FETÖ'nün Siyasi Ayağı Tartışması Tam Gaz: Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 7 Soru

 > 
65PAYLAŞIM

İlker Başbuğ'un açıklamalarıyla yeniden siyasetin gündemine taşınan FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmaları tam gaz sürüyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "FETÖ'nün önünü açan siyasi otorite, FETÖ'nün siyasi ayağıdır. Devleti FETÖ'ye teslim eden kişinin adı; Recep Tayyip Erdoğan'dır!" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçlamış, Erdoğan ise bu sözleri nedeniyle Kılıçdaroğlu hakkında 500 bin TL'lik tazminat davası açarak "En önemli siyasi ayak Kılıçdaroğlu ve ekibidir" demişti.

Kemal Kılıçdaroğlu bugün Twitter'dan paylaştığı mesajında "Milletim adına soruyorum, cesaretin varsa cevap bekliyorum!" diyerek, Erdoğan’a FETÖ ve darbe girişimiyle ilgili yedi soru yöneltti. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Twitter mesajında Erdoğan’ı etiketleyerek “Milletim adına soruyorum, cesaretin varsa cevap bekliyorum!” diyerek şu soruları sordu:

  • 215 bin 92 kişilik ByLock listesi var. Bu listeyi hiçbir ayıklama yapmadan açıklamak FETÖ ile mücadelenin toplumsallaştırılması için gerekmiyor mu? Bu durumda listeyi açıklamamak suç değil mi? Suç delilleri neden gizlenir?

  • 15 Temmuz gecesi siyasi parti liderleri, bakanlar, üst düzey yöneticiler, belediye başkanları neredeydi? Neden hain darbe girişimi gecesinin HTS kayıtları açıklanmıyor?

  • Darbe başarılı olsaydı FETÖ’cüler kimi ya da kimleri yönetime getirecekti? Kimler başta olacaktı? Kimin hangi görevde olacağı belli değil miydi?

  • 15 Temmuz hain darbe girişiminin araştırılması için TBMM’de bir araştırma komisyonu kuruldu. Bu komisyona darbe gecesinin iki kilit ismi davet edildikleri halde gelmediler. Dönemin MİT Müsteşarı ve dönemin Genelkurmay Başkanı… Komisyona gelip açıklama yapmalarını, sorulara cevap vermelerini neden engelledin?

  • TBMM’nin 15 Temmuz araştırma komisyonu raporu aradan uzun bir süre geçmesine rağmen neden açıklanmıyor?

  • FETÖ borsasını kimler kurdu? FETÖ borsasını kuranların içinde senin avukatların da var. Avukatlarının mal varlıkları neden incelenmiyor?

  • FETÖ soruşturması yapan savcılar neden görevlerinden alındı?

Tartışmalar nasıl başladı?

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ katıldığı bir televizyon programında, "2009'da askerlerin, askeri mahalde işlediği suçlar da dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, araştırılsın" demişti. 

Başbuğ'un sözleri, düzenlemede imzası bulunan siyasetçilerin tepkisine neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözler üzerine AKP'li vekillere Başbuğ hakkında dava açılması talimatı vermişti.

FETÖ'nün Siyasi Ayağı Tartışması: 6 AKP'liden İlker Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu - onedio.com
FETÖ'nün Siyasi Ayağı Tartışması: 6 AKP'liden İlker Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu - onedio.com

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı FETÖ'nün siyasi ayağı olmakla suçladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Şubat'taki TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada "Devleti FETÖ'ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır" demiş ve OHAL İşlemleri Faaliyet Raporu'nda FETÖ'nün "devletin tüm kılcal damarlarına sızdığının" ifade edildiğini belirtmişti.

"Devletin en önemli, en mahrem birimlerine terör örgütü elemanlarını yerleştirenler FETÖ'nün siyasi ayağıdır" diyen Kılıçdaroğlu, FETÖ yapılanmasının CIA ile olan bağlantısının Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) 3 Nisan 1991 tarihli raporunda saptandığını, ayrıca FETÖ yapılanmasına ilişkin emniyet, jandarma istihbarat teşkilatlarının da düzenli olarak istihbarat topladığını söylemişti. 

Kılıçdaroğlu, Milli Güvenlik Kurulu'nun 25 Ağustos 2004 tarihinde aldığı kararla FETÖ'nün  yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerine karşı önlem alınmasını kararlaştırdığına dikkat çekmiş ve dönemin başbakanı Erdoğan’ın, altında imzası olmasına karşın MGK kararının gereğini yapmadığını dile getirmişti.

Erdoğan, 'FETÖ'nün en önemli siyasi ayağı Kılıçdaroğlu ve ekibidir' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kılıçdaroğlu'nun suçlamalarına CHP liderinin FETÖ'nün siyasi ayağı olduğu şeklinde yanıt vermişti. 

Kılıçdaroğlu'nun "FETÖ'cülerle kol kola yürüdüğünü" söyleyen Erdoğan, "Şimdi çıkmış CHP'nin başındaki zat FETÖ'nün siyasi ayağı diye ortalarda dolanıyor. Kılıçdaroğlu çamur atarken elinde çamurla yakalandı. FETÖ'nün en önemli siyasi ayağı Kılıçdaroğlu ve ekibidir" şeklinde konuşmuştu.

Kılıçdaroğlu'na 500 bin liralık tazminat davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kendisine yönelik suçlamaları için CHP lideri hakkında 500 bin liralık tazminat davası açtığı bildirilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir