Görüş Bildir
Haberler
Gaz Faturasına İklim Tarifesi Geliyor: Soğuk İllerde Ucuz Olacak

Gaz Faturasına İklim Tarifesi Geliyor: Soğuk İllerde Ucuz Olacak

Batuhan
30.12.2021 - 08:07

Doğalgazdaki kademeli tarife uygulaması, iklim şartları ve bölgelerin tükettiği miktara göre fiyatlandırılacak. Bu kapsamda, kış mevsimini daha soğuk geçiren illerdeki fiyatlandırma ile, Akdeniz ikliminde kullanılan doğalgaz tüketimine uygulanan kademeli tarife farklı olacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AK Parti’nin yılbaşından sonra Meclis gündemine getireceği doğalgazda kademeli tarife sistemi, elektrikte yapılan uygulamadan farklı olacak. AK Parti yöneticilerinin Enerji Bakanlığı ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin temsilcileri ile yaptığı toplantılarda da doğalgazdaki tarife uygulamasına ilişkin, her bölge için farklı tarife uygulanması görüşü gündeme geldi. Elektrikte tüm Türkiye’de belli bir tüketim bedelinden sonra farklı fiyat uygulanması öngörülmüştü. Doğalgazda ise, faturalandırma bölgeye ve iklim şartlarına göre yapılacak. Bu konuda Enerji Bakanlığı ile doğalgaz dağıtım şirketlerinin yapacağı teknik çalışma sonucunda, bölge bölge nasıl bir kademelendirme yapılacağı belirlenecek.

Adana ile Kars farklı olacak

Adana ile Kars farklı olacak

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, AK Parti kaynakları “Kars’ta bir ayda tüketilen doğalgaz, Antalya’da belki de bir yılda tüketilmiyordur. Bütün iller için ilk kademeyi örneğin 100 birim olarak belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep düşük kademeden fatura ödeyecektir. Çünkü doğudaki bir ilde tüketilen doğalgaz ile Akdeniz’deki tüketim aynı olmayacaktır. Adana’da oturan biri doğudaki bir ilden çok daha az tüketecek ve tüketim miktarı az olacağı için sürekli düşük kademeden ödeme yapacaktır. Bu adaletsizliğe yol açar” değerlendirmesini yaptı.

Yapılan çalışma ile Türkiye’nin Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk bölgelerindeki tüketim miktarına uygulanacak kademeli tarife ile Antalya, İzmir veya Adana gibi kış şartlarının daha hafif geçtiği illerde geçerli olacak kademeli tarife farklı ol

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
41
21
18
6
5
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
moydinerzyaa

Yani az yakan da çok ödesin istemişler

Charlie Brown

Yahu saçmalık Kars, Erzurum ya da Sivas gibi yerlerde yaşamıyorsam benim suçum mu?

Ahmet Aslan

soğuk yerlerdeki doğalgaz fiyatları düşecek sanmayın. Buralardaki metreküp fiyatı aynı kalır, sıcak yerlerdeki fiyat artar. Soğuk yerlerde daha ucuza veriyor... Devamını Gör

UltrAmiraL

İndirim yaptıkları tek şey "iyi hal indirimleri" o da üstümüze karabasan gibi çöküyor. Aslında Akdeniz bölgesine zam yapacaklarda kılıfını hazırlıyorlar.