Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Göğüslerinizin Ölçüsü ve Sütyenler

0PAYLAŞIM
Göğüslerinizin Ölçüsü ve Sütyenler

Kadınların vücutlarında özellikle de dışa yansıyan vücut hatlarında en çok dikkat ettikleri göğüsleridir. Göğüslerinin küçük olması veya gereğinden büyük olması ise bu dikkatlerini bir kat daha artırmaktadır. Bazı kadınlar bu görüntülerini sütyen ile istedikleri forma getirebilmektedirler. Örneğin destekli sütyenler ile daha dik ve dolgun göğüslere kavuşan kadınlar olduğu gibi toparlayıcı sütyenlerle de daha küçük ve daha dik göğüslere kavuşan kadınlar oldukça fazladır.

Ancak bunlarla birlikte sütyenler sizin ihtiyaçlarınıza cevap veremiyorsa ozaman size doktorlar yol göstermektedirler. Bunun içinde ameliyatı düşünen kadınlar hiçte azımsanmayacak sayıdadır.

Dış görünüşüne önem veren kadınlar estetikte burun ameliyatlarından sonra öncelikle göğüs büyütme ve ya küçültme operasyonlarını tercih ediyor. Bu nedenle meme ameliyatı yaptıran kadınların sayısı her geçen gün artıyor.
Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu ; “Özellikle ilkbahar aylarında sıklıkla yaptığımız meme ameliyatları arasında, meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme operasyonları başta geliyor” diye ifade ediyor.

Kadınlar giydikleri kıyafetleri güzel taşımak istiyorlar
“Ülkemizde meme ameliyatı olan kadın oranı gün geçtikçe artıyor. Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen gençler de ailelerinden artık daha kolay izin alabiliyor; 18-20 yaşlarında ameliyat için başvurabiliyor. İri memeye sahip kadınlar, yaşları ilerlemiş de olsa, estetik düşüncenin de dışında, rahatlamak, rahat elbise giyebilmek, gittikçe artan bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için meme küçültme ameliyatı olmak istiyor. Kadınlar modern çağda kendilerini daha özgüvenli hissederek, giydiğini yakıştırmak istiyor.”

Göğüs büyütme gençlerin, dikleştirme genç-orta yaşın tercihi…
”Gögüs büyütme ameliyatları sıklıkla genç yaşlarda yapılan ameliyatlardır. Genç kızlar normal hormonal gelişimlerini takiben kendi vücudunu daha iyi tanıyor. Bu nedenle gençler büyütme ameliyatını daha erken dönemde isteyebiliyor. Dikleştirme ameliyatları ise genellikle doğum yapmış, emzirmiş hastaların tercihidir ki bu da genç ve orta-genç yaş hastalardan oluşan gruptur. Küçültme ameliyatları genellikle orta ve olgun yaş hasta grubunu kapsar. Çok genç, doğum yapmamış hastalarda da küçültme yapılabildiği gibi, iki doğum yapmış ama düşüklüğü olmayan bir kadına da büyütme ameliyatı yapılabilir.”

Göğüs büyütmede en çok protezler tercih ediliyor
”Büyütme ameliyatlarında vücuda daha kolay uyum sağladığından protez kullanıyoruz. Göğüs büyültmede kullanılan bir kaç cerrahi yaklaşım vardır. En sık kullanılan teknikler, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin alt sınırı boyunca yapılan kesidir. Daha nadir kullanılan ise koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Kullanılacak teknik cerrahın tercihine dayanacaktır. Ameliyatın kapsamına bağlı olarak işlem yaklaşık 1 -1,5 saat civarında sürer. Meme ameliyatlarından sonra öngörülen iyileşme süreleri genellikle dört-yedi gün arasındadır.

Ancak bu ameliyat çeşitlerine göre farklılıklar ve sonrasında da belirli kısıtlamalar getirir. Özellikle küçültme sonrasında kol hareketlerinin kısıtlanması, belirli sporların yapılmaması gibi. Bu kısıtlamalar dört-altı hafta boyunca devam edecektir. Ağır kaldırma veya kolunu yukarı doğru kaldırma hareketi veya ani kol kasılması yapılacak hareketler kısıtlanır.”

Gögüs küçültme öncelikle sağlık için uygulanıyor…
Bedensel şekil bozuklukları ruh sağlığı ve kişilik üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Göğüslerinin iriliğinden şikayetçi olan biri kendini diğer insanlardan farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabilir. Birçok estetik cerrah hastalarında beden deformasyonunun giderilmesi ile okul ve kariyer başarısında artış, sosyal ilişkilerde gelişme ve kendileri üzerindeki özgüven artışına bizzat şahit olmuşlardır. İri göğüs kişide sırt ağrıları, omuz ağrıları, meme altı pişikleri ve cilt sorunlarına neden olabilir bu sebepler doğrultusunda göğüs küçültme operasyonu hem görsellik hem de sağlık için uygulanan bir operasyon.

Göğüs küçültme operasyonunda süreç ve sonuç…
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, ameliyat sürecini ve sonrasını şöyle özetliyor: “Meme küçültme teknikleri çok değişiktir, ama en sık uygulanan yöntem, 'ters T' şeklinde kesi hattı içerir. Bu insizyon areolayı çevreleyerek, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Ameliyatta fazla olan meme ve yağ dokusu alınarak, meme başı ve areola yeni yerine taşınır. Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatları şekillendirilir. Ameliyatta çoğunlukla meme başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmeden işlem gerçekleştirilir. Dikişler, genellikle areola etrafına, areoladan aşağıya dik bir hat üzerinde ve memenin altındaki girinti boyunca yerleştirilir. Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılarak dikiş korunur. İlk birkaç gün, özellikle hareket ettiğinizde ve öksürdüğünüzde biraz ağrı hissedebilirsiniz, bir hafta kadar da bir miktar rahatsızlık duyabilirsiniz. Cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir. Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalkabilseniz de 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 2 hafta içinde dönebilir. 6 hafta boyunca memelerinize hafif bir temas dışında her türlü müdahaleden kaçınmanız söylenecektir.

Estetik meme operasyonları kadınlar tarafından genellikle ilkbahar aylarında tercih ediliyor. Bunun sebebi ise operasyon sonrası iyileşme sürecinin bahar aylarında kış ve yaz mevsimine göre daha kolay olması ve yaklaşan yaz ayına hazırlık olarak düşünülebilir. ”

Birbirinden kaliteli iç giyim markalarının sütyen modelleri için SÜTYEN adresini ziyaret etmenizi önermekteyim.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir