Görüş Bildir
Haberler
Evimizde Bilmediğimiz Bir Servet Olabilir: Evde Kendi İmkanlarıyla Altın Ürettiklerini İddia Eden Girişimciler

etiket Evimizde Bilmediğimiz Bir Servet Olabilir: Evde Kendi İmkanlarıyla Altın Ürettiklerini İddia Eden Girişimciler

Yasin Arslan
21.09.2021 - 18:34 Son Güncelleme: 22.09.2021 - 10:10

Antalya'da Cemil Şahin (38) ve Haluk Arlı (32), evlerinde elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde ettiğini iddia ederek, 'Herkes evinde 1 günde 1 gram altın yapabilir. Avrupalı yapabiliyorsa biz neden yapmayalım, dedik ve başardık. Altını patatesten çıkarıyoruz. Çünkü patatese altın yapışmıyor' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Antalya’da yaşayan özel güvenlik görevlileri Cemil Şahin ve Haluk Arlı, 4 yıl önce internette araştırma yaptıkları sırada, elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde edilebileceğini öğrendiğini belirtti.

Elektronik atıkları çöplerden çıkartıyorlar

Elektronik atıkları çöplerden çıkartıyorlar

Haluk Arlı, elektronik atıkları çöplerden, hurdacılardan temin ettiklerini söyledi. Belli formüllerle elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde ettiklerini anlatan Arlı, “Ürünlerin kendine göre sistemleri var. Önce bakır ve gümüşünü alıyoruz. Farklı formüller kullanarak sıvı haline getiriyoruz. Sıvıda bakır ve gümüşü ayırdıktan sonra altını çökertip toz ya da kırmızı toprak haline getiriyoruz. Kırmızı toprağı patatesin içinde eriterek, 24 ayar saf altın elde ediyoruz” dedi.

Altını, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartlarından elde ettiklerini aktaran Cemil Şahin ise şöyle konuştu:

Altını, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartlarından elde ettiklerini aktaran Cemil Şahin ise şöyle konuştu:

'Hafıza kartları üzerinde bulunan altın kaplamadan, altın elde ediyoruz. Bunlar saf 24 ayar altın kaplama ürünler. Evdeki atık elektronik eşyaları çöpe atacağımıza bunları evde kullanılan temizlik ürünleriyle işleyerek kendi madenimizi oluşturuyoruz. Bunları yakarak ya da evde kullanılan çamaşır suyu gibi temizlik ürünleriyle eriterek saf altın haline getiriyoruz. En iyi iletken olduğu için bütün elektronik cihazlarda altın, gümüş, paladyum ve bakır kullanılmıştır.'

Patatesten çıkartıyorlar

Patatesten çıkartıyorlar

Elektronik atıklardan altın elde edilmesinin yaygınlaşmasını amaçladıklarını anlatan Cemil Şahin, “Herkes evinde 1 günde 1 gram altın yapabilir. Avrupalı yapabiliyorsa biz neden yapmayalım, dedik ve başardık. Altını patatesten çıkarıyoruz. Çünkü patatese altın yapışmıyor” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
224
73
30
24
21
21
20
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Minister of Magic

Bu zaten pek bilinmese de bir meslek bir çok kişi ve firmalar var çöplerden değerli metal çıkartıp kâr elde eden. Takdir ettiğim bir iş açıkçası geri dönüşüm... Devamını Gör

Can_Can

Çıkardığın altın ugrastigin zamana, topladigin hurdaya, kullandığın kimyasala verdiğin paraya değmez bence..

Mehmet Metin Baki

Değmesine değer de evde yapılacak iş değil. uzanlık gerektiriyor ve kullandığın kimyasallar ve ortaya çıkan dumanlar çok zehirli.

Melih Yurtseven

bu iki karaktersizin videolarını 2 aydır izleyerek kullandıkları tüm malzemeleri yok canımdan 500 tl harcayarak satın aldım.. videolarında ne yapıyorlarsa bi... Devamını Gör