastalıklar yatıyor olabilir.

Şimdiden geçmiş olsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fromgurbet

Etrafta bebek emziren biri varsa sutunden rica edip gozunuze damlatiosunuz sabaha tertemiz hahaha

Görüş Bildir