Görüş Bildir
Haberler
Gezi İddianamesi Tamamlandı: Osman Kavala, Memet Ali Alabora ve Can Dündar İçin Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi

etiket Gezi İddianamesi Tamamlandı: Osman Kavala, Memet Ali Alabora ve Can Dündar İçin Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Memet Ali Alabora'nın da bulunduğu 16 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede, şüphelilere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın aktardığına göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. 

657 sayfalık iddianamede,  Osman Kavala, Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora,  Can Dündar, Çiğdem Mater Utku, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu,  İnanç Ekmekci, Memet Ali Alabora, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekçi 'şüpheli' olarak yer aldı.

Suçlamalar neler?

Suçlamalar neler?

Gezi Parkı davasında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala

Tüm şüpheliler hakkında, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianamede, bazı şüphelilerin 'mala zarar verme', 'tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması', 'ibadethane ve mezarlıklara zarar verme', 'ateşli silahlar kanuna muhalefet', 'nitelikli yağma' ve 'nitelikli yaralama' gibi suçlardan da değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi.

Eylemleri finanse ve koordine ettikleri iddia ediliyor

Eylemleri finanse ve koordine ettikleri iddia ediliyor
İçeriğin Devamı Aşağıda

İddianamede, Bakanlar kurulu ve 746 kişi iddianamede müşteki olarak yer aldı. İddianamede, Gezi Parkı olaylarının bir kalkışma girişimi olduğu iddiası yer alıyor. Ayrıca şüphelilerin söz konusu olayları 2011 yılından itibaren yönlendirme ve başlatmaya çalıştıkları, bu yönde hazırlık hareketlerinde bulundukları ve yine 2013'te olayların ve eylemlerin finansmanı ile koordinasyonunu sağladıkları öne sürülüyor. 

İddianamede şüphelilerin bu olayların tepe yönetiminde yer aldıkları ve bu kapsamda ülke genelinde meydana gelen şiddet olaylarından sorumlu tutuldukları ifade edildi.

6 şüpheliye yakalama kararı

6 şüpheliye yakalama kararı

Öte yandan  Memet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 657 sayfalık iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianame kabul edilirse şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
820
348
126
42
31
30
25
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bozkurt

Yargının her tarafından bağımsızlık fışkırıyor. :) Ulan adam mı öldürdüler... diyemiyorum çünkü cinayet işleseler dört sene yatar çıkarlardı.

imstillcapulcu

vay arkadaş türkiye cumhuriyeti ni ortadan kaldırma hareketiymiş pessss millete kan kusturan vali fetöcü çıkmıştı değil mi söyleceklerim bukaa

Jey

finanse etmek mi? taş mı satın almışlar:)) hem hukumetin istifasini istemek Turkuye Cumhuriyeti Devletine karsı ne gibi bir hainlik iceriyor? ergenekon ve ba... Devamını Gör