Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evlendikten Sonra Erkekte Değiştiği İddia Edilen 9 Şey

2.8bPAYLAŞIM

Kadınlar erkeklerin evlendikten sonra çok şikayetçi olmalarındak sürekli yakınır. Peki gerçekte durum bu mudur? Yani erkek değişmek, kötü özellikler kazanmak için evlenmeyi mi bekler? Yoksa işin aslı başka mıdır? Sizler için araştırma ekibimiz evli erkekler üzerinde aşağıdaki çalışmayı gerçekleştirdi.

1. Kilo almak

Doğrudur. Özellikle bekar, öğrenci hayatı yaşayan erkeklerde görülen bir durumdur bu. Erkek evlendikten sonra düzenli bir hayata kavuşmanın getirdiği rahatlığa, yıllardır kuru kuru beslenen metabolizmasının ayak uyduramamasından dolayı evlendikten sonra kilo alır. Bu değişiklik olumsuz gibi algılansa da "sen çok değiştin" demeyi gerektiren bir drurum değildir. Kaldı ki aldığı kiloları vermek için diyet yapan, spora giden erkek bir süre sonra "sen kim için süsleniyorsun böyle?" suçlamasıyla yüz yüze kalacaktır. Erkek hayatında biri olmadığını açıklamaya çalışmaktansa şişko oldun suçlamalarıyla karşı karşıya kalmayı her halükarda tercih edecektir. 

Netice olarak doğru, erkek evlenince kilo alır.

2. Sık sık arkadaşlarıyla görüşmek

Yanlıştır. Erkek ilk çıkmaya başladığınız zamanlar hariç arkadaşlarıyla zaten çok sık görüşüyordu. Sabah evden çıkıyor, akşam eve dönüyordu. Arada sizinle de görüşüyordu, hatta tüm gününü size ayırdığı zamanlar da oluyordu ama bunu gece geç saatlere kadar kankaları ile takılarak telafi ediyordu. Peki sizin bundan haberiniz oluyor muydu? Hayır, ama siz hadi yatalım artık diye son mesajı atarken o aslında son birayı içmek için hamle yapıyordu. Yani siz erkeğinizin arkadaşları ile geçirdiği vakitlere aşina değildiniz sadece, ama babası "evi otel yaptı eşşoğlueşek" diyordu kendisine sıkça. Şimdi evlendiniz ve değerli eşinizin arkadaşlarına ne kadar vakit ayırdığına şahit oluyorsunuz sadece. Ama iş çıkışı arkadaşlarla iki tek atacağım demesini bile sindiremiyorsanız sizin derdiniz arkadaşlarına çok vakit ayırması değil, kusura bakmayın ama eşinizin arkadaşının olmasına bozuluyorsunuz siz. Yapmayın.

Netice olarak yanlış, erkek evlendikten sonra arkadaşlarına çok vakit ayırmaz, sadece siz bu vakitlere şahit olursunuz. 

3. Artık özel günleri sık sık unutmak

Doğrudur. Sevgili olduğunuz zamanlarda "ilk el ele tutuşma", "ilk öpüşme", "ilk adalara gitme", "ilk başını omzuna yaslama", vb. günlerin de dahil olduğu onlarca özel günü saati saatine hatırlayan adam, nasıl oluyor da evlendikten sonra doğum gününüzü bile atlıyor? Bu sebebi sevgililik döneminde erkeğin size tüm duyarını gösterme arzusu ve bu özel günlerden istifade etme gayretidir. İlk öpüşme ay dönümünü kutlar çünkü sizi her ay öpmesi böylece garanti olur. İlk el ele tutuşma ay dönümünü kutlar böylece diğer çiftlerden farklı, size özel bir gününüz olmuş olur. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun, sevgiliniz ilk çıkma yıldönümüzünü unutsa, doğum gününüz es geçse onun hakkında olumlu düşünceler besleyebilir misiniz? Erkekler bunun farkında ve sevgili olduğunuz dönemde, alarmlar kurarak, kankalarını kendisini uyarmaları için teyakkuza geçirerek hiçbir özel günü atlamaz. Ancak evlendikten sonra gelen, nasıl olsa ne kadar duyarlı olduğumu gösterdim, artık yeter hissiyatı erkeğin doğum gününüzü bile unutmasına sebep olur. 

Netice olarak doğru, sevgililik döneminde sabah akşam özel gün kutlayan erkeğe, evlendikten sonra ülfet gelir. 

4. İlgisizlik

Doğrudur. Sevgili olduğunuz zamanlarda ayakkabınızın bağını bağlayan, su birikintisinden sizi kucağında geçiren, boş yer olmayan otobüse bindirmeyip taksi tutan erkek gitmiş, yerine size bir çift güzel laf söylemeyen, sinemaya, tiyatroya götürmeyen, saat 10 dedi mi yatıp uyuyan erkek gelmiştir. Erkekler evlilikle birlikte kur yapma döneminin sona erdiğine inanır, bir de bunun üstüne kendi evinin sorumluluğunu almak gibi bir görev eklenince bu tür şeyleri gereksiz olarak girme eğilimine girer ve "ilgili olduğumu bilmiyor musun ki göstermemi bekliyorsun?" moduna girer. İster ki hal ve hareketlerinden anlamlar çıkarın, onun size karşı ne kadar ilgili olduğunu anlayın, yaptırdığı bir kutu baklavadan onun ne kadar düşünceli biri olduğunu görün. Görmüyorsanız bir süre sonra üste çıkmaya başlayacak onun ilgisizliğinden çok, sizin ne kadar kadir kıymet bilmez biri olduğunuz tartışma konusu olacaktır. 

Netice olarak doğru, erkek evlendikten sonra ilgisiz olarak kabul edilebilecek bir döneme girer. İlgisizliğini vurgulamadan buradan çıkmayı deneyin. Sürekli ilgisiz olduğunu söylemenizin hiçbir faydası olmaz. 

5. Eskisi kadar sevmemek

Yanlıştır. Eskisi kadar belki daha çok seviyordur ancak bunları gösterme konusunda sıkıntıları vardır. Sevgili olduğunuz dönemlerde günde 13 kere seni seviyorum diyen birinin evlendikten sonra "ben de seni" demekten öteye gitmiyor oluşu sizde böyle bir algı yaratır. Ancak yukarıda çeşitli kereler bahsettik, erkek sizi seviyor ki sizinle evlenmiş, artık daha kaç kere seni seviyorum demesi gerekiyor ki? Tabii ki yanlış bir düşünce ama erkeğin düşünce biçimi bu işte, ya alışın ya da seni seviyorum demeyi tekrar öğretin. 

Netice olarak yanlıştır. Seviyor fakat göstermiyordur ki en beteri aslında.

6. Gözü dışarıda olmak

Yanlıştır. Bir insanın gözünün dışarıda olması için o insanın içerideki halini biliyor olmanız gerekir. Evlendikten sonra ilk defa içeride gördüğünüz bir erkeğe "gözün dışarıda" demeniz en basit haliyle haksızlıktır. Çünkü onun gözü zaten hep dışarıdadır da siz ilk defa şahit olma şansını yakalamışsınızdır. 

Netice olarak yanlıştır, erkeğin gözü standart olarak zaten dışarıdadır. Mesele sizin ilk defa bunu bu kadar yakından görüyor oluşunuzdur. 

7. Sürprizler yapmamak

Doğrudur. Erkeğin ilişki dönemini S.Ö. ve S.S. olarak ikiye ayırmak mümkün. Sevgililik Öncesi ve Sevgililik Sonrası dönem. S.Ö. dönemde içindeki tüm romantiği, tüm ilgili erkeği, tüm sürprizlerle dolu olma kabiliyetini kusan erkeğin S.S. dönemine pek bir şeyi kalmaz. Yapılmış olanı tekrar etmektense, artık hiç yapmamayı tercih eder. Mesela akşamları eve bir demet çiçekle gelmeyi başkalarının yaptığı şeyin tekrarı olarak görür ve bulaşmak istemez. Peki bu durumda eşin dostun kocalarının ne kadar çok sürpriz yaptığını hatırlatmak, komşunun kocasını örnek vermek işe yarar mı?... Deneyin görün, bir daha ömür boyu sürpriz yapmamasının büyük ihtimal olduğunu aklınızdan çıkarmayın ama. 

Netice olarak doğrudur. Sürprizlerle dolu erkek S.Ö. döneminde kalmıştır maalesef.

8. Sorumsuz olmak

Kısmen doğrudur. Eğer eşiniz sizinle ilk evliliğini yapmışsa, sorumluluk almayı yeni öğrendiğinden bahsetmek mümkün. Erkekler kadınlar gibi sorumluluk bilinciyle dolu olarak dünyaya gelmiyor. Ülkemizdeki ataerkil toplum yapısı da maalesef onların ciddi anlamda sorumlu bireyler olarak yetişmesinin önündeki en büyük engel. Hal böyle olunca, evlilikte sorumluluğun nasıl alınacağı konusunda bir hayli acemiler ve öğrenmeleri zaman alıyor. Ama bu onlara hemen "sorumsuzsun" damgasını yapıştırmayı gerektirmiyor. Hele biraz sabredin bakalım, 1 yılın sonunda hala aynıysa bunu diyebiliriz, ama daha ikinci ayda sen sorumsuzsun demenin de alemi yok. 

Netice olarak kısmen doğrudur. Sorumsuz değildir de, sorumlu nasıl olunur bilmiyordur. 

9. Kendine özen göstermemek

Doğrudur. Kilo almak ile benzer gerekçeler neticesinde erkeğin evlendikten sonra kendine özen göstermediği söylenebilir. Ama elinizi vicdanınıza koyun, bakımlı, şık, her gün duşunu alan, parfümünü sıkan bir erkeğe "senin hayatında biri mi var?" diye sormamanız mümkün mü? Bizce değil.

Netice olarak doğrudur. Erkek evlendikten sonra; 1- alan almış satan satmış, 2- şimdi hayatımda biri olmadığını izah etmekle kim uğraşacak düşüncelerinden dolayı öz bakımını ihmal edebilir. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
barisylmz

tüm içerikler olayı ahanda evlilik aşkı öldürüyora getirdi dogrumu acaba :DD: evlenince bakalım biz nasıl olacagız hayırlısı :D

ellen

herşeyi o kadar ciddi ciddi okudum bir tek 9. gifte koptum ln :D

kingsley

Ya tamam eyvallah doğruda kaç yıllık arkadaşlarımız falan hani insan iki muhabbet etmek , biraz bira,rakı,vodka,şarap vs. yudumlamak eski anılardan bahsetmek gülmek eğlenmek istiyor erkek erkeğe. En nefret ettiğim şey olmasına rağmen sanaldan kendisiyle iletişim kurmaya devam ediyorum sevmediğim halde watsap'tan yazdığı saçma sapan şeylere cevap veriyorum arkadaşlarımla buluşunca ona az ilgi göstermiş oluyormuşum dakika başı watsaptan yazar arar fotoğraf atmamı ister. Ortamdaki ekip resim çeker ve o resim instagrama atılır , resmi beğenen bir kız oldumu hesabı yine benden sorulur suç bendedir resmimi beğenen kızda değildir bıkkınlık getirdi yani bunaltmasanız bizi çok fazla, sizi çok seviyoruz tüm başarı ve mutluluklarımızın temelinde sizler yatıyosunuz herşeyimiz sizlersiniz çok değerlisiniz fakat arada izin verin Allah aşkına erkek erkeğe kafa dinleyelim dertleşelim gülelim eğlenelim.

