Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransa'da Grev ve Protesto Dalgası Devam Ediyor

 > -

Fransa'da hükümetin çalışma yasasında yapmaya çalıştığı değişikliklere karşı başlatılan grevler büyüyerek devam ediyor. Bu sabahtan itibaren Paris metrosu çalışanları da iş bırakma eylemlerine başladı. Öte yandan Nantes kentinde bugünkü gösterilerde maskeli eylemciler banka şubelerinin ve dükkanların camlarını kırdı, polisle çatıştı.

Çalışma saatlerinin uzatılmasını öngören ve şirketlere işten çıkarmalar konusunda daha fazla yetki tanıyan düzenlemelere karşı iki haftadır devam eden grev eylemlerine banliyö trenlerinde çalışanlar ve liman işçileri de katılıyor.

Geçen hafta rafineri, nükleer santral ve demiryolu çalışanlarının başlattığı eylemler de devam ediyor. Özellikle rafinerilerdeki üretimin azalması sonucu, Fransa'daki benzin istasyonlarında yakıt sıkıntısı baş göstermiş ve istasyonlarda uzun kuyruklar oluşmaya başlamıştı.

Sokak gösterilerine Fransız polisi biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

Benzin sıkıntısı nedeniyle işe toplu taşımayla gitmeye çalışan Parisliler, bu kez metro greviyle karşı karşıya kaldı.

Paris metrosunda hizmetin tamamen durmayacağı, trenlerin normalden daha seyrek de olsa çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Nantes kentinde göstericiler bugün de sokaktaydı

Fransa'nın batısındaki Nantes kentinde halk bugün de hükümete tepki için sokaktaydı. 

Maskeli eylemciler caddelerde banka şubelerinin ve dükkanların camlarını kırdı, Genel Çalışma Konfederasyonu (CGT) üyeleri de buldukları her boş duvara hükümeti çalışma kanunu öldürmek suçlayan afişler astı.

Air France da greve gidiyor

Çalışma yasası paketine karşı yürütülen iş bırakma eylemlerinden bağımsız olarak bugün Fransa'daki hava trafiğinde de grevler yüzünden aksama bekleniyor.

Air France pilotları, ücretler ve izin günleri konusundaki taleplerinin karşılanmadığını söyleyerek bugünden itibaren greve gideceklerini açıklamışlardı.

Sarkozy: 'Parlamento yolu kapanırsa tartışma sokağa iner'

Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Francois Hollande'ın süreci çok kötü yönettiğini düşünüyor.

Hükümetin parlamentoda tartışmaya açmadan yasalaştırmaya çalıştığı çalışma yasası paketine karşı bugün yeni sokak gösterilerinin de düzenlenmesi bekleniyor.

Çalışma yasasının bu ay içerisinde Fransa Senatosu'na gelmesi bekleniyor.

Düzenlemeyi savunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, zaman zaman polis ve göstericiler arasında çatışmalara sahne olan protestolara ve grevlere rağmen geri adım atmayacağını söylüyor.

Ancak muhalefetteki muhafazakar Cumhuriyetçiler partisinin lideri, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Hollande'ın çalışma yasası paketini parlamentoya getirmeyerek tartışma için siyasi zemini kapatmakla suçladı ve "Başından beri süreci çok kötü idare etti" dedi.

Valeurs Actuelles dergisine bir röportaj veren Sarkozy, "Eğer siz fikirlerin parlamentoda tartışılmasına izin vermezseniz, sokak harekete geçer" dedi.

'Fransız halkının yüzde 46'sı iş bırakma eylemlerini yerinde buluyor ve destekliyor'

Rafinerilerdeki grevler nedeniyle benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu, hükümet ulusal rezervleri acil kullanıma açtı.

Ülkenin en büyük sendikalarından Genel Emek Konfederasyonu'nun (CGT) öncülüğünde düzenlenen grevlere halk desteği ise hâlâ devam ediyor.

Journal du Dimanche gazetesinin yaptırdığı son anket, Fransız halkının yüzde 46'sının iş bırakma eylemlerini yerinde bulduğunu ve desteklediğini gösterdi.

Fransa çalışma yasası reformu neleri kapsıyor?

Çalışma yasası paketine karşı düzenlenen gösterilerde polis ve protestocular arasında çatışmalar çıkmış, çok sayıda gösterici gözaltına alınmıştı.

  • Haftada 35 saat çalışma limiti değişmiyor ancak sadece ortalama çalışma süresi olarak kabul edilmesi teklif ediliyor.

  • Şirketlere yerel sendikalarla görüşüp daha fazla ya da daha az çalışma süresi uygulamalarına geçme hakkı tanınıyor. Yasa teklifindeki azami çalışma süresi ise 46 saat.

  • Şirketlere maaş indirimi konusunda daha fazla hak tanınıyor.

  • İşten çıkarmalar kolaylaştırılıyor.Çalışanların izinlerini ne zaman kullanabileceği konusunda şirketlerin söz hakkı artırılıyor.

BBC Türkçe, AA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtBiber GazıFransaNükleer SantralPolis
Görüş Bildir