Gereğinden Fazla Ürkütücülükleriyle Tüylerinizi Diken Diken Edecek 7 Esrarengiz Resim

4.9bPAYLAŞIM

Hiç bir resme baktığınızda çeşitli duygular ile boğuştuğunuzu hissettiğiniz oldu mu? Şaşırtıcı değildir bu durum; çünkü bir sanatçı kendi ruhunun bir parçasını âdeta sanatının içine yerleştirir ve dâhi ne kadar büyük olursa, resmin etkisi de o kadar güçlü olur.

Peki hiç tuhaf duygular hissettiğiniz hatta ürktüğünüz oldu mu? İşte size böyle hissettirebilecek, ardından gizemler bulunan 7 yapıt.

1. "Isleworth Mona Lisa"

Hiç şüphe yok ki, Louvre ziyaretçilerinin çoğu efsanevî Mona Lisa'yı görmek istiyor. Bu meşhur tablonun henüz çözülmemiş pek çok gizemi var.

Bu gizemlerin en büyüklerinden biri, Mona Lisa'nın görselde gördüğünüz bir başka versiyonun bulunması!

Isleworth Mona Lisa olarak bilinen tablonun yine Da Vinci'ye ait olduğu düşünülüyor.

Mona Lisa'dan daha erken bir tarihte yapıldığı belirlenen tablo yüz yılı aşkın bir süre önce özel bir koleksiyonda bulundu.  

Şimdi ise Madrid'de Prado Müzesi'nde sergileniyor. Belki gelecekte bir gün hem Isleworth Mona Lisa hem de Mona Lisa hakkındaki bütün soruların cevapları açığa çıkar...

2. "The Stagecraft"

Bu tablonun insanın tüyleri ürperten bir hikâyesi var: Ticarî fotoğraflar çeken James Kidd tarafından çekilen bir fotoğraf temel alınarak yapılan bu resmin sol tarafında başı olmayan bir adam görüyoruz.

Resmi asıl ürpertici kılan, fotoğraf çekilirken, fotoğrafçı James Kidd tarafından kimsenin fark edilmemiş olması. Yani, bu kesik başlı adam fotoğraf çekildikten sonra görüldü!

Fotoğraf ile ilgili garipliklerden biri de şu: Yaptığım araştırmada James Kidd'in birçok fotoğrafına ulaşabilmeme karşın, sözünü ettiğimiz fotoğrafın orijinaline ya da yüksek çözünürlüklü bir versiyonuna ulaşamadım.

Resmin "perili" olduğu sanılması ise, genellikle insanlarda bir rahatsızlık yaratıyordu. Sonuç olarak resim yakılmak zorunda kaldı.

3. "Ağlayan Oğlan" (The Crying Boy)

İtalyan sanatçı Bruno Amadio, 2. Dünya Savaşı sonrasında öksüz ve/veya yetim çocukların model olduğu 65 tablo yaptı. Bunlardan en ünlüsü ağlayan küçük bir oğlan çocuğunun bulunduğu bu tabloydu.

Daha sonra kopyaları yapılan ve kitleselleşen tablo hakkında bir şehir efsanesi türemişti. Efsaneye göre, sanatçı çocuğu ağlatabilmek adına, gözlerinin önünde bir kibrit çaktı... 

Daha sonra bu resmin reprodüksiyonları İngiltere çapında gerçekleşen 50 yangında bulundu.

4. "Rokeby Venüsü"

Usta ressam Diego Velázquez'in Rokeby Venüsü isimli eserinde Venüs'ün aynaya yanlış bir perspektiften yansıyan yaşlı yüzü başlı başına bir gizem...Bunun dışında sebepleri resmin kendisine atfedilen bazı mistik olaylar yaşandı.

Resmin tüm sahipleri birtakım felaketler ile karşı karşıya kaldı. 20. yüzyılın başlarında ise resim Londra Ulusal Galerisi'ne ulaştı. Fakat 1914 yılında bir İngiliz kadın hakları aktivisti resme kasap bıçağı ile beş kez vurdu. Neyse ki, bundan sonra, Venüs'ün başına garip olaylar gelmedi.

5. "Yağmur Kadın" (The Rain Woman)

Ukraynalı sanatçı Svetlana Telets tarafından yapılan "Yağmur Kadın", çok garip bir başka resim. 

Sanatçı resmi sadece beş saat içinde çizdiğini söylerken, resmi sanki bir başkasının kendi ellerini kullanarak çizdiğini belirtiyor.

Resmi kim aldıysa, uykusuzluk, endişe vb. hislerle geri gönderdi...

6. "İspanyol General Bernardo de Gálvez'in Portresi" (The Portrait of Spanish General Bernardo de Gálvez).

Hotel Galvez, Galveston, Teksas'ta yer alan ve hayalet hikâyelerini sevenler için ideal bir yer. 

Konuklar, otelde bulunan "İspanyol General Bernardo de Gálvez'in Portresi"nin, kendileri resmin önünden geçip gitseler bile, kendilerine bakmayı sürdürdüğünü belirtiyorlar.  

Ve garip bir şekilde, resmin çekilen fotoğrafları daima lekeli veya kusurlu bir görüntüye sahip oluyor. 

Dahası, dediğimiz gibi bu otel hayalet hikâyelerini sevenler için ideal bir yer. Çünkü hakkında başka gizemli söylentiler ve efsaneler var.

7. The Hands Resist Him

Eserin ressamı olan Bill Stoneham, resminin kendisine ait bir çocukluk fotoğrafına dayandığını söyledi. Ressama göre oyuncak bebek, kapının ardındaki hayal dünyasının rehberi konumunda. Bebeğin hayli ürkütücü olduğunu söylemek mümkün. 

Peki, şöyle bir bakınca bunlar nasıl rüyalar? Kapının ardındaki eller, çocukların bir ya da birtakım şeylerle mücadele içinde olduğu izlenimini uyandırıyor. Resmi gören insanlar ise endişe ve baş ağrısı gibi şikayetlerde bulunuyor. Bu yüzden resmin "perili" olduğu iddia edenler de çıkıyor...

Tabii, bu iddiayı bir kenara bıraksak dahi, resmin tuhaf ve hatta ürkütücü olduğu gerçeği değişmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yigiterdic

O zamanlarda da uyuşturucu baya yaygınmış. Temiz kafalar...

fenni-sunnetci

tablolarda bir gariplik yok uydurulan hikayeler ya ressamin galericileri,veya menejerleri;maksat para para para mistik hikayeler hep ilgi cekmistir

hipergrafi

6 numarada ki resmin fotoğrafları çekilirken hep kusurlu ve bulanık çıktığı söylenmiş. Resmin galeriye eklenen fotorafı gözüme epey net gözüktü. Kutsanmış fotoraf makinası ile mi çekildi yoksa.

krl-oner

enteresan :D

ufuk_elver

6 numara Ve garip bir şekilde, resmin çekilen fotoğrafları daima lekeli veya kusurlu bir görüntüye sahip oluyor.,denmiş.Ama gayet temiz ve net gözüküyor,tabi eğer fotoğraf makinesiyle çekilmeyip bi şekilde ekrana kopyalandıysa

sanane123_321enanas

yanında çekilirken bulanık garip şekiller çıkıomuş onu diodur

Görüş Bildir