Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransa'daki Çalışanlara, İşverenlerin Mesai Dışında E-posta Göndermesi Yasaklanıyor

Anasayfa > Gündem

Yeni tasarı, işe bağlı oluşabilen fiziki ve psikolojik yorgunluğun önüne geçmeyi amaçlıyor.

Hafta sonlarınızda ya da diğer tüm tatillerinizde e-postanızı kontrol ediyor musunuz?

İş kanunu reformlarının bir parçası olarak, Fransa'da yürütülen çalışma dahilinde, şirketlerin çalışanlarına kaliteli çalışma ortamı sağlamaları yönünde 'çevrimdışı kalma hakkı' için yeni politikalar izlemeleri bekleniyor.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/w...

Hazırlanan kanun tasarısına göre, 50 ya da daha fazla çalışanı olan şirketlerin, eve iş götürülmemesi adına 'dijital teknoloji' politikalarını çalışanların özel hayatlarını ihlal etmeyecek şekilde düzenlemeleri bekleniyor.

BBC'ye göre, bunun da, çalışanların e-posta alışverişinde bulunmayacakları saatlerin belirtilerek yapılması isteniyor.

Huffington Post'un haberi şöyle devam ediyor:

Fransız Millet Meclisinden Benoit Hamon, BBC'ye verdiği demeçte; 'Tüm araştırmalar, daha önceki zamanlara göre, günümüzde çok fazla iş bazlı stres bulunduğunu gösteriyor ve bu istikrarlı devam ediyor' açıklamasında bulunmuş ve eklemiş 'Çalışanlar fiziki olarak iş ortamından çıkıyorlar ancak işten ayrılmıyorlar. Bir tür elektronik tasma var boyunlarında. Metinler, mesajlar, e-postalar hep birlikte onları çöküntüye götürürcesine peşlerini bırakmıyor.'

İş kaynaklı bunalım/çöküntü, Fransız hükümeti için gün geçtikçe ciddileşen bir gündem konusu. Şubat ayında, Fransız Sağlık Bakanı Marisol Touraine bu gündemi detaylandırabilmek için bir çalışma grubu oluşturdu.

Nisan ayında French daily Les Echos'da paylaşılan bir makaleye göre, ulusun çalışma gücünün yaklaşık 10'da 1'i bu çöküntünün tehdidi altında.

Kanun tasarısının 25 hükmü şu şekilde:

'Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, doğru yönetilmez ya da düzenlenmezse, çalışanların sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilir.'

'Bunların içinde işin getirdiği ve ayrıca gelen bilişimsel kaynaklı yükle birlikte, özel hayatla iş hayatı arasındaki sınırın saydamlaşması, dijital teknoloji kullanımıyla ortaya çıkabilecek risklerdir.'

The New Yorker'dan Laura Collins konuyla ilgili makalesinde şunları yazmış:

'Çevrimdışı kalma hakkı bir zorunluluk değildir. Kişinin sürekli tetikte olması gerekmediğini, her an üretici girişimlerde bulunmasının şart olmadığını, dünyanın bir şekilde dönmeye devam ettiğini fark edebilmek adına ve biraz olsun rahat nefes alabilmek için bir fırsattır.'

Bazılarına göreyse bu çalışmanın nihayetleneceği beklenmiyor

Dijital teknolojinin iş ve özel hayat dengesine etkilerini konu alan bir proje yürüten Birleşik Krallık merkezli Digital Brain Switch şirketinin araştırmacısı Jon Whittle, The Washington Post'a bazı çalışanların tatil sonrası ya da bir sonraki sabah yığınla e-postayla karşılaşabilecekleri gerçeğinin daha da yorucu olabileceğini vurgulamış.

Whittle, 'Bana kalırsa, işe bağlı yaşam kalitesi, mesai dışı e-posta alışverişini durdurmaktan daha büyük bir konu. E-posta sadece bir iletişim aracı. Asıl sorun sürekli daha fazla iş yapma ve rakiplerden daha iyi iş çıkarma kültürü' diyor.

Fransa Başbakanı Manuel Valls ise, 'Bu tasarının kabul görmesi ve uygulanması benim görevimdir' açıklamasında bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
4
3
3
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
carnation

Şirket telefonları yasaklansın en iyisi bu.

Andy Dufresne

söz konusu fransa olunca kimse diktatör lük konuşmuyor.

bebokumsu

ne var çalışanların offline olma hakkını sağlanan bir yasa önergesi sunulmuş. ne diyorsun sen ya? buradakilere kalsa uyumak, yemek yemek, su içmek bile yasak.

Donnie Darko

bizde zaten işveren mail atmıyor müdür, muhasebe, personel departmanı filan atıyor -.-