Görüş Bildir
Haberler
Festus Okey Davasında 7 Yıl Sonra Yeni Soruşturma

Festus Okey Davasında 7 Yıl Sonra Yeni Soruşturma

adem kara
29.08.2014 - 10:40 Son Güncelleme: 29.08.2014 - 15:03
İçeriğin Devamı Aşağıda

Beyoğlu Polis Merkezi'nde öldürülen Nijeryalı Festus Okey'in öldürülmesiyle ilgili beş polis ve diğer kamu görevlileri hakkında, cinayetten yedi yıl sonra 'kasten öldürme' suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Okey’in kardeşi Tochukwu Gameliah Ogu adına savcılığa suç duyurusunda bulunan Avukat Alp Tekin Ocak, “Öldürmenin faili sadece tetiği çeken polis olmayıp kendisini göz altına alan, sorgusunu yapan diğer kolluk kuvvetleri ile Beyoğlu Polis Merkezi amiri de sorumludur” dedi.

İsmail Saymaz'ın Radikal'de yer alan haberine göre Avukat Alp Tekin Ocak dün yaptığı suç duyurusunda; Okey’in ölümü hakkında bir polise dava açıldığı ve diğer görevlilerin dosyadan uzak tutulduğu belirtildi.

Atış mesafesi ve yönünün belirlenmesi açısından en önemli delil olan Okey’in üzerindeki kanlı gömleğin kaybedilmesi, olay yerindeki kameraların bozuk ve çalışmıyor oluşunu dayanak gösteren Ocak, “Bunlar bizde daha en baştan bu olayın meydana gelişine dair bazı şeylerin karartıldığı şüphesini uyandırmaktadır. Olayın Türkiye ’nin en turistik yerlerinden biri olan Beyoğlu Polis Merkezi’nde gerçekleşmesi de ayrıca vahimdir” dedi.

Okey’in polis merkezine getirildikten 19 dakika sonra yaralı halde hastaneye götürülürken savcılığın üç saat sonra haberdar edildiğini kaydeden Ocak, “Bu husus olayda bir şeylerin gizlendiğine, geçen süre boyunca olayın faillerinin ört bas edilmeye çalışıldığına dair bir başka karinedir” dedi.

Ocak, savcılığın yürüteceği soruşturmada Türk Ceza Kanunu’nun 95. maddesi gereğince işkence sonucu ölüme sebebiyet vermek suçlamasının dikkate alınmasını, tutanaklara imza atan polis memuru Ömer Akçay, Erdoğan Tuna, Kamotay Akçil, Mehmet Aldemir, Osman Çağlar Kale ve diğer kamu görevlileri hakkında işlem yapılmasını, kayıp gömleğe ve kameralara ilişkin ayrı soruşturmanın açılmasını ve Mona Musa’nın evine yapılan baskının düzmece olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Ocak’ın suç duyurusu işleme kondu ve şüpheli polisler hakkında TCK’nın 82. maddesi gereğince ‘kasten öldürme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Okey, 20 Ağustos 2007’de Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis Cengiz Yıldız’ın silahından çıkan kurşunla ölmüştü. Yıldız hakkında ‘taksirle ölüme neden olmak’tan 3 ile 6 yıl arasında hapis cezası istendi. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldız’ı dört yıl iki ay hapse mahkum etti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi kararı usulden bozdu. Daire, Okey’in kardeşi Tochukwu Gameliah Ogu’nun maktülle biyolojik bağı araştırılarak müdahillik talebinin kabulü konusunda bir karar verilmesi için dosyayı mahkemeye iade etti. Fakat mahkeme, kararında direnince dava, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gitti.

Haber: İsmail Saymaz 

Kaynak: Demokrat Haber

Kaynak: http://www.demokrathaber.net/guncel/f...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

ölme eşeğim ölme