ahunaz

nasıl bir dert yanmışsın. tamam )))))))))) izin verdik gitti)))))) böyle bir yalvarış olamaz))))

kingsley

ohh sesimi duyan biri

tgcesii

Ama bu mantıklı açıklamayı kız arkadaşın da duymalı :):)

kingsley

Duydu, fakat suçlusu yine ben oldum ona göre ve sonuç : " Arman sakın bidaha beni arama sorma sakınn!!!! " anlayışsız olmak bu olsa gerek :((

ellen

ne yazmışsın be kardeşim yazdığın şey beni yuttu resmen o neydi yha sanki başka bir boyuta geçtim...ayrıca sevgilin anlayışsızlığın daniskasını yapmış seni anlıyoruz arman:):)

kingsley

1 yıl boyunca hatalarım olmuştur illaki de ben imkan olmadığı durumlarda anlayış sergileyebiliyordum yaşanan aksilik sinirlendirmiş moralimi bozmuş vs. olsada Fakat hanımefendi'den aynı anlayışı göremedim maalesef neyse sağlık olsun diyorum :/

ellen

sana çok klasik bir söz söylicem...sana kız mı yok

kingsley

Bana cidden kız yok maalesef :D :/ hem komik hem moral bozucu ama öle yani anlayışlı ve olgun kişiliği olan biri :D mezhebi geniş demiyorum yanlış anlaşılmasın zaman zaman yaşanan olumsuzluklara ve imkansızlara karşı gösterilen anlayış kastettiğim

ellen

esra erol a katıl :D

kingsley

:DDD Allah korusun :D

ellen

o zaman benim yapabileceğim bir şey yok bu hayatta senin istediğin gibi bir kız zor çıkar karşına

kingsley

tüm modeller aynımı yani ? yokmu hiç hani böyle : "Tanrıçam ben Batularla FİFA atmaya gidiyorum" dediğimde "off benle hiç ilgilenme git FİFA oyna sen" yerine "Tamam birtanem eğlencene bak akşam evde görüşürüz seni çok seviyorum/dikkat et kendine/ eve geç kalma vs." diyenlerden ? :((((((

ellen

valla türkiyede öyle bir kadın bulamazsın zaten türkiyedeki kadınların yarısı yabancılara özeniyo diğer yarısı kendi kendine modern olmaya çalışıyo boşver bee bekarlık sultanlıktır

kingsley

Yok be yalnız yaşamanın neyi güzel ?

ellen

en iyisi ortam yapcan hayatını yaşican akışına bırak

ellen

evlilik aşkı öldürür

kingsley

:D :D saol tavsiye için denicem

ellen

bu arada bir içerik hakkında en çok konuşan biziz sanırım nerden nereye :D

kingsley

aynen :D fırça yeriz şimdi birazdan bi kullanıcıdan şüphen olmasın :D

ellen

şimdi ben onunla da bir saatlik bir sohbete girerim:D

kingsley

:D ahahahha

ellen

yaa allah aşkına hep karşılaşıyorum komik bir şeye ahhahah yazınca garip geliyo burda bir tanesine daha karşılaştım agagaghhhahhaahh diye yazıncaa hayattan soğudum yaaa...

kingsley

tamam yapmayız seni mi kırıcam :D

ellen

bu arada seni takime aldım mesajlaşırız ok.

kingsley

tamamdır

1sosyolog

Sen bizi ifşa ettin üstad oldu mu :( Her şey tamam da 2. madde aramızda kalsaydı keşke :)

tgcesii

2.maddeyi anlamak için evlenmeye gerek yokki :( Siz ve o arkadaşlarınız..Hepsi birer kuma adayı.

1sosyolog

Bu kadar abartmayın yahu, hepimiz masumuz, sadece birbirimize bazen çok düşkün olabiliyoruz :)

tgcesii

Tamam ben anladım anlayacagımı :( sahdjkhf resmen kavga canlandırdık

1sosyolog

Ahahah aynen hatta şimdi ctesi bowling partisini iptal edip senle vakit geçireceğime söz vericem :D :D :D

tgcesii

Sinsi zafer gülücüğümü söylememe gerek yoktur sanırım :D

1sosyolog

Tabi partinin Pazara alındığını söylemedim :) Neyse ki seni kırmadan hallettim işi, yoksa onca trip aman Allah korusun :)

tgcesii

Kabul edildi :D

ahunaz

evlenirsem bir gün söz doğru olup-olmadığını yazıcam buraya))) şimdi bir fikrim yok

tolgahan-maviyildirim

allah göstermesin

Görüş Bildir