Film Senaryosu Falan Değil, Bayağı Bayağı Gerçek! Hafızanızdan Tüm Kötü Anıları Silecek Yeni Bir İlaç Geliştiriliyor

62PAYLAŞIM

Ay cidden olabilir mi böyle bir şey?!

Bu içerik hazırlanırken Avareness Act, Live Science ve National Post sitelerinden yararlanılmıştır.

En yakın arkadaşlarınızdan biri eski yavuklunuza göz dikti ve sizi sırtınızdan bıçakladı diyelim, bu acılarla baş etmek için bu ikiliyle birlikte geçirdiğiniz günleri unutmak ister miydiniz?

Geçtiğimiz günlerde ortada garip bir söylenti dolaştı, bilmem sizin kulağınıza geldi mi? Oğuzhan Koç’la Yağmur Tanrısevsin birkaç hafta önce ayrılık kararı almış, Oğuzhan Koç da oyuncu Demet Özdemir ile birlikte görüntülenmişti. 

Yağmur Tanrısevsin ise Demet Özdemir’i sosyal medya hesaplarında takipten çıkardı, Oğuzhan Koç’un numarasına da engeli bastı. Bir de üstüne, yaşadığı acıları unutmak  için hafızasını sildireceği iddia edildi.

Burada bizi ilgilendiren şey bu üçlünün arasında yaşananlar değil, hafızanın sildirilip sildirilememe kısmı. Gerçek hayatta bir Eternal Sunshine of the Spotless Mind ihtimali var mıdır, işte size bundan bahsedeceğiz.

Hafızanın silinmesi, bilimin en çok ilgi çeken konulardan biri. Travmatik bir olay yaşamış ve yaşadığı olayları psikolojik olarak atlatması çok zor olan kişilerin hafızalarındaki spesifik anılardan kurtulabilmesi, bilim dünyası için çok büyük bir ilerleme olacaktır haliyle.

Bunun için bir ilaç geliştirilmeye çalışıldığını ve bazı ilerlemeler kaydedildiğini biliyoruz. Ancak spesifik bir anıyı silmek isterken hafızanın tamamının silinmesi de mümkün.

Bir diğer ihtimal ise kötü anıları sildireyim derken yanlışlıkla iyilerden olmak. Kısacası, nereden bakılırsa bakılsın bu her şekilde riskli bir durum. Ama kaydedilen yeni bilimsel gelişmeler, bize doğru yolda olunduğunu gösteriyor.

Dr. Alain Brunet, hafızanın manipüle edilmesi konusunda yapmış olduğu çalışmayı yayımladığında, bu çalışma insanlar tarafından büyük ilgi gördü.

Özellikle ihanete uğramış kişiler, ayrılıkla baş etmek için bu ihtimalin gerçekleşmesini canı gönülden istiyorlardı. Böyle bir şey istedikleri için onları suçlayabilir misiniz?

Kanada'daki McGill Üniversitesi psikiyatri profesörlerinden Dr. Alain Brunet’in gerçekleştirdiği bu çalışmaya; ayrılık, kaza ya da ölüm gibi ağır travmatik olaylar yaşamış, travma sonrası stres bozukluğu olan 60 kişi dahil edildi.

Bu kişilerden, kendi yazdıkları bir metni yüksek sesle okumaları istendi. Oluşturdukları metinde kendi duygu ve düşünceleri yer alıyordu. Bunun yapılmasındaki amaç, anılarına dair mümkün olduğunca çok detayın unutulmasını sağlamaktı.

Tabii, bunu yaparken genellikle kan basıncı sorunlarını kontrol etmek için kullanılan propranolol isimli bir ilacın etkisi altında idiler.

Bunun etkisi neydi derseniz, hafızadaki iyi anıları daha fazla öne çıkarmak ve zihni bir nevi yeniden başlatmaktı. Brunet ve ekibi, bu yöntem sayesinde kötü anıların  körelmeye başlayacağını tahmin ediyorlardı ve bu tahminlerinde yanılmadılar. 

Brunet’e göre deneye katılanlar artık tutundukları anıları serbest bırakabildiklerini ve yeni bir sayfa açmayı başarabildiler. Çalışma henüz tamamlanmış değil, ancak TSSB yaşayan kişilerde etkili olduğu görüldü. Yani acılarımızı hafızamızdan silip atabilmemiz belki de bir hap kadar uzağımızda. Bakalım, yeni gelişmeler ne gösterecek?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sadeceinsan

Bu kadar insana yetecek materyal var mıdır meçhul artık bir testle falan ihtiyacı olanlara verirler

profnigga

içeriğin başlığında komik olmayan iki adamla gezen çocuğun fotoğrafını unutabiliyor muyum bu ilaçla ?

--heisenberg--

Sorun şu ki, param yok. Fakir yaşantım ile kötü anılarımla üzülmeye devam. 🙄

_oishii_

yine zenginlerin sahip olabileceği bir şey icat ediliyor

meaculpa

Benimde sildireceğim şeyler var ...ama sadece ufak bir anı ....

Görüş Bildir