Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Farklı Evrenler Olduğunu İddia Ederek Bilim Dünyasını Şoke Eden Deney: Yüzüncü Maymun

3.7bPAYLAŞIM

1952 senesinin en başları. Pasifik Okyanusu'nda irili ufaklı birçok ada…

Ve bu adalarda Macaca Fuscata türü japon maymunları yaşıyordu. Bu adalardaki maymunların doğal ortamları içindeki davranışları otuz yılı aşkın bir süredir bilim insanları tarafından gözleniyordu.

1952'de Koshima adasında bilim insanları, maymunların beslenmesi için kumların içine tatlı patates bırakıyorlardı.

Bu adanın maymunları da tatlı patatesin tadından hoşlanıyor ama yiyeceklerinin kumlu olması hiç de hoşlarına gitmiyordu.

Bir gün, İmo adlı sekiz aylık dişi bir maymun tesadüf eseri patatesini suya düşürdü ve kumlarından arınan patatesin daha lezzetli olduğunu keşfederek o günden itibaren patateslerini yıkayarak yemeye başladı.

Bu buluşunu annesine de öğretti, İmo'nun arkadaşları da patateslerini yıkayarak yemeyi öğrendi ve kendi annelerine de bu yöntemi öğretmeye başladılar.

Kısa bir süre içinde birbirlerini taklit eden bir sürü maymun patateslerini yıkayarak yer hale geldi.

Bilim insanları ise yaşananları 1952-1958 yılları arasında kayda geçtiler.

1958 yılının sonbaharında Koshima adasında patatesleri yıkayarak yiyen maymunların sayısı Kritik Kütle diye adlandırılan sayıya ulaştı ve artık hemen hemen tüm maymunlar patatesleri yıkamaya başlamıştı.

Bu olay bir tek Koshima adasında yaşansaydı, maymunlar arasında bir tür iletişim olduğu düşünülebilir ve araştırma bu şekilde sürebilirdi. Ancak, olaylar bu şekilde gelişmedi ve çok daha ilginç bir hal almaya başladı.

Patates yıkama ritüeline katılan 100. maymunda bir sıçrama yaşandı ve aynı anda çevre adalardaki maymunlar da patateslerini yıkayarak yemeye başladılar,

Hatta bu alışkanlık o kadar yayıldı ki Japonyanın anakarasındaki maymunlar bile bu alışkanlığı edindiler.

Bilim insanlarına göre farklı adalarda yaşayan onca maymun bilinen hiçbir şekilde iletişim kurmuş olamazdı ve böyle bir durum ilk kez gözlemleniyordu.

Yapılan tüm bilimsel çalışmaların ardından maddi bir sonuç elde edilemeyince, bu adalar boyunca uzanan bir tür morfogenetik yapı, kuantum alanın varlığı ya da holografik evren konuları nedeniyle maymunların aralarında iletişim kurduklarını ileri sürdüler.

Maymunlar üzerinde yapılan bu araştırmadan sonra Avustralyalı ve İngiliz bilim adamları insanlar üzerinde de benzer araştırmalar yaptılar ve insanın bilinmeyen tarafına dair çok ilginç sonuçlar elde ettiler.

Bugün, insanları birbirine bağlayan bir enerji ağı olduğu gerçeği konu ile ilgilenen kişiler tarafından kesin olarak kabul edilmektedir ve tek bir kişinin başlattığı bir değişimin, zaman içinde diğer kişilere de sirayet etmesiyle ulaşılan Kritik Kütle sayısının tüm insanlığı etkileyen bir kuantum sıçrayışı etkisi yaratabildiğine inanılmaktadır.

Peki, siz bu deney hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilinç seviyelerimiz birbirine bağlı olduğundan gerçek olabilir.
Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir deney.
Yorum yok.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-kurt7

resimdeki öndeki maymun patatesi ilk yikiyan sahis tabi böyle bir bulustan sonra oturup selfi cekmisler :) :) :)

alp-kisikli

1) ilk maymun grubu içerisinde hareketin yayılımı yıllar sürüyor. jenerasyon değişimi yaşandıktan sonra tatlı patatesi artık tamamen yıkayarak yediklerini gözlemliyorlar. 2) deney bittikten sonra deneydeki maymunlardan biri adadan yüzerek kaçıyor. 4 yıl sonra başka bir adadaki maymun grubunun içinde buluyorlar. ve 'aa burada da artık yıkayarak yiyorlar' diyip, yani bilimsel bir yalan söyleyip çalışmanın ilgi çekmesini sağlıyorlar. 3) deneyde yüz maymun da yok ayrıca. 100 kısmı da çalışmanın abartılı gösterilmesi için uydurulmuş yani. gelgelelim okumayı sevmeyenler sadece başı sarıklı cübbeliler değil. anca görünümde modern imajını çizmeyi pek seven kadrolar, yeni akım olarak da kuantumculuğa sardılar. ondan dolayı elbette ki, bu tarz paylaşımların beğeni toplaması doğal. interconnection üzerine yapılan gerçekten güzel çalışmalar var. keşke onlara yer verseniz. ya da en azından paylaştığınız şeye hakim olsanız.

ufukdiyo

Tatlı patates ne ki? Bizim yediğimiz acı olan mı acaba?

ozgur-gucluoglu

Bunun çoklu evrenlerle ne ilgisi var anlamadım çok saçma bir içerik bilgisizlik yada fırsatçılık bu hemen kuantum sıçramasına çoklu evrenlere bağlıyorsunuz. Bunların cevabı çok uzun zaman önce zaten evrim ile verildi. Artık kimse umursamıyo bile bu tarz fikirleri. Evrinleşen biretlerin sayısı azınlık değil de sayısız bir ırk olduğundan dolayı aynı anda gelişip aynı neticelerde beceri göstermeleri normaldir. Tıpkı yeni doğan çocukların biz eskilerin bebekliklerine nazaran daha akıllı olması gibi. Yani bilim adamları evrime tanıklık etmiş bu anlamda müthiş bir olay.

kul-tegin

kollektif zihin diye bir kavram var.grubun tün üyelerinin bilinçaltına etkisi oldugu düşünülüyor..her birey bu kollektif zihini etkiliyor ve etkileniyor..eger bu tez dogru ise tüm hayeller,düşünceler bu kollektif zihin havuzuna akıyor..

murat-kurt7

kollektif zihin diye bir sey olsaydi tabiki bu benim tezim insanlik var olmaya basladiginda ilk hangi dil kullanilmaya basladiysa diger insanlarda ayni dili konusurdu yani baska diller ortaya cikmazdi maymunlarin patatesi yikamasi gibi .

kul-tegin

senin tezin de güzelmiş..mantıklı ...ama belki bilinç katmanlarını etki edme derecesi vardır.ve dil ögrenimi alt bilinçte işlem yapıyodur..

Görüş Bildir