Görüş Bildir
Haberler
Gazze Soruşturması: BM Okullarında 44 Filistinli Öldü

Gazze Soruşturması: BM Okullarında 44 Filistinli Öldü

Onedio Medya
28.04.2015 - 07:29 Son Güncelleme: 28.04.2015 - 11:55
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği saldırılarda Birleşmiş Milletler'e bağlı okullara sığınan en az 44 Filistinlinin öldüğü açıklandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Birleşmiş Milletler'e bağlı tesislerin 'dokunulmazlığı' olduğunu söyledi ve buradalarda gerçekleşen saldırıları kınadı.

Birleşmiş Milletler'in soruşturmasında, Filistinli militanların kullanılmayan üç okulda silah sakladıkları ve iki defa muhtemelen bu okullardan ateş açtıkları belirtildi.

50 gün süren saldırılarda, 2260'tan fazla kişi ölmüştü.

Birleşmiş Milletler'e göre, ölenlerin 2189'u Filistinli. Bu kişilerin 1486'sı sivil Filistinliler. İsrail tarafında ise 67 asker ve altı sivil öldü.

Kasım'da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun 8 Temmuz-26 Ağustos tarihleri arasında Birleşmiş Milletler'e bağlı okullarda yaşanan 10 olayla ilgili olarak bağımsız bir soruşturma komisyonu oluşturulduğunu açıklamıştı.

Hem İsrail hem de Hamas, emekli Hollandalı general Patrik Cammaert başkanlığındaki komisyonla işbirliği yapacağını duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler, 207 syfalık raporun bulgularını açıkladı.

Rapora göre BM'ye bağlı yedi okul İsrail'in saldırısına uğradı.

Bir kız okuluna 88 havan mermisi atıldı.

Başka bir kız okulu tanksavar roketleri, bir okul da füzelerle vuruldu.

Rapora göre dördüncü bir kız okulu ya da çevresine hiç bir uyarı yapılmadan 155 milimetrelik toplarla saldırı düzenlendiği belirtildi.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam