Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

GATA Haydarpaşa'nın Yeni İsmi 'Sultan Abdülhamid' Oldu

 > -

Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmasıyla bakanlık bünyesine geçen GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nin ismi, Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değişti.

Darbe girişiminin ardından 26 ilde toplam 32 hastane ile 1 rehabilitasyon ve bakım merkezi başkanlığı, Sağlık Bakanlığı'na bağlanmıştı. Bakanlık bünyesine geçen GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nin ismi, artık Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu.

32 Askeri Hastane Sivilleşti - onedio.com
32 Askeri Hastane Sivilleşti - onedio.com

Anadolu Ajansı'nın haberine göre GATA Haydarpaşa'nın büyük bir hastane olduğunu vurgulayan Anadolu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, "Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı 2005 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında üniversite hastaneleri hariç bazı kurumların hastanelerini bünyesine katmıştı. Bu hastanelerin arasında sadece askeri hastaneler bakanlık bünyesine alınmamıştı. OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmündeki kararname ile askeri hastaneler de bakanlığımız bünyesine devredildi." diye konuştu.

'Köklü geçmişi ile önemli bir hastane'

Askeri sağlık personelinin hastanede hizmet vermeye devam edeceğini vurgulayan Memişoğlu, şunları kaydetti:

"GATA Haydarpaşa köklü geçmişi ile önemli bir hastane. Önceden bilindiği üzere asker ve asker yakınlarına ağırlıkta hizmet veriliyordu. Malumunuz, sağlık hizmetlerini sunmak Sağlık Bakanlığı'nın görevi olması gerekiyor. Bu kapsamda, devri sağlanan askeri hastane böylece bünyesindeki hekim arkadaşlarımız, hastanedeki cihazlar ve diğer bütün envanterlerle birlikte, poliklinik hizmeti sunacak. Hastalarımız gelebilirler. Askeri sağlık personeli ve memurlar bizde kaldı diğer askeri personel ayrıldı. Devrinin ardından poliklinik hizmetlerimiz başladı. Halkımız hastanenin hizmetlerinden yararlanabilirler. Hastanenin acil ve bazı kısımlarında mevcut şartları değiştireceğiz ve bugüne kadar sunulan kaliteli hizmeti daha da artıracağız."

Hastanenin büyük bir alana kurulu olduğunu, yaklaşık 698 yatak kapasitesi bulunduğunu belirten Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, şöyle devam etti:

"Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlanması kapsamında bakanlığımızın bünyesine geçen Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi tüm sivil halkımızın hizmetindedir. İsmi bundan sonra Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak anılacak. Elbette GATA'nın devamı olarak kabul etmek gerekir. Tıp fakültelerinin kuruluşu ise Abdülhamid Han dönemine denk gelir. Bizim açımızdan anlamlı olduğu için hastaneye onun ismini verdik. Burası küçük bir hastane değil. Yaklaşık 698 yatağı aynı zamanda emar, tomografi, anjiyo, açık kalp ameliyatları yapılacak kapasitesi var. Yanık tedavilerinde hizmet sunacak. Milletimize hayırlı olsun."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeOHALmemurlar
Görüş Bildir