Glass'a Sinemalardan Yasak Geldi

 > 
1PAYLAŞIM
Glass'a Sinemalardan Yasak Geldi

Google'ın akıllı teknolojik gözlüğü Glass'a ABD sinemalarından yasak geldi. Ülke çapındaki sinemaların neredeyse tamamında Google Glass benzeri kamera özelliği olan giyilebilir cihazlar yasaklandı.

Hızla gelişen giyilebilir teknolojiler alanındaki önemli ürünlerden biri olan ve Google tarafından geliştirilen akıllı gözlük Glass'a önemli bir yasak geldi.

ABD'de faaliyet gösteren iki farklı sinemacılar birliği olan NATO ve film şirketlerini temsil eden MPAA, sinema salonlarına Google Glass ile girmeyi yasakladı. Buna göre ABD'de bu birliklerin sinemalarına Google Glass ile girmek isteyenler gözlüğü çıkarmak zorunda kalacak. Aksi takdirde sinemadan ayrılması istenecek.

Bu iki kuruluşun temsil ettiği sinema salonu sayısının yaklaşık 32 bin olduğu açıklandı. ABD'de 2012 rakamlarına göre, ülke çapında 39.056 adet sinema salonu bulunuyor. Yani getirilen yasak neredeyse ülke çapındaki bütün sinema salonlarını kapsıyor.

Yasak, temel olarak Google Glass'ı hedef alsa da, video kayıt edebilen her türlü akıllı cihazın da bu kapsamda değerlendirileceği açıklandı. Örneğin bazı akıllı saatler de video kayıt edebiliyor.

Gözaltına alınan oldu

Daha önce ABD ve İngiltere'de yaşanan olaylarda sinema salonuna gözlükle girmek isteyen iki kişi güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı. Sinema salonlarının en büyük endişesi ise bu gözlüklerle filmlerin kayıt edilmesi.

Kaynak: MPAA ve NATO

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir