Görüş Bildir
Haberler
Google, Sürücüsüz Otomobiline 'Sürücü Belgesi' Aldı

Google, Sürücüsüz Otomobiline 'Sürücü Belgesi' Aldı

Onedio Medya
11.02.2016 - 19:22

İnternet devi Google ile Amerikan Ulusal Trafik Güvenlik Kurulu (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA) arasında bir süredir devam eden görüşmelerde sonuç açıklandı. Google’ın sürücüsüz aracı, resmi “sürücü” belgesini aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

TeknoYo'da yer alan habere göre kurul, Google’ın sürücüsüz otomobilinin daha önce sadece insanlara verilen “sürücü” ünvanını kullanmaya hak kazandığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz kasım ayında Amerikan Ulusal Trafik Güvenlik Kurulu’na başvuran Google’a resmi cevap 4 Şubat’ta geldi.

Google sürücü belgesi ile tarih yazıldı

Google sürücü belgesi ile tarih yazıldı

Kurul’un kararında, yaşanan teknolojik gelişmeler doğrultusunda, “Sürücü” kavramını tekrar yorumlandığı ve sürücüsüz araç teknolojisini kullanan araçların da artık “Sürücü” olarak nitelendirilebileceği duyuruldu.  Böylece 100 yılı aşkın bir süredir hayatımızda olan otomobillerle birlikte tanıştığımız “sürücü” ünvanı ilk kez insan dışında kullanımı da başlamış oldu ve Google sürücüsüz aracına ehliyet verildi.

Google’ın bu konuda resmi başvuru yapmasında ise yine 2015 yılının Kasım ayında yaşadığı bir olay etkili olmuştu.

Polis çevirmişti

Polis çevirmişti
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Söz konusu tarihte Google’ın test sürüşlerine devam ettiği sürücüsüz otomobili, polis çevirmesine takılmış, Silikon Vadisi bölgesinde seyir halindeki sürücüsüz araç, Mountain View Polis Departmanı tarafından durdurulmuştu.

Aşırı yavaş giden aracın trafik güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Google’ın sürücüsüz aracına 238 dolarlık trafik cezası kesilmişti. 

Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Güvenlik nedeniyle saate 25 mil hızla gidiyorduk. Bunu söylemekten gurur duyuyoruz; 1.2 milyon mili aşan yolculuğumuzda ilk trafik cezamızı aldık!” denilmişti.

TeknoYo

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
5
2
2
2
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın