Etek Giydiği İçin Taksi Şoförü Tarafından Aşağılanan Gazeteci Kadının Hikayesi

 > -

Karşınızda Bengaluru'lu gazeteci Aishhwariya Subramanian. Geçtiğimiz günlerde diz boyunda beyaz bir elbise giymiş, yerel taksilerden biriyle evine dönüyordu.

Bu sırada taksinin şoförü ona giydiği elbisenin 'uygunsuz' olduğunu söyledi.

Taksimetre 40 Rupi yazmıştı, ama dışarısı çok sıcak olduğu için ona 50 Rupi verdim ve üzeri kalsın dedim. Sonra bana baktı ve şöyle dedi: 'Kusura bakma ama giydiğin şey çok uygunsuz."

Taksinin şoförü Srikanth, Subramanian'ın fotoğrafını çekmesine izin vermiş, çünkü 'herkes benimle aynı fikirdedir' diye düşünüyormuş.

Subramanian orada durup taksiciye ona ne giyip ne giyemeyeciğini söyleme hakkı olmadığını ifade etmiş. Fakat taksici de arabadan inip ona bir 'orospu' gibi giyinmemesi gerektiğini anlatmaya başlamış hiç çekinmeden.

O bu fotoğrafı çekerken, çevreden birkaç erkek daha gelip taksicinin haklı olduğunu söylemeye başlıyorlar.

Orada öyle kalakaldığını söylüyor Subramanian. "Hayatımda ilk defa böyle alenen utandırıldım."

Neyse ki Subramanian yakınlarda sık sık uğradığı bir marketten iki erkek çıkıp gelip hem taksi şoförünü hem de çevredeki 'ahlak polisleri'ni, 'kadınlar ne isterlerse ne zaman isterlerse giyerler' diyerek uyarıyorlar.

"Görünen o ki, bizimki gibi bir toplumda yaşayan bir kadın daha mütevazı ve 'kadın gibi' giyinmeli."

"Görünen o ki, bizimki gibi bir toplumda yaşayan bir kadın daha mütevazı ve 'kadın gibi' giyinmeli."
"Görünen o ki, bizimki gibi bir toplumda yaşayan bir kadın daha mütevazı ve 'kadın gibi' giyinmeli."

“Daha önce sokakta tacize uğradım ama hiç tanımadığım biri bana giydiğim şeyi değiştirmem gerektiğini söylememişti. Kendi sitemde şort giyip koşuyorum, orada oturan teyzem bana düzgün giyinmemi aynı yerde erkeklerin de kaldığını söylemişti."

Subramanian bütün bu olayı Facebook hesabı üzerinden anlattı ve durum 500'den fazla paylaşıldı.

“Çoğu kişi bana destek oldu ve utanılacak bir şey olmadığını benim yanlış bir şey yapmadığımı söyledi. Bazıları ise böyle şeyleri fazla umursamamam gerektiğini söylediler. Ama bunları görmezden gelmekten bıktım artık. Bu insanlar beni evimin önünde toplum içinde küçük düşürdüler. Çok şaşırtıcı bir durumdu."

Gün geçmiyor ki kadınlar dünyanın bir yerinde şu veya bu şekilde tacize uğramasın, aşağılanmasın, ezilmesin. Tüm toplumlarda bu tip olayların en kısa sürede bitmesi dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Facebookkadınlar
Görüş Bildir