Evlilik İçin En İdeal Yaş Aralığının 25 - 32 Olduğunu Gösteren 16 Kanıt

 > -
Abone ol

Evlilik belki de insan hayatının en önemli kararı. Ömrünüzü birlikte geçireceğiniz insanı seçmek ve sonsuza dek mutlu olmak ya da olamamak tamamen sizin ellerinizde. Bu önemli kararda bilim de tavrını sizden yana koyup sizin için mutlu bir evliliğin sırlarını araştırıyor. İşte o araştırmaların birinin vardığı sonucu sizlerle paylaşıyoruz. Boşanmamak, mutlu bir evlilik yapmak için 25-32 yaş aralığında evlenin.

1. Eskiden beri “ne kadar geç evlenirsen o kadar uzun evli kalırsın” inanışı hakimdi, ancak araştırmalar bunun doğru olmadığını söylüyor.

2. “Aile Çalışmaları Enstitüsü”nün yürüttüğü çalışmaya gören boşanmaya en yatkın çiftler 18-20 yaş aralığında evlenenler.

3. Çünkü bu yaşta evlenenler duygusal olgunluğa ulaşmamış oluyorlar.

4. Bir ilişkinin dinamiklerini kavrayamamaları, karmaşık sorunların altından kalkamamaları da boşanmalarında etken.

5. 20’li yaşların sonlarına doğru evlenenlerde boşanma oranı, 30’larının başında evlenenlere nazaran çok daha düşük.

6. Araştırmaya göre 25 yaşında evlenen birinin boşanma ihtimali 20 yaşında evlenen birinden %50 daha az.

7. Duygusal olgunluğa erişemenin yanında, eğitimsizlik de boşanmaların ana faktörlerinden biri.

8. 30’lu yaşlarınıza yaklaştıkça sorunlarla baş etme kapasiteniz artıyor, olgunlaşıyorsunuz ve ekonomik durumunuz istikrar kazanıyor.

9. Bütün bunlar mutlu bir evliliği sürdürebilmeniz için gerekli şeyleri size sağlıyor.

10. Araştırmadan çıkan ilginç bir sonuç ise; 32 yaşına kadar evliliğinizi her bir yıl geciktirmenizin boşanma ihtimalinizi %11 azaltıyor olması.

11. Otuz iki yaşına kadar ilave her yıl boşanma ihtimalini azaltırken, bu yaşın ardından geçen her yıl bu ihtimali %5 arttırıyor.

12. Bunun başlıca sebebi din, dil, ırk, eğitim, maddi durum, cinsel yaşam, vb. aklınıza ilk gelen faktörler değil aslında.

13. Araştırmacı Nicholas H. Wolfinger 32 yaşından sonraki boşanmaların temel sebebinin evlenmek için bu yaşa kadar bekleyen insanın kişilik özellikleri olduğunu söylüyor.

14. “Aslında evlenmek için bu yaşa kadar bekleyen insanlar evlenmeyi, evlense bile iyi bir evlilik yürütebileceğini pek düşünmeyen insanlar” diyor Wolfinger.

15. Bu insanların pek çoğu doğuştan inatçı bir kişiliğe sahip, ikili ilişkilerde zaten sıkıntılar yaşıyorlar, bunun sonucu olarak da evliliği sürekli geciktiriyorlar.

Çünkü Kendileriyle evlenmeye razı olacak birini bulmakta zorlanıyorlar.

16. Bu açıklama tabii ki kesin olarak kanıtlanmış bilgiler vermiyor bize, ancak en ideal evlilik yaşının 25-32 arası olduğunu fısıldıyor.

Bonus - Bu yaşlar arasında olan arkadaşlar elinizi çabuk tutun, mutlu bir evliliği ıskalamayın.

Biz değil bilim söylüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

vay be treni kaçırdınız diyorsun yani :( neyse nasipten öteye yol olmaz ararsın arasın bulamazsın bazen 10 daki gifi çok beğendim ayrıca

Gizli Kullanıcı

İyi benim daha beklemem için üç senem daha var. :P

brujah

ne yani 2 yıl sonra koca bulup 32'ye kadar evlenmem mi lazım lan ne alakasız bir araştırma yapmış bilim adamları

bastard

bokum gibi araştırma yapmışınız hacı o ne öyle atasözleri ve deyimleri derleyip "hipotez" yazmış adeta..neymiş o yaşa (o yaş dediği de 32!) kadar evlenmeyi bekleyen insan bık bık..hacı adamın/kadının totemi mi var özellikle bekliyomuş zaten oturmuş dur 32 olayım falan.yok zaten bunlar 2li ilişkilerde sıkıntı yaşayan inatçı bilmem ne insanlarmış sjskdld yeminle yüksek doz bilimden ölcez burda şimdi

yasin.kavraz

Ne bileyim evlendiğin insanı gerekirse sırtında taşırsın.Hasta olur bakarsın.Üzülür teselli edersin.Haçan bir anlık duygu dalgalanmasını kaldıramayacak kadar zayıfsın ne diye evleniyorsun?Yani bu iş istedikleri gibi sevişebilirler ve çocuk yapabilirler kesinlikle değildir!Ya aldığına sahip çıkacaksın ya da sahip çıkamayacaksan oturacaksın kıçığın üstüne.

Görüş Bildir