Görüş Bildir
Haberler
Figen Yüksekdağ ve Beraberindeki Heyete Silvan'da TOMA'lı Müdahale

Figen Yüksekdağ ve Beraberindeki Heyete Silvan'da TOMA'lı Müdahale

Onedio Medya
12.11.2015 - 16:21 Son Güncelleme: 12.11.2015 - 16:49

Diyarbakır Silvan'da yaşanan olayları gözlemlemek amacıyla yola çıkan  HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki heyete gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Olay HDP'nin Twitter hesabından duyuruldu:

Figen Yüksekdağ'dan açıklama: 'Herhangi bir uyarı yapılmadan vekil olduğumuzu bilerek saldırdılar'

Figen Yüksekdağ'dan açıklama: 'Herhangi bir uyarı yapılmadan vekil olduğumuzu bilerek saldırdılar'

Olayın ardından İMC TV’de Yadigar Anlı’ya konuşan Yüksekdağ, Silvan’daki durumun çok gergin olduğunu belirterek, yürüyüş esnasında herhangi bir uyarı yapılmadan, kendisinin ve milletvekillerinin olduğunu bilerek, sivil ve silahsız halk olduğunu bilerek vahşi bir saldırı gerçekleştirildiğini söyledi.

Çok ciddi ve şiddetli bir saldırı gerçekleştirildiğini belirten Yüksekdağ, yaralananların olduğunu ve Silvan’da mahallelerde değil merkezde de saldırıların devam ettiğini ifade etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Tam anlamıyla bir fütursuzluk ve vahşet"

"Tam anlamıyla bir fütursuzluk ve vahşet"

Yüksekdağ, “Burada tam anlamıyla bir fütursuzluk ve vahşet var. Hukuku zaten geçtik ama en ufak, asgari insani kriteri dahi dikkate almayan bir uygulama var. Karşımızda herhangi bir şekilde devletin kolluk güçlerini, devlet memurlarını, kamu güvenliğini sağlamakla sorumlu görevli insanları görmedik. Tam anlamıyla gözleri kararmış, öldürmeye kodlanmış bir güruh vardı karşımızda, çok açık bir şekilde gördük. Namlularını bize doğrultmuş, herhangi bir şekilde konuşmaya temas etmeye dahi açık olmayan bir güruh vardı. Bunun adının zaten kamu güvenliğini sağlama hareketi olmadığını biz zaten çok iyi biliyorduk” dedi.

Silvan’da aslında bir imha hareketi yürütüldüğünü belirten Yüksekdağ, kendilerinin bu imhaya sessiz kalamayacaklarını, bunu kimsenin beklememesini, durup izleme lüksüne sahip olmadıklarını söyledi ve “Burada halkı tasfiye ve imha etmeye çalışıyorlar, başka hiçbir gerekçesi yok. Söylenen gerekçelerin her biri kuyruklu yalandır, kabul edilemez safsatalardır” dedi.

Halktan intikam almak isteyen bir devlet terörünün var olduğunu söyleyen Yüksekdağ şöyle devam etti:

"Burada devlet sadece silah, zor, katliam, savaş olarak var"

"Burada devlet sadece silah, zor, katliam, savaş olarak var"

Burada devlet sadece silah, zor, katliam, savaş olarak var. Başka bir devlet algısı, başka bir yönetim algısı yok burada.”

“Çok doğal olarak insanlarımız demokratik, insanca bir biçimde kendi topraklarında kimliğiyle onuruyla yaşamak istiyor ve bu yaşam isteğini dile getirdi, tek suçu budur Silvan halkının, Cizre halkının, Silopi halkının ve sıkı yönetim ilan edilen kuşatılan bütün kentlerin tek suçu budur. Zulme ve diktatörlüğe, darbeye teslim olmamaktır. Eğer bu suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğiz bizde bu halkla birlikte. Ama biliyoruz ki bu bir suç değil tam tersine bir insanlık görevidir. Zulme karşı direnmek tarihsel bir insanlık görevidir.

Bugün bu katliama bu zulme sessiz kalanlar da bu tarih karşısında yarın öbür gün çok yakın bir gelecekte utançtan -eğer utanma kabiliyetleri varsa hala- yüzlerini kapatmak zorunda kalacaklar.”

“Bizler buradayız, bu halkı öldürerek bitiremezler. Bu halkın temsilcilerini, temsil gücünü imha ederek yok edemezler. Eğer dertleri daha fazla ölümse, bu amaca ulaşmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama biz ölüm değil, yaşam, savaş değil barış diyoruz. Bizler bu katliamların, bu ablukanın son bulup halkın demokratik duruşunun başarıya ulaşmasını istiyoruz ve bunun için buradayız.”

Sputnik News ve İMC Tv

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam