Gönüllülerin Yetiştirdiği Sebzeler Yoksullara Yemek Oluyor

353PAYLAŞIM

Mersin'in Mezitli ilçesinde bir grup gönüllü, belediye tarafından kendilerine tahsis edilen 2.5 dönümlük alanda mevsimine göre domates, fasulye, lahana ve ıspanak yetiştiriyor. Gönüllüler yetiştirdikleri sebzeleri belediyenin aşevine teslim ediyor, orada yapılan yemekle her gün 300 ihtiyaç sahibi karnını doyuruyor.

Mezitli Belediyesi’nce tarıma açılan 2.5 dönümlük alanda emekli astsubaylar Salman Kalender (62), Ramazan Gedik (60) ile işçi emeklisi Turabi Fidan, hiçbir ücret almadan sebze yetiştiriyor. Mevsimine göre domates, fasulye, lahana ve ıspanak gibi sebzeler üreten gönüllü vatandaşlar, hasat ettikleri sebzeleri yine gönüllülük esasına göre çalışan Mezitli Belediyesi aşevine götürüyor. Hayırseverlerin katkı sağladığı aşevinde gönüllü çalışanlar da sebzelerle her gün 300 kişilik yemek yapıyor. Yemekler de belediyenin tahsis ettiği araçlarla yoksulların evine teslim ediliyor.

"Ürettiklerini belediyeye ait olan aşevine veriyorlar"

Gönüllülük esasına dayanan çalışmalarla yardıma muhtaç ailelere katkı sunulduğunu belirten Mezitli Belediye Başkanı CHP’li Neşet Tarhan şunları söyledi:

“Gönüllü arkadaşlarımız ıspanaktan lahanaya, kerevizden soğana, domatesten fasulyeye kadar her türlü sebzeyi üretiyorlar. Ürettiklerini belediyeye ait olan aşevine veriyorlar. O ürünlerle, aşevinde yine gönüllü çalışan arkadaşlarımız yardıma muhtaç olan insanlar için yemek yapıyor. İnsanlar aşevinde sıra beklerken rencide olmasın diye, belediyemizin tahsis etmiş olduğu araçla yemekler vatandaşların evine götürülüyor. Herkes yemeğini evinin kapısında alıyor.”

"Aşevindeki yemeklerimiz de sadece gönüllülerin katkısıyla oluyor"

Başkan Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım yapılan alan kimsenin dönüp bakmayacağı otlar içerisinde bir alandı. Temizlendi ve yeşil bir alana dönüştürüldü. Hem emekli vatandaşlarımız boş zamanlarını üreterek geçiriyor, hem de dar gelirli vatandaşlarımızın yatağa aç girmesini önlüyoruz. Aşevindeki yemeklerimiz de sadece gönüllülerin katkısıyla oluyor. Belediye olarak maddi destek vermiyoruz. Bunun tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum. Gönüllü arkadaşlarımızın özverisiyle dar gelirli arkadaşlarımıza katkı sunmuş oluyoruz.”

Gönüllü çiftçilerden Ramazan Gedik ise arkadaşlarıyla birlikte görev bölümü yaparak üretim yaptıklarını herhangi bir beklentileri olmadan hizmet ettiklerini söyledi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir