Facebook'a 360 Derece Fotoğraf Desteği

 > 
13PAYLAŞIM

Sosyal medya devi Facebook, 360 derece videoların ardından panorama tabanlı 360 derece fotoğraf desteğini de duyurdu.

WebMasto'da yer alan habere göre 360 derece videolara benzer bir mantıkla çalışan 360 derece fotoğraf özelliği, yine videolarda olduğu gibi sanal gerçeklik ürünleriyle de görüntülenebiliyor (Google Carboard şu an için desteklenmiyor). Videolar ile arasında tek fark ise 360 derece fotoğraflar mobil cihazlardan kolay bir şekilde çekilebiliyor.

Google Kamera ve benzeri mobil uygulamalar veya Ricoh’s Theta gibi kamera cihazları ile çekilebilen 360 derece fotoğraflar doğrudan Facebook’ta paylaşılabiliyor. 

Mark Zuckerberg’ün paylaştığı buradaki örnek fotoğrafta da görüldüğü gibi, fotoğrafa dokunup (tıklayıp) sağa, sola yukarı ve aşağı sürükleme işlemiyle 360 derece fotoğraf deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Daha önce Google Kamera (Photo Sphere) ve Google Cardboard uygulamalarıyla popüler hale gelen 360 derece fotoğrafların Facebook tarafından da desteklenmesiyle birlikte çok daha yaygın hale geleceğini söylemek mümkün. Masaüstü kullanıcılarından ziyade mobil kullanıcıların ve sanal gerçeklik gözlüğü sahiplerinin bu deneyimi daha üst seviyelerde yaşayacağını da söyleyebiliriz.

Facebook 360 derece fotoğraf özelliğinin an itibariyle kullanıma sunulduğunu da belirtmek gerekiyor.

WebMasto

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir