FBI 'Kaybolan' Kozanlı Ömer Dosyasını Tekrar Göndermiş

 > -

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında adı gündeme gelen ve 'Emniyet imamı’ olduğu belirtilen ‘Kozanlı Ömer’ lakaplı Osman Hilmi Özdil’e ait kaybolan arşiv dosyasının talep üzerine FBI tarafından tekrar gönderildiği belirtiliyor. Dosyanın kaybedilmesiyle ilgili adli süreç başlatıldığı ve yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 5 polisin tutuklanarak cezaevine gönderildiği aktarılıyor. 

15 darbe girişimi sonrasında FETÖ’nün emniyet imamı olduğu belirtilen ve halen firarda olan Osman Hilmi Özdil’e ait Emniyet İstihbaratı’nda kaybolan dosyanın sırrı çözülmüş. 

Milliyet’ten Tolga Şardan'ın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada, EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı önemli bilgilere ulaştı.

Kayıp olduğu anlaşılan ve İstihbarat Dairesi’nin arşivine resmi kaydı yapılmayan dosya FBI’dan istendi.

Habere göre FBI, KOM Dairesi’nce istenilen belge ve kayıtları yeniden gönderdi.

17-25 Aralık süreci sonrasında Emniyet İstihbarat Dairesi’nde yapılan araştırmalarda bulunamayan ve özellikle Ergenekon soruşturmaları döneminde haklarında adli soruşturma açılan bazı kişilerle ilgili soruşturmalardan önce hazırlanan isim listesinin bulunduğu özel dosyanın kaybedilmesiyle ilgili adli süreç başlatıldı.

26 kişilik şüpheli listesi

trthaberstatic.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com

Belge ve kayıtların ulaşmasıyla birlikte başlatılan detaylı araştırmalarda, evrakın EGM İstihbarat Dairesi’nce ne zaman ve kim tarafından teslim alındığı da belirlendi. Bu tespitlerin ardından savcılık 26 kişilik şüpheli listesi hazırlandı. 

Dosyanın ortaya çıkmasıyla, Ergenekon soruşturmalarında haklarında soruşturma açılan bazı isimlerin adlarının bulunduğu şifreli listenin yanı sıra çok sayıda kartvizit ve bağlantı kurulan isimlerle ilgili bilgilerin bulunduğu öğrenildi.

Savcılığın talimatı sonrasında, KOM Dairesi Başkanlığı, halen İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan 5 polisi FETÖ’ye yardım ve FETÖ üyeliği iddiasıyla gözaltına aldı. 

Gözaltı süreci tamamlanan istihbaratçı polisler, hafta başında çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Akyürek de sanık olarak yer alıyor

Savcılığın hazırladığı soruşturma dosyasında Gülen ve halen firari olan eski emniyet imamı Özdil’in yanı sıra haklarında açılan değişik davalarda sanık konumundaki eski daire başkanı Ramazan Akyürek, yardımcısı Recep Güven’le birlikte aynı dönemde dairede görevli olan Ufuk Gürsoy Yavuz, Ali Osman Öztürk, Yunus Hazar, Lokman Kırcılı gibi isimlerin de sanık olarak yer aldığı öğrenildi.

Ne olmuştu?

Özdil, 2007’de Gülen’in yanına gitmek için MİT imamı olduğu iddia edilen ‘Sinan’ kod adıyla bilinen Murat Karabulut’la birlikte ABD’ye seyahat gerçekleştirdi. 

Dönüş sırasında New York’taki John F. Kennedy havaalanında yapılan aramada FBI, Özdil’in üzerini ararken bazı belgeler ile dizüstü bilgisayarına el koydu.

FBI görevlileri, bilgisayarın imajını aldıktan sonra diğer belgeleri Özdil’e iade etti. 

Özdil, Türkiye’ye döndükten sonra ABD Güvenlik makamları FBI’ın el koyduğu belge ve kayıtları resmi yazışmayla Türkiye’ye gönderdi. 

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na gönderilen belgeler ve kayıtların daha sonra kaybolduğu anlaşıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAmerika Birleşik DevletleriAnkaraDarbeErgenekonFETÖ
Görüş Bildir