Excalibur Efsanesi Gerçek Oldu: 8 Yaşında Bir Kız, Yüzmek İçin Girdiği Gölde 1500 Yıllık Kılıç Buldu!

-

Kral Arthur’un tahta çıkmasını sağlayan, kayanın içine gömülü ve yalnızca gerçek bir kralın çıkarabileceği meşhur kılıç Excalibur’un hikayesini duymuş muydunuz? Bu kılıç daha sonra Avalon Gölü’ne atılmış ve gölden çıkan bir el kılıcı alıp gölün derinliklerinde kaybolmuştu. 

Geçtiğimiz günlerde ise Excalibur efsanesini anımsatan bir olay gerçekleşti. Sekiz yaşındaki bir kız çocuğunun gölde yüzerken 1500 yıllık olduğu tahmin edilen bir kılıç bulduğu ortaya çıktı.

Yaz tatilini ailesiyle birlikte İsveç’te geçiren Saga Vanecek adlı bir kız çocuğu, yüzmek için Vidöstern Gölü’ne gitti.

Gölde garip bir sopaya benzettiği bir nesne bulan Saga, başlangıçta ne olduğuna anlam veremediği bu nesneyi suya geri atmayı düşündü. Ancak bu nesnenin bir sapı vardı ve uca doğru sivrileşiyordu. Paslanmış nesneyi havaya kaldırıp babasına “Bir kılıç buldum!” diye bağıran küçük kız, farkında olmadan çok büyük bir keşif yapmıştı.

Kızının elindeki kılıcı bir oyuncak zanneden Andy Vanecek, gerçek bir tarihi eser olduğunu anlar anlamaz soluğu Jönköpings Läns Müzesi’nde aldı.

Müze yetkilileri, kılıcın Viking dönemine ait bir eser olduğunu ve bin yıllık olabileceğini düşünmüşlerdi. Ancak kılıç üzerinde yapılan detaylı incelemeler sonucu en az 1500 yaşında olduğu ortaya çıktı. Bu da kılıcın Viking döneminden olmadığını gösteriyor.

Temmuz ayının ortalarında yapılan bu keşif, incelemeler tamamlanana kadar herkesten gizli tutuldu.

Bu sayede bölgeye hazine avcılarının akın etmesi de önlenmiş oldu. Küçük kızın kılıcı fark etmesindeki en büyük etken ise suların çekilmesiydi. Daha sonraki aramalarda bu bölgede bir süs iğnesi bulunduğundan, suyun içerisinde başka eşyaların bulunması da muhtemel.

Gölün içinden bir kılıç çıkması, uzmanlara bu bölgenin kurban edilen kişiler için seçilen bir yer olabileceğini düşündürdü.

Aslında ilk tahminleri buranın bir mezarlık olabileceğiydi, ancak sonrasında bu fikirden vazgeçildi. Kılıçla ilgili kesin bilgilere ulaşılması bir yıldan daha uzun sürebilir. Bu da kılıcın o güne dek gizemini koruyacağı anlamına geliyor.

Kılıcın ortaya çıkmasının ardından göl ve gölün çevresinde yetkililer tarafından bir arama çalışması gerçekleştirildi.

Ancak kılıç dışında bulunan tek eşya 18. yüzyıldan kalma bir süs iğnesiydi. Arama çalışmalarına ağırlık verilip bölgede detaylı bir kazı çalışması yapılırsa başka eşyalara ulaşılabileceği düşünülüyor. Bakalım, ilerleyen dönemlerde olayı aydınlatacak gelişmeler yaşanacak mı?

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kral Arthur, Avalon Gölü, Gölün Leydisi ve Excalibur efsanesi gerçek olabilir mi ya da bulunan kılıcın çözülmesi gereken bambaşka bir gizemi mi var? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samiyavuzx

Karamuratın kılıcıda olabilir

ozturk-sadri-alisik

konuyu ingilterenin efsanesine nasi bağladınız

viyol10sel

Evet olay cok guzel sansli bir minikmiş ama biz de bolge olarak yuzlerce eski medeniyete ev sahipligi yapmis topraklarda yasiyoruz misal daglarda cobanlik yapaar yillardir geziyorlar ben 5 yaşından beri bisiklet ustundeyim ülkenin de yuzde seksenini gezdim ama bu süs ignesi veya buna benzer bir sey görsek almayiz ki. Kimbilir ne tarihi miraslar çöpe gitmiştir

ayseagull

Yani sahibi düşürmüşte olabilir. Yada zamane şartlarına göre modası geçmiş , körelmiş atmışda olabilir

sedat-yilmaz

bulunan her mezarı isa'nın mezarı sananlar gibi her bulunan kılıcı da excalibur sanmak :D

Başlıklar

İsveçolay
Görüş Bildir