Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eşsiz Bir Varlığız! İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran 10 Özellik

-

Antik Yunan filozofları Socrates, Plato, Aristoteles ve o zamandan beri sayısız filozofun fikirleri gibi, insan varoluşunun doğası hakkında bir çok teori ortaya atılmıştır. Fosillerin ve bilimsel kanıtların keşfedilmesiyle de teoriler geliştirilmiştir. Peki nedir insanı diğer canlılardan ayıran ve eşsiz kılan şeyler?

Bu içerikte sizler için kısaca "İnsanı eşsiz kılan nedir?" sorusuna cevap aradım. Keyifli okumalar.

1. Gırtlak

Gırtlak sayesinde yutkunma, nefes alma, yemek yeme gibi faaliyetlerin yapılması söz konusudur. Yutkunma refleks olarak gerçekleşmektedir. Yutkunulmadığı zamanlarda insan sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca nefes almanın kolayca gerçekleşmesi ve solunum ile sindirim arasında bir karışıklık çıkmaması için yutağa bağlı çalışarak düzenleyici bir rol alması gırtlağın en önemli özelliklerindendir.

2. Omuz

İnsan vücudunda kolların gövdeye birleştiği yerin dışarıda ve yukarıda kalan kısmıdır. İki kemikten meydana gelmiştir: Köprücük kemiği, kürek kemiği.

3. El ve baş parmak

İnsan parmağı, diğer canlılarınkinden kesin konum ve boyut bakımından farklılık gösterir. İnsanlar  nispeten daha uzun ve daha açılı yerleştirilmiş bir başparmağa ve daha büyük başparmak kaslarına sahiptir.

4. Kıllarla kaplanmamış bir cilt

Kılsız olan başka memeliler olsa da - balina, fil ve gergedan- genellikle çıplak deriye sahip olan tek canlı insanlardır.

5. Dik bir şekilde ayakta durabilmek

Yürümek için sadece 2 bacağını kullanması, insan için en önemli ayırt edici özelliklerden birisidir.

6. Yüz kızarması

“İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi” adlı kitabında Charles Darwin'in de dediği gibi “Kızarma, tüm ifadelerin en tuhaf ve en insani halidir."

7. Beyin

En sıra dışı olan insan özelliği, insan beynidir. Beynimizin göreceli büyüklüğü, ölçeği ve kapasitesi diğer türlerinkinden daha büyüktür. İnsan beyninin ortalama insanın toplam ağırlığına göre boyutu 1'e 50'dir. Diğer memelilerin çoğu sadece 1'e 180 gibi bir orana sahiptir.

8. Zihin: Hayal, Yaratıcılık ve Öngörü

İnsan aklı, beyninden farklıdır: Beyin, fiziksel bedenin somut ve görünür kısmıdır. Akıl ise düşüncelerin, hislerin, inançların ve bilincin somut olmayan kısmından oluşur. Bu da insan için ayırt edici özelliklerden birisidir.

9. Din ve Ölüm Farkındalığı

Öleceğini farkında olarak hayatını sürdüren tek canlı insandır. Buna bağlı olarak bir yaradana inanmak ve ibadet etmek de insana özgü şeylerden biridir. Bu da akılla ilişkilendirilebilecek bir özelliktir.

10. Biyokimyasal faktörler

San Diego California Üniversitesi'nden Dr. Ajit Varki tarafından yapılan çalışma, insan hücresi yüzeyinin polisakkarit kaplamasında bulunan, insanlara özgü bir mutasyon buldu. Dr. Varki, hücre yüzeyini kaplayan polisakkarit üzerinde sadece bir oksijen molekülünün ilavesinin bizi diğer tüm hayvanlardan ayırt ettiğini buldu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum alanında bizimle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
soyledim-gitti

Diğer hayvanlarda omuz yok muymuş yani? Kaynak g.tüm bir içerik olmuş.

vlknsn

bu ne aptal bi içerik.

demistid

11. çevresiyle uyum içinde yaşamayıp çevresini tüketen tek canlıdır.

Görüş Bildir