Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eve Çıkmak İsteyen Öğrencilere 15 Altın Öneri

 > -

Hangimiz genç olmadık da eve çıkmayı hayal etmedik! Kafa dengi kankalarımız varsa ne âla; yoksa da olur, nasıl olsa öğrenci evi boş kalmaz. Ancak ev kiralamadan tut, yerleşmeye varıncaya kadar pek çok can yakıcı duruma da hazırlıklı olman gerekebilir. Hazırsan başlıyoruz!

1. “Bizimle mutlu değil misin evladım?”

Ayrı eve çıkmak istediğini söylediğinde, önce annenin dudakları titreyecek. Baban, mağrur bakışlarında biriken birkaç damla gözyaşını senden gizlemeye çalışacak. Üstelik onları ayrı evde yaşayabilecek kadar olgun olduğuna da ikna etmen gerekecek. “Evet, onlarla gerçekten çok mutluydun ama eviniz okula çok uzak!” Yoksa tabii ki ayrı eve çıkmak istemezdin!

2. Harçlık yetmez, ek gelir üret!

Resti çektin, belki anlayışla karşıladılar, belki de kesinlikle karşı çıktılar. Hiç fark etmez. Baba ocağından çıktığın anda tüm sorumluluklar senin omzunda. Buna, harçlığını idareli kullanmak dahil. İkinci el eşya alsan da, eve danaya girer gibi sekiz kişi girsen de, ayrı eve çıkmak pek ucuz bir hayal değil. Mutlaka bütçeyi arttırmanın yollarını ara. En mantıklısı geri ödemesi olmayan burs fırsatlarını kovalamak. Üniversitenin burs imkanlarını iyi araştır!

3. Evi seç!

Biliyoruz, yayla gibi evlere gidiyor aklın. Ama unutma, herkes için makul alanlara sahip, derli toplu bir ev işini görecektir. Faturaları, ısınmayı, hatta temizliği düşünmeli; yol masraflarını azaltmak için mümkünse okula yakın semtlerdeki evleri tercih etmelisin.

4. Ev arkadaşını spotçulara satamıyorsun. Onu iyi seç!

Buzdolabında çorabını bırakan, lavaboda saçlardan bir deniz oluşturan, bardağını yıkamamak için 3 ay su içmeyen biri evlat olsa sevilmez. En iyi arkadaşın da olsa, kazın ayağı iş faturaları ödemeye yanaşmadığında, kirayı geciktirdiğinde değişir. Kavun değil, elbette dibini koklayamazsın ama ev arkadaşını öyle bir seç ki, dar gününde de bol gününde de yanında sağlam dursun.

5. Ev kiralarken nasıl pazarlık yapmalıyız?

Ev sahibinin kimisi öğrenci istemez, kimisi öğrenci olsun, hatta arkadaşları ile tutsun ki kirayı yükselteyim der. Kira parasını mümkün olduğunca dengede tut ki, emlakçı parası, depozito derken, çılgın ev partisi hayallerin kirayı ödedikten sonra makarna paran bile olmadığından evdeki ders kitabını satmaya dönüşmesin. Yapabildiğin kadar sıkı pazarlık yap, araya eş dost sok, gerekirse ağla.

6. İkametim Yaradan’a!

Yeni eve çıkmanın bazı sıkıcı prosedürleri de var tabii. Faturaları üzerine alabilmen için yeni adresinin ilan edilmesi gerek. Artık çocuk değilsin, öğren bunları!

7. Doğalgaz, elektrik, su... bunların hepsi para!

Ev arkadaşınla işbirliği içinde çalış. Artık işin maliyetli kısmıyla burun burunasın. Sana gül bahçesi vaad etmedim, ek gelir bul diye de boşuna söylemedim. Bil ki üniversiteyi okuma sebebin, kariyer sahibi olmak değil; günün birinde kendi doğalgaz faturanı kimseye muhtaç olmadan ödeyebilmendir!

8. Oradan buradan mobilya toplamaca!

Sen annenin fırınını, ev arkadaşın antredeki halıyı topladı, eve getirdiniz. Şimdi sırada bu karmaşık hali düzene oturtmak var. Büyük odayı seçenin sevindiği, küçük odaya düşenin diğerine kinlendiği bu güzel günde öğrencisin, paran az diye estetik kaygıların olmayacak değil ya!

9. Bozulmuş makarnalara, kokmuş çöp yığınlarına merhaba!

Vallahi yapma. Bu pisliğe bir dur de! “Baba evinde elimi sıcak sudan soğuk suya sokturmadılar benim” deyip işin içinden sıyrılamazsın! “Yarın hallederiz yeaa” sözündeki yarının geleceğini zannediyorsan da, yanılıyorsun. Bu iş disiplin meselesi. Vakitlice öğren, kurtul.

10. Temizliği eğlenceye çevir!

Ne de olsa, gecenin yarısında ev arkadaşının kışkırtıcı bir ses tonuyla “tantuni mi söylesek ya!” demesine engel olamayacak ve bu tahriklere direnemeyeceksin. Bari, kilo almamak için spor yap, hatta spor yaparken temizlik de yap ki, bir
taşla iki kuş vur. Bu fikir de bizden sana armağan olsun. Bak herkese yapmayız, hadi bakalım :)

11. Yemek yapmayı öğren!

Her akşam yemek siparişi vermek maliyetli bir iş! Harçlığına kıyıp satın aldığın buzdolabının da bozulan yiyeceklere barınak olması dışında bir takım görevleri olmalı , değil mi? Haydi o zaman ev arkadaşınla birlikte, “nasıl
yemek yapılır” öğren. İlk önce makarnadan başlamanı tavsiye ederim. Ne de olsa makarna her öğrencinin kutsal besin kaynağı! Yaşasın makarna!

12. Arada kombiyi kıs, açık lamba bırakma!

Devir hesap devri. Her işin çakalı, evin giderlerinin kurdu olman lazım. Unutma, elbet her öğrenci, ödenmemiş faturalar yüzünden en az bir kez doğalgaz kesintisini tadacaktır. Bu nedenle sen önlemini şimdiden al, en azından az öde!

13. “Üst kattaki öğrencilerden mi geldi o ses?!”

Ne yazık ki, apartmana yeni taşınan öğrenci, İngiliz Kraliyet ailesinin en asil üyelerinden biri de olsa, ilk başta komşuları tarafından önyargıyla karşılanır. Eve ağabeyiniz gelse, adınız çıkar. Terlikle gezseniz, çok gürültü yaptığınız için kapınıza dayanırlar. Ama siz pes etmeyin. Komşularınızın polisle değil de,  ellerinde bir tabak yemekle kapınızı çalmasını istiyorsanız, onlara saygı göstermelisiniz.

Unutmayın, nefis aşure yapan komşunuzun sizin daireyi es geçmesi çok acı bir şey. Ancak bazı haklarınızı da öğrenmeniz de sizi kötü niyetli kişilere karşı koruyacaktır.

14. Olmazsa olmaz evcil hayvan!

Biliyorum, her gün internette gördüğün sevimli kediler, akıllı köpekler seni cezbediyor ve evcil hayvanınla hayatına anlam katmak istiyorsun. Ancak mutlaka ona gerekli ilgiyi ve sevgiyi göstereceğinden emin olman lazım. Çünkü ne yazık ki sokaklar, büyük hayallerle alınmış ancak hevesi geçince terkedilmiş birbirinden güzel evsiz hayvanlarla dolu :(

15. “Evde parti var, gelsenize!”

Tebrikler dostum! Aileni ikna ettin, evi buldun, yerleştin ve temizliğini hallettin. Şimdi yeni evini kutlama vakti! Çabuk arkadaşlarını çağır ve eğlenmeye başla! Peki nasıl bir parti hazırlayacaksın? İşte cevabı...

Not: Kapını kilitlemeden uyuma. Ütüyü fişte bırakma. Anneni de her gün ara.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AltınİngiltereMakarnaTercih
Görüş Bildir