Fatih Altaylı'dan Kızılay Başkanı'na: 'Böyle Bir Bağışı Alıp, ÇYDD veya Nesin Vakfı'na Aktarır mıydınız?'

 > 
2.6bPAYLAŞIM

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yapılan 8 milyon dolarlık bağışla ilgili gelişmeleri bugünkü köşesine taşıdı. Kızılay'ın koşar adım bozulduğunu söyleyen Altaylı, Ensar Vakfı tarafından New York'ta yurt inşası için kullanılacağı açıklanan bağışın da ABD'de görünmediğine dikkat çekti. Altaylı eleştirilerinin ardından Kızılay Başkanı'na iki soru yöneltti:

  • "Diyelim ki bir iş adamı Kızılay’a geldi ve “Size 10 milyon dolar şartlı bağış yapacağım. Şartım şu. Bağışladığım parayı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne veya Aziz Nesin Vakfı’na aktaracaksınız” dedi. Böyle bir bağışı alır mısınız, ÇYDD’ye aktarır mısınız?" 

  • "Ensar Vakfı’na yapılan bağışa aracılık ettiğiniz gibi başka hangi vakıflara sizin üzerinizden böyle bağışlar yapıldı. Hangi vakıflara, kaç lira aktarılmasına aracı oldunuz?"

Torunlar Holding bünyesindeki Başkent Gaz’ın 27 Aralık 2017’de Kızılay’a 8 milyon dolar bağış yaptığı, bunun 75 bin dolarının Kızılay’da kalması, geri kalanınınsa Ensar Vakfı’na aktarılmasını istediği ortaya çıkmıştı.

Başkentgaz Ensar Vakfı'na Kızılay Üzerinden 8 Milyon Dolar Bağışlamış - onedio.com
Başkentgaz Ensar Vakfı'na Kızılay Üzerinden 8 Milyon Dolar Bağışlamış - onedio.com

Kızılay’a yapılan bağışların tümünün vergiden düşülmesi nedeniyle kurumun ‘vergi kaçırmaya aracılık ettiği’ yönünde medyada eleştiriler yer almıştı. 

Kızılay ise bağış yapan kişi ve kurumların ‘kullanım şartı’ koyabildiğini, kurumun bunu yerine getirdiğini açıklamış, Kızılay Başkanı Kerem Kınık da uygulamayı savunmuştu.

Kızılay Başkanı Kınık'tan Ensar Vakfı Açıklaması: 'Vergi Kaçırmak Başka, Vergiden Kaçınmak Başka' - onedio.com
Kızılay Başkanı Kınık'tan Ensar Vakfı Açıklaması: 'Vergi Kaçırmak Başka, Vergiden Kaçınmak Başka' - onedio.com

Ensar Vakfı, Kızılay üzerinden yapılan bağışın ABD'ye yurt yapımı için 'Türken Vakfı'na gönderildiğini açıklamıştı.

Ensar Vakfı, yönetim kurulunda Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu TÜRGEV ile ABD'de 'Türken Vakfı'nı kurduklarını, bağışın da buraya aktarıldığını açıklamıştı.

Ensar Vakfı söz konusu bağışla New York'un Manhattan bölgesinde arsa alındığını, burada şimdiye kadar 12 katı tamamlanan 21 katlı bir yurt binası inşa edildiğini, çalışmalarınsa iki yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini açıklamıştı.

Açıklamada yurt binasının ABD’ye öğrenim görmeye giden Türk öğrencilerin ‘FETÖ kıskacında uzak kalabilmeleri için’ inşa edildiği de belirtilmişti.

Ensar Vakfı'nın gönderdik dediği 8 milyon dolarlık bağışın ABD'deki Türken Vakfı'na gönderilmediği iddiları bulunuyor. 👇

Ortaya çıkan tablo kamuoyunda eleştirilere neden oldu. 👇

Altaylı: Başka hangi vakıflara sizin üzerinizden bağışlar yapıldı?

Fatih Altaylı, bugünkü "Kızılay’a iki basit sorum var!" başlıklı yazısında Ensar Vakfı'nın açıklamasını hatırlatarak ABD'de böyle bir bağışın görülmediğini söyledi ve "Acaba “elden” mi verildi para bilemiyoruz." dedi.

İşin ABD'den ziyade Kızılay tarafıyla ilgilendiğini, Kızılay'ın epey bir süredir yozlaştığını belirten Altaylı, "Şimdi ben Kızılay Başkanı’na iki soru sormak istiyorum" diyerek şöyle devam etti:

"1. Böylesine yürekli bir iş adamı kalmadı ama diyelim ki, bir iş adamı Kızılay’a geldi ve “Size 10 milyon dolar şartlı bağış yapacağım. Şartım şu. Bağışladığım parayı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne veya Aziz Nesin Vakfı’na aktaracaksınız” dedi.
Sayın Kızılay Başkanı böyle bir bağışı alır mısınız, ÇYDD’ye aktarır mısınız?

2. Sayın Başkan, Ensar Vakfı’na yapılan bağışa aracılık ettiğiniz gibi başka hangi vakıflara sizin üzerinizden böyle bağışlar yapıldı. Hangi vakıflara, kaç lira aktarılmasına aracı oldunuz?

Bu iki sorunun yanıtı benim için önemli. Bakalım başka kimler Kızılay’ı bir tür banka gibi kullanıp “vergisiz” para transferi yaptırıyor. Bakalım yanıt alabilecek miyiz!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir