Eynesil'in Eski Belediye Başkanı 'Rabia Naz'ın da Oynadığını Duydum' Demişti: Peki Neydi Bu Mavi Balina?

42PAYLAŞIM

Mavi Balina (Blue Whale) oyunu tüm dünyada pek çok gencin ve çocuğun felaketi oldu, Eynesil'in eski belediye başkanı Rabia Naz'ın da Mavi Balina kurbanı olabileceğini iddia etti. Peki neydi bu bahsi geçen Mavi Balina, bir hatırlayalım.

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, bundan yaklaşık iki yıl önce hayatını kaybetti.

İlk çıkan haberler yol kenarında oynayan küçük kıza kimliği belirsiz bir sürücünün çarpıp kaçtığı yönündeydi. Ancak daha sonra bunun bir intihar vakası olduğu ve küçük Rabia Naz’ın kendini öldürdüğü tutanaklara geçildi.

Kızının intihar etmiş olabileceğine inanamayan baba Şaban Vatan ise olayın perde arkasını araştırmaya başladı ve sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışarak yardım çağrısında bulundu.

Bu nedenle akıl hastanesine yatırılmak istendi, yaka paça gözaltına alındı, tehditler aldı, evini satışa çıkarmak zorunda kaldı.

Hatta adalet arayışı sırasında yardım aldığı gazeteci Metin Cihan, olayın üstüne gitmesinin ardından aldığı tehditler nedeniyle yurt dışına gitmek zorunda kaldı.

Eğer Şaban Vatan'ın adalet arayış sürecini takip ettiyseniz, detaylara da az çok hakim olduğunuzu düşünüyoruz. Bu süreçte ortaya pek çok iddia atıldı, pek çok söylemde bulunuldu ama Rabia Naz’ın nasıl öldüğü hala bir muamma…

Rabia Naz'ın ölümünü araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu ise dün Eynesil ilçesinin eski belediye başkanı Cafer Somuncuoğlu'nu dinledi.

Eynesil'in Eski Belediye Başkanı: 'Rabia Naz’ın Mavi Balina Oynadığını Duydum' - onedio.com
Eynesil'in Eski Belediye Başkanı: 'Rabia Naz’ın Mavi Balina Oynadığını Duydum' - onedio.com

Somuncuoğlu, Rabia Naz’ın sosyal medya hesabından 'Mavi Balina' oynadığına ilişkin görüntüler paylaşarak küçük çocuğun ‘intihar oyunu kurbanı’ olabileceğini iddia etti. Olayın trafik kazası olup olmadığını bilmediğini söyleyen Somuncuoğlu’nun söylediğine göre kendisinin aldığı duyumlar, Rabia Naz’ın Mavi Balina oynadığı yönündeydi.

Biz de bu konuya istinaden sizleri bilgilendirmek için Mavi Balina oyunu hakkında bir içerik hazırlamak istedik. Mavi Balina, yukarıda bahsi geçtiği gibi 'sosyal medya hesabından' oynanan bir oyun mu, olayın aslı astarı nedir bir bakalım.

Blue Whale yani Mavi Balina oyunu internet üzerinden oynanan bir ‘oyun’. Yalnız bilgisayar oyunu olduğu düşünülmesin, çünkü öyle değil. Ayrıca telefona indirilen bir uygulama da değil. Link aracılığıyla bağlantı kurulan kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesiyle oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevler, 50 aşamadan oluşuyor ve genellikle gece yarısından sonra saat 02.00 sularında yapılması isteniyor.

İlk birkaç gün, oyunu oynayanın kişisel verilerini ve fotoğraflarını yöneticiyle paylaşmasıyla geçiyor ve sonrasında aşamalar giderek ağırlaşmaya başlıyor.

Oyunun hedefinde daha kolay yönlendirebileceklerini düşündükleri 18 yaş altı gençler var. Aşamaların şiddet dozu günden güne artıyor, yönetici tarafından verilen görevler genellikle çevrelerine ya da kendilerine zarar verecek türden görevler oluyor. Oyunun sonunda ise oynayan kişinin intihar etmesi isteniyor. Türkiye'de de 150'ye yakın çocuk ve gencin intiharıyla Mavi Balina oyununun bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Tekrar hatırlatalım, Mavi Balina oyunu "oltalama" yani phishing yöntemiyle yayılıyor ve ancak özel linklerle oynanabiliyor. Yani "canım oynamak istedi" diyerek hemen link bulup oynayacağınız türden bir oyun değil.

Kısacası yabancı birilerinden gelen linklere tıklamadığınız müddetçe oyunla temasa geçemezsiniz. Üstelik Rabia Naz'ın ölümünden Mavi Balina'nın sorumlu tutulması, küçük kızın öyle bir yerden nasıl atlamış olabileceğine hala mantıklı bir açıklama getiremiyor. Kısacası olayın müsebbibi Mavi Balina'dır diyerek bir sonuca varılması mümkün değil...

Sizce bütün bu anlattıklarımızdan sonra Rabia Naz'ın bu oyun yüzünden intihar etmiş olma ihtimali nedir? Dünyalar tatlısı bu küçük kızın ölümünün altında yatan sebep, iddia edildiği gibi 'Mavi Balina' mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahraman-sezer

Mavi balina oynamışmış. Öyle bir şey olsaydı zaten bilgisayar logları incelenip çok kolay şekilde anlaşılırdı. Bu çocuğun başına gelen olayın arkasında mutlaka bir şey var. Ailenin sesini duyurmaya çalışmasının birilerinin canını bu kadar sıkmasından belli.

smaban

intihar ettiyse hemen mavi balina. orada 50 görev var, insan hiç mi bakmaz 49 bölüm geçene kadar neler yapmış da mavi balina olduğuna karar veriyorsun.

kazim-kocabas

Ben bunun arabayla yapılan bir vur-kaç olduğunu düşünüyorum, şöför büyük ihtimalle siyasi makamı olan biriydi ve bu cinayetin üstü örtülmek istendi, beat cop oyununu oynamış olanlar beni gayet iyi anlayacaktır...

aykut.bulut.10

aq mavi balınasını yüzünden lolde nami oynarken annem mavi balina mı o deyip söylenmişti 1 saat awldukhaıpkwyd

tulay.

Bunu yapan nasıl bi adam ki tüm ülke büyükleri arkasında! kapatmaya çalıştıkça batıyorlar. İnsanımız artık salak değil, küçük oyunlarınızla göz boyadığınız ardından binbir çevirdiğiniz oyunların farkındayız. Rabia Nazın katili er yada geç adalete teslim olup tıpkı (Halktan İnsanlar Gibi) Yargılanacak!

Görüş Bildir