Görüş Bildir
Haberler
Göçmen Akını: 'Son 3 Ayda Türkiye’ye 20 Bine Yakın Afgan Kaçak Giriş Yaptı'

etiket Göçmen Akını: 'Son 3 Ayda Türkiye’ye 20 Bine Yakın Afgan Kaçak Giriş Yaptı'

Batuhan
04.04.2018 - 11:52 Son Güncelleme: 04.04.2018 - 17:29

Türkiye son 2 aydır daha önce olmadığı kadar Afgan göçüyle karşı karşıya. Günde 500 civarı Afgan göçmenin tüm operasyonlara rağmen sınırlarımızdan kaçak giriş yaptığı belirlendi. Göç İdaresi verilerine göre 2018’in 29 Mart’a kadar olan diliminde 17 bin 847 Afgan uyruklu kaçak göçmen yakalandı. 

Hürriyet'ten Banu Şen'in haberine göre, Günde 500 civarı Afgan göçmenin tüm operasyonlara rağmen sınırlarımızdan kaçak giriş yaptığı tespit ediliyor. Emniyet birimleri son günlerde yaşanan Afgan hareketliliğiyle ilgili çalışma başlatırken, insan kaçakçılarının grupları uluslararası şebekelerin yönlendirmesiyle Türkiye’ye özellikle kalabalıklar halinde soktukları tespitler arasında.

Yoğun Afgan göçü nedeniyle Erzurum’a Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Şube Müdürlüğü kuruldu.

Yoğun Afgan göçü nedeniyle Erzurum’a Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Şube Müdürlüğü kuruldu.

Emniyet güçlerinin tespitlerine göre insan kaçakçıları Afgan göçmen göçmenlerden her bir sınır geçişinden 500 dolar civarı alıyor.

1 haftada tam 2 bin 713 kaçak göçmen yakalandı...

1 haftada tam  2 bin 713  kaçak göçmen yakalandı...

Emniyet verilerinden edinilen bilgiye göre sadece 26 Mart ile 1 Nisan arası 1 haftalık dilimde, doğu sınırlarımıza yakın bölgelerde yakalanan kaçak göçmen sayısı 2 bin 713. Bunların 2 bin 530’u Afgan, 146’sı Pakistan, 34’ü Bangladeş ve 3’ü Afrika uyruklu. 

Son 3 ayda Türkiye’ye kaçak giriş yapan Afgan göçmen sayısı 20 bine yakın.

Peki nasıl geliyorlar?

Peki nasıl geliyorlar?

Afganlar Türkiye’ye İran’dan; Van, Iğdır, Ağrı, Hakkâri’nin doğu kesimlerinden giriyor. Göçmen kaçakçıları Afgan ve onların yanında diğer ülke insanlarını çoluk çocuk demeden doğu sınırlarımızdaki dağlara bırakıyor. 

Özellikle Van ve Iğdır arasında kalan sınır bölgesinden Afgan ve Pakistanlılar sınırdan kilometrelerce yürüyerek geçiyor. Hepsinin ortak gitme hedefi olan İstanbul’a aktarma yeri Erzurum’a geliyorlar. 

Erzurum'dan İstanbul’a kaçakçılarca minibüs, kamyon gibi araçlara konularak gönderiliyorlar.

İnsan kaçakçıları fuhuş, dilencilik ve hırsızlık yaptırıyor...

İnsan kaçakçıları  fuhuş, dilencilik ve hırsızlık yaptırıyor...

Emniyet raporlarına göre Afganlar İstanbul’da yoğunluk olarak Kocamustafapaşa semtinde “Safe house” (güvenli ev) denilen evlerde barındırılıyor. 1200 lira civarı kira ödenen bu evlerde günlük 80 lira civarı ödeyerek ortalama 30 göçmen barındırılıyor. 

Safe house’lar çark gibi çalışıyor. Burada kalan göçmenler çoğunlukla kaçakçılarla çalışıyor, kadınlar fuhşa yönlendiriliyor, bazıları da hırsızlık, dilencilik gibi yasadışı kazançlara teşvik edilip çalıştırılıyor. 

Çoğunluğu para biriktirdikten sonra Yunanistan ya da Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya kaçıyor. Bazıları da (parası olanlar) birkaç gün bu evlerde kaldıktan sonra yasadışı yollardan Avrupa’ya kaçıyor.

'Tam 9 gün yürüdük'

'Tam 9 gün yürüdük'

Umut yolculuğuna çıkmak için ailesiyle Dikili’ye gelen Maryam kardeşinin eşi ve çocuklarıyla çıktıkları yolculuğu anlatıyor: 

“Tam 9 gün yürüdük. İran’ı geçip Van’ın arkasından karlı dağlardan geldik. İnsan kaçakçıları yolda sınıra kadar bıraktı. Çok yorgunuz. Küçük çocuklar hasta. Ancak Taliban vahşetinden bıktık. Kendimize bakamaz hale geldik.“

Sığınma hakkı ve yasak düzenlemeler Afganları kapsamıyor.

Sığınma hakkı ve yasak düzenlemeler Afganları kapsamıyor.

Suriyeliler için yapılan yasal düzenlemeler onları kapsamıyor. Afganları ülkelerini terk etmeye zorlayan başlıca neden Taliban terörü, ikinci sebep ise ekonomi.

Toplam yakalanan kaçak göçmen sayısı ise 47 bin 198...

Toplam yakalanan kaçak göçmen sayısı ise 47 bin 198...

Son dönemlerde artan Afganlar kadar Iraklı ve Pakistanlı akımı dikkat çekiyor. 

Göç İdaresi verilerine göre 2018’in 29 Mart’a kadar olan diliminde 17 bin 847 Afgan uyruklu kaçak göçmen yakalandı. 

Yakalanan Suriyeli kaçak göçmen sayısı 9 bin 426, Pakistanlı sayısı 5311, Iraklı sayısı 4 bin 270 olarak kayıtlara girdi. 

Toplam yakalanan kaçak göçmen sayısı ise 47 bin 198.

Afgan göçü sosyal medyanın da gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
242
98
35
7
3
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Türkiye köküne kadar yarrağı yedi Allah sonumuzu hayır etsin bir tarafda kürtler bir tarafdan suriyeliler bir tarafdan afganlar ülkede ehlisünnet türk vat... Devamını Gör

alpagut-han

bir gün bu millet akp ye oy vermesinin acılarını çok fena çekecek...

layd hamdiye

dingonun ahırı oldu ülke aq. ipini koparan Türkiye'de bu nasıl bişey akıllara ziyan, ne amaçlanıyor hedef ne dahası neler görecek güzelim canım ülkem ve insa... Devamını Gör