Görüş Bildir

etiket Evimizde Bilmediğimiz Bir Servet Olabilir: Evde Kendi İmkanlarıyla Altın Ürettiklerini İddia Eden Girişimciler

Anasayfa > Gündem

Antalya'da Cemil Şahin (38) ve Haluk Arlı (32), evlerinde elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde ettiğini iddia ederek, 'Herkes evinde 1 günde 1 gram altın yapabilir. Avrupalı yapabiliyorsa biz neden yapmayalım, dedik ve başardık. Altını patatesten çıkarıyoruz. Çünkü patatese altın yapışmıyor' dedi.

Antalya’da yaşayan özel güvenlik görevlileri Cemil Şahin ve Haluk Arlı, 4 yıl önce internette araştırma yaptıkları sırada, elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde edilebileceğini öğrendiğini belirtti.

Elektronik atıkları çöplerden çıkartıyorlar

Elektronik atıkları çöplerden çıkartıyorlar

Haluk Arlı, elektronik atıkları çöplerden, hurdacılardan temin ettiklerini söyledi. Belli formüllerle elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde ettiklerini anlatan Arlı, “Ürünlerin kendine göre sistemleri var. Önce bakır ve gümüşünü alıyoruz. Farklı formüller kullanarak sıvı haline getiriyoruz. Sıvıda bakır ve gümüşü ayırdıktan sonra altını çökertip toz ya da kırmızı toprak haline getiriyoruz. Kırmızı toprağı patatesin içinde eriterek, 24 ayar saf altın elde ediyoruz” dedi.

Altını, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartlarından elde ettiklerini aktaran Cemil Şahin ise şöyle konuştu:

Altını, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartlarından elde ettiklerini aktaran Cemil Şahin ise şöyle konuştu:

'Hafıza kartları üzerinde bulunan altın kaplamadan, altın elde ediyoruz. Bunlar saf 24 ayar altın kaplama ürünler. Evdeki atık elektronik eşyaları çöpe atacağımıza bunları evde kullanılan temizlik ürünleriyle işleyerek kendi madenimizi oluşturuyoruz. Bunları yakarak ya da evde kullanılan çamaşır suyu gibi temizlik ürünleriyle eriterek saf altın haline getiriyoruz. En iyi iletken olduğu için bütün elektronik cihazlarda altın, gümüş, paladyum ve bakır kullanılmıştır.'

Patatesten çıkartıyorlar

Patatesten çıkartıyorlar

Elektronik atıklardan altın elde edilmesinin yaygınlaşmasını amaçladıklarını anlatan Cemil Şahin, “Herkes evinde 1 günde 1 gram altın yapabilir. Avrupalı yapabiliyorsa biz neden yapmayalım, dedik ve başardık. Altını patatesten çıkarıyoruz. Çünkü patatese altın yapışmıyor” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
221
73
29
23
21
20
20
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Minister of Magic

Bu zaten pek bilinmese de bir meslek bir çok kişi ve firmalar var çöplerden değerli metal çıkartıp kâr elde eden. Takdir ettiğim bir iş açıkçası geri dönüşüm... Devamını Gör

Dark osman

Amk işsizlikten ne bok yiyeceğini şaşırdılar..şimdi uzun uzun yazardım öyle herkes evinde altın çıkaramaz diye..altının gramı 500 desen 2 gr altın çıkarırsın... Devamını Gör

Erebus41

Aynen milleti skiyolar aynen. Avrupa ve amerikada bunun işini yapan, her gün tonlarca atıktan altın, demir vs. çıkaran ve kar eden firmalar var. Aynen aynen.

Mnyksvsc

Ortaokul 2 fen bilgisi dersi değil miydi bu? Adamlar teoriye dökmüşler işi. Ona bakarsak karbondioksit ve yerfıstığı ezmesi kullanarak elmas elde edebiliriz... Devamını Gör

f. e.

teoriye değil, pratiğe dökmüşler denir.