Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Finsbury Park Saldırısı Zanlısının Kimliği Açıklandı: Darren Osborne

 > 
142PAYLAŞIM

 Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınlarında bir saldırgan, teravih çıkışı aracını kalabalığa doğru sürdü. Londra polisi, 1 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını açıkladı. Tedavileri süren 8 yaralıdan ikisinin durumları ağır. Saldırı sonrası civardaki insanlar tarafından yakalanan 48 yaşındaki şüpheli gözaltına alındı. Londra Belediye Başkanı ise olayı "korkunç bir terör saldırısı" olarak niteledi. Finsbury Park Camii'ni ziyaret eden İngiltere Başbakanı Theresa May saldırıda Müslümanların hedef alındığını söyledi ve ekledi:  "Amaç bizi birbirimizden uzaklaştırmak..."

Öte yandan İngiliz yayın kuruluşu BBC, saldırganın kimliğinin belli olduğunu duyurdu. 

Olay Londra'nın kuzeyindeki Seven Sisters caddesi üzerinde, teravih namazının dağılmasının ardından yerel saatle 00:20'de meydana geldi.

Saldırının şüphelinin, etraftakiler tarafından yakalanıp polise teslim edilmesi cep telefonuyla görüntülendi.

Görgü tanıkları, teravih namazı nedeniyle olay sırasında bölgenin kalabalık olduğunu aktardı.

Reuters

BBC: Saldırganın kimliği belli oldu

BBC, Saldırganın 48 yaşındaki Darren Osborne olduğunu duyurdu.

Saldırganın İngiltere’nin batısındaki Cardiff bölgesinden olduğu, polisin bölgede kapsamlı araştırmalarını sürdürdüğü belirtildi.

İngiltere Müslüman Konseyi'nin tweeti: "Bir kamyonetin Finsbury Cami'den çıkanların üzerine sürdüğünü haber aldık. Dualarımız olayın kurbanları ile birlikte"

İngiltere Müslüman Konseyi (MCB), olayın Finsbury Park Camisi'ne yaklaşık 150 metre mesafedeki Muslim Welfare House adlı Müslüman toplum merkezinin önünde gerçekleştiğini açıkladı.

MCB Genel Sekreteri kamyonetin camiden çıkanları kasıtlı olarak hedef aldığını yazdı.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, olayı "masum insanları hedef alan korkunç bir terör saldırısı" olarak niteledi.

Khan saldrının, Ramazan ayında ibadet edenleri hedef aldığı açık olduğunu belirtti ve "Saldırının aynı Manchester ve London Bridge'deki gibi, belli bir topluluğu hedef alan bir saldırı olduğu görülüyor. Bu ayrıca hoşgörü, özgürlük ve saygı gibi ortak değerlerimize de yapılan bir saldırı" dedi.

Görgü tanığı: "Bütün Müslümanları öldürmek istiyorum' diye bağırıyordu"

AFP

BBC'ye konuşan görgü tanığı Abdul Rahman, kamyonetten çıkan ve koşarak kaçmak isteyen bir adamın "Müslümanların hepsi nerede? Bütün Müslümanları öldürmek istiyorum" diye bağırdını söyledi.

Rahman şoförün "10 ya da 15 insanın üzerine kasten arabasını sürdüğünü" belirtti.

Görgü tanığı ayrıca, bir başka adamla beraber midesinden vurarak durdurdukları şüpheliyi yere yatırdıklarını ve yaklaşık yarım saat sonra polis gelene kadar burada tuttuklarını anlattı. Bazı görgü tanıkları, birden fazla saldırgan olduğunu söyledi.

Yaralıların tedavisine üç ayrı hastanede devam ediliyor.

Reuters

Terörle mücadele birimi tarafından inceleniyor

AA

İngiliz polisi soruşturmanın terörle mücadele birimi tarafından yürütüldüğünü duyurdu.

May: "Aşırıcılığın her türüyle mücadele edilmeli"

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre Theresa May konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

"Bu saldırı, ibadet yerlerinin yakınında Müslümanları hedef alan bir saldırıydı. Her tür terörizm gibi, hangi biçimde olursa olsun aynı temel amacı paylaşıyor.

Bizi birbirimizden uzaklaştırmaya ve bu ülkede sahip olduğumuz kıymetli dayanışma ve yurttaşlık bağlarını koparmayı amaçlıyor. Buna izin vermeyeceğiz.

Bu, terörizmin, aşırıcılığın ve nefretin farklı biçimler aldığına dair bir uyarıydı. Bununla mücadele etme kararlığımız da kim yaparsa yapsın aynı olmalıdır. Ülkemizde yıllardır aşırıcılığa karşı çok fazla hoşgörü var. Buna İslamofobi de dahil."

Saldırıda kullanılan kamyonetin kiralandığı aktarılan bilgiler arasında.

Olay yerine çiçekler bırakılıyor...

İngiltere'de son üç ayda üç büyük terör saldırısı gerçekleşti. Saldırılar sonucu can kaybı 30'u aştı.

Kullandıkları minibüsle 3 Haziran gecesi Londra Köprüsü üzerinde yayaları ezen, daha sonra da yakındaki Borough Pazarı'nda araçtan inerek çevredekileri bıçaklayan 3 kişi, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Olayda, saldırganların yanı sıra 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Mart ayında da "Adrian Russell Ajao" isimli saldırgan, kiralık aracını, Westminster Köprüsü'nde saatte 120 kilometre hızla insanların üzerine sürmüş, araç, İngiltere Parlamentosunun demir parmaklıklarına çarparak durmuştu. Aracından çıkarak parlamentonun girişindeki bir polisi bıçaklayan saldırgan, olay yerinde vurularak öldürülmüştü. Bu saldırıda da 6 kişi hayatını kaybetmişti.

BBC Türkçe, Anadolu Ajansı, RT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir