Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fi Dizisine Veda Ederken Aklımıza Kazınan 16 Can Manay Aforizması!

-

Geçen hafta veda ettiğimiz muhteşem dizi Fi'yi hepimizin çok özleyeceği bir gerçek. Peki Fi denince akla gelen ilk kişi kim? Tabii ki Can Manay. Ona yeri geldi kızdık, küfrettik yeri geldi şefkat duyup hak verdik. Ama sevsek de sevmesek de bu takıntılı adamdan çok şey öğrendik. İşte Can Manay'ın akıllarda iz bırakan aforizmaları...

1. “İnsan olmanın maliyeti çok düşüktür; yumurta, sperm ve kâfi miktarda şehvet ve işte dünyadasın.”

2. "Gerginlik kıkırdak dokusunu yumuşatır, bu da zamanla omurların açılmasına sebep olur. Bunu insanlara söyleyerek daha çok gerilmesine sebep olan gıcık tipe de terapist denir."

3. "Gerçekte ne olduğunu sadece bir şekilde anlarsın: Seçim yapmak zorunda kaldığında."

“Herkesin senin hakkında bir fikri var. Tanımları, sıfatları, sözcükleri. Nasıl birisin, ne istiyorsun, neleri seversin, hayallerin nerede başlıyor, nerede bitiyor? Sen; birinin aşkısın, annenin kızı, babanın oğlu, başarılı, ezik, yetenekli, sünepe, güzel, çalışkan, merhametli, acımasız, kıskanç ya da sinsi. Başkalarının senin hakkında söylediklerini kendi gerçeğin sanabilirsin. Başkalarının hayallerini kendi hayallerin sandığın gibi. Gerçekte ne olduğunu sadece bir şekilde anlarsın: Seçim yapmak zorunda kaldığında. Ancak seçimlerin sana ne olduğunu gösterir.”

4. "Tanrı, çatlama cesareti gösteren her tohumda gördüğünün ötesini hissetmek için acıyı göze alan her ruhta, deneme cesareti gösteren her düşüncede var olur. Korkusuzca ve doğallıkla kendini deneyimler. Çatlama cesareti gösteren tohumlar adına."

5. "Herkes gizli bir hazinedir. Herkes bilinmek ister."

"Kim bir uçurumun kenarında açan menekşeyi alkışlar. Kim çok güzel doğdu diye Ay'ı takdir eder. Ne menekşenin ne de Ay'ın onaylanmaya ihtiyacı vardır. Biz kırda açan çiçek, gökteki Ay değiliz. Bizi mağaradan çıkaran, uzaya gönderen ‘işini en iyi yap’ motivasyonu olamaz. Davut heykelini resmettiren, okyanusları aştıran, atomu parçalatan güç bilinme isteğidir. Herkes gizli bir hazinedir. Herkes bilinmek ister."

6. “İnsanlar kalp krizi geçirdikleri zaman onu kimseden saklamazlar ama ruhsal krizlerini herkesten saklarlar.”

7. "İlahi bir işarettir bu. Bir çağrı. Hayatın boyunca o anı hatırlarsın. Bu acayip bir tutku. Bu fena halde hastalık."

"İlahi bir işarettir bu. Bir çağrı. Hayatın boyunca o anı hatırlarsın. Çünkü o andan sonra hayatın eskisi gibi olmaz. Herkes keyfine bakarken biz nefesimiz kesilene, bitap düşene, bayılana kadar çalışırız. Uyumayız, yemeyiz, gezmeyiz, yaşamayız. Bedenimizi, ruhumuzu, hayatımızı bu tutkuya adarız. Biz verdikçe o ister. Bencildir, kavgacıdır, serttir. Kendinden başka hiçbir şey istemeyecek kadar da kıskançtır. Senden her şeyini ister. Emeğini, zamanını, enerjini. Sen de kanının son damlasına kadar istekle şevkle verirsin. Her şeyi yaparsın. Bu acayip bir tutku. Bu fena halde hastalık."

8. “İnsan olayları ve nedenleri unutur, ama o insanın sana neler hissettirdiğini asla unutamazsın.”

9. "Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek, dünyanın en büyük aptallığı."

10. "Hepimiz kim olduğumuzu, ne olduğumuzu anlamak için birini ararız. Eğer onu bulursanız bilin ki çok şanslısınız. Koluna yapışın ve sorun: Ben kimim?"

"Herkes bilinmek ister… Bilinmek, görülmek, duyulmak, anlaşılmak… Her şeyi gören göz, kendini göremez. Kendini görmek için bir yansıma arar. Biri, bir şey karşımızda olmazsa, seslerimiz sonsuzlukta kaybolur gider. Hepimiz kim olduğumuzu, ne olduğumuzu anlamak için birini ararız. Eğer onu bulursanız bilin ki çok şanslısınız. Koluna yapışın ve sorun: Ben kimim?"

11. "Özgürleşemezsen deneyimleyemezsin, deneyimlemezsen değişemezsin, değişemezsen asla senleşemezsin."

"Doğruyu bilmek adına deneyimi feda etmek… Bilgi, korkak beyinlerde deneyimi öldüren bir zehir gibi yayılır, eğer sürekli bilgiye yönelik hareket etmeye önem verirsen asla özgürleşemezsin, özgürleşemezsen deneyimleyemezsin, deneyimlemezsen değişemezsin, değişemezsen asla senleşemezsin. Ama bilgi sürekli değişir ve ancak deneyim seni güncelleyebilir."

12. "İnsanları hayatından hata yaptıkları için değil, umudun kalmadığı için çıkarırsın."

13. "Değişim cesaret ister! Ya korkularımız bize sahip olur ya da biz korkularımıza hükmederiz…"

14. "Korkumu yenmiyorum ki. Savaşmıyorum çünkü. O zaman kaybederim. Korku insanı ayakta tutar. Eğer korkmazsak, insan kendini bırakır. Kontrolünü kaybeder."

15. "İnsanların çoğu çekingenliği korkaklık, kibarlığı aptallık sanırlar."

16. "Kimsin sen?"

"Kimsin sen? Her çiçek solar her genç yaşlanır. Güzellik uçar. Bütün mutluluklar biter ve aşk da sonludur. Yandıkça kendi sonunu getiren o ateş söner ve aşkı, acıyı, mutluluğu, ihaneti, karanlık ve aydınlığı tadan insan ölür. Kimsin sen? Ölüm seni bulduğunda yaptıkların için mi pişman olacaksın yapmadıkların için mi? O gün orada o orospu çocuğunun suratına siktir git dediğin için mi pişman olacaksın demediğin için mi? Yalan söylediğin, söylemediğin kaçtığın kovaladığın... Hangisi için pişman olacaksın? Çünkü eninde sonunda hepimiz pişman öleceğiz."

BONUS: “İnsanlar aşık olacakları insanı seçemezler.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
justice_fighter

sadece şu iki cümle güzel:8. “İnsan olayları ve nedenleri unutur, ama o insanın sana neler hissettirdiğini asla unutamazsın.” bir de; 12. "İnsanları hayatından hata yaptıkları için değil, umudun kalmadığı için çıkarırsın."..

yaren_80

#9 Albert Einstein

bcb54

“İnsanlar aşık olacakları insanı seçemezler.” / ota da boka da hesabı.

gzm-ynklr

İnsan nedir ki? Sperm, yumurta, et, kemik, kas. Büyük patlamadan kalma atomlar. Sürüngen atalardan kalan DNA'lar. Yakan, yıkan bir türün sıradan bir numunesi. Sefil ve muktedir. Çirkin ve kudretli. Acımasız ve şefkatli. Açgözlü ve cömert. Düşen ve yeniden kalkan.

oleander

❤❤❤

Başlıklar

aşkdiziyumurta
Görüş Bildir