Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gelecekte Hayatımızı Drone Ambulanslar Kurtaracak

 > 
11PAYLAŞIM

Puro servisinden tutunda pizza servisine kadar drone’ları birçok farklı alanda kullanılırken gördük. Geçtiğimiz sene Alec Momont adlı bir mühendis, acil müdahale drone’u geliştirerek; farklı bir perspektif sunmuştu ve şimdi aynı fikir Argo Design adlı bir tasarım firması tarafından yeniden yorumlanıyor.

Argo Design’ın tek kişilik drone konsepti, küçük bir yorum farkı sayılabilir ama geliştirilen fikrin aslında ne kadar işe yarayabileceğini tahmin edebilirsiniz. Kentsel yerleşim alanlarında rastlanan trafik sıkışıklıkları ya da tekerlekli araçların ulaşması zor alanlar, acil müdahale ekiplerinin işlerini yapmasını engelleyebiliyor; ve bu soruna en iyi alternatif -şimdilik- helikopter ambulanslar gibi gözüküyor. Ancak helikopterler de her yere kolaylıkla inemiyor. Pilot, GPS ya da her iki kullanım seçeneğinin mümkün olduğu Drone Ambulans, kompakt bir araba boyutunda olduğu için ambulansın ya da helikopterin ulaşamadığı yerlere kolaylıkla gidebilir.

Daha Hızlı, Daha Ucuz ve Daha Kolay

Geliştirilen konsept, sağlık hizmetlerini daha erişilebilir kılmak adına gerçekleştirilen bir toplantı esnasında ortaya çıkıyor. Nasıl daha iyi bir ambulans yapabiliriz düşüncesiyle başlayan toplantı, yazıya konu olan “drone ambulans” fikriyle sonuçlanıyor. Tek kişilik müdahale ekibi olay yerine en kısa sürede intikal eder, yaralıyı sedyeye bindirir ve en yakın hastaneye geri döner… kulağa basit geliyor değil mi? Ancak yasal mevzuatlar bir kenara, tasarlanan bu drone’un da maliyeti -normal helikoptere göre ucuz olsa da- azımsanmayacak seviyede değil. Yine de ArgoDesign’ın kurucusu Mark Rolston, bu cihazların sağlık hizmetlerine pahalı geleceğini düşünmüyor ve aracın bir helikoptere kıyasla “daha hızlı, daha ucuz ve daha kolay” olduğunu savunuyor.

Tüketicilere yönelik drone’ların bile Federal Havacılık Dairesi’nden çektiklerini hesaba katacak olursak, bu boyutta bir drone’un yakın zamanda faaliyete geçmesi bir hayli zor. Ama kim bilir; bu drone’un odak noktasında sağlık ve hayat olması bu süreyi belki de kısaltacaktır.

Teknolo

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir