Eski Türk Magazin Dünyasının Şöhret İsmi 'Seher Şeniz' ve Duygusal Hayat Hikayesi

357PAYLAŞIM

Seher Şeniz 1960'larda kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan genç bir kadın, 70'lerde ünlü bir manken, 80'lerde ise Türk magazininin önemli bir ismi olarak anıldı. 1990'lardan sonra ise adının hüzünle anılacağını kim tahmin edebilirdi ki?

Seher Şeniz 1948 yılında İzmir-Narlıdere'de doğdu. Doğumunda soyadı Başdaş idi.

Seher talihsiz bir çocuk olarak dünyaya geldi. Çünkü aileyi terk edip giden babasını, hiç göremedi. Kendinden başka da bir abisi ve bir de ablası vardı. Bu ufak aile daha iyi bir yaşam umuduyla İstanbul'a geldi. 

Seher Şeniz: ''Bir ailem hiç olmadı diyebilirim.''

Daha 16'sında genç bir kız iken zorunlu bir evlilik yaptı. Nitekim bu evliliği çok kısa sürecekti.

Kanunen bir kız evlendiğinde 18 yaşında olup olmadığına bakılmaksızın rüşt sayılıyordu. Seher Şeniz de aslında bu sebeple, özgür olabilmek düşüncesiyle hiç istemediği bu evliliği yapmıştı. Bu ilk evliliği yaklaşık 1 ay sürdü. 

Bu kısa macerayı kendisi şu kelimelerle anlatıyor: 'Evlendiğim zaman bir erkek ile kadın arasındaki biyolojik farkı bile tam olarak bilmiyordum. Çok utanıyordum, ilk gecem tam bir felaketti. 2.5 saat boyunca banyodan çıkamadım' 

Bundan sonra ise Şeniz'in ilk durağı bir güzellik yarışması oldu.

Caddebostan Plajı Güzeli yarışması 4 numaralı yarışmacı Seher Şeniz, 7 numaralı yarışmacı ise Seyyal Taner.

Şeniz, Caddebostan Plajında yapılan bu yarışmada 1. oldu. Aynı zamanda bu yarışmada, sonraki yıllarda tanınacak bir başka isim Seyyal Taner de 3. olmuştu. Seher Şeniz'in esas yükselişi ise bundan bir yıl sonra 1966'da Türkiye Güzellik Yarışmasında 2. seçildikten sonra başlayacaktı.

Bundan sonra Seher Şeniz Türk sinemasına atılacaktır. Özellikle 1970'li yıllarda üst üste birçok filmde rol bulur.

Esasında Şeniz 1962 yılından beri 3 filmde rol almıştır. Fakat beyaz perdedeki esas varlığı bu yıldan sonra başlayacaktır. Filmlerin çoğu o yıllarda fazlaca satılan avantür ve erotik tarzdadır. Bu nedenle de Seher Şeniz oyunculukla değil fiziğiyle ön plana çıkmaktadır.

Rol aldığı 22 film içerisinde günümüzde en fazla tanınmışı 1971 yapımı Tarkan: Viking Kanı filmidir.

Seher Şeniz'in yaşamı dansözlük, mankenlik, oyunculuk ve gece kulüplerinde çalışmakla geçer.

Amerikalı Anthony Wilkins ile 2. evliliğini yapar. Seher Şeniz esasında magazin ve sinemada göründüğünden çok daha duygusal bir karaktere sahipti. Soyunmaktan çok utandığını daima beyan ediyordu. Hatta kocasının önünde bile soyunurken utandığını belirtiyordu. 

'Dünyanın en romantik insanlarından biriyim. Sevişmektense, saatlerce el ele tutuşup oturmayı severim.'

Şeniz'in ünü sadece Türkiye değil, Avrupa'ya da ulaşmıştı. Hatta Playboy dergisine fotoğrafları çıkan ilk Türk oldu.

Bir dönem Paris'e yerleşerek burada yaşadı. Çeşitli gece kulüplerinde dans ederek ve mankenliği sürdürerek geçimini sağladı. 1980'li yıllarda ise Türkiye'ye geri döndü.

80'lerin ortaları Seher Şeniz için tam bir bunalım dönemi olur. Yaşadığı hayat ve ilişkileri en sonunda onu duygusal bir çöküntüye sürükler.

29 Haziran 1984'te dört tüp ilaç içerek intihar etmeye çalıştı. Acilen yetiştirildiği hastanede güçlükle hayata döndürülebildi. Bundan sonra ne sinema ne de magazinde eskisi kadar göründü. 1992 yılı Mayıs ayında seyahate gideceğini söyleyerek, evinin anahtarlarını abisine verilmek üzere komşusuna bıraktı. 

14 Mayıs günü abisi Turhan Başdaş daireye girdiğinde kardeşi Seher'in cansız bedeniyle karşılaştı. Seher Şeniz ikinci intihar denemesinde başarılı olmuştu. Ondan geriye ise yaşadığı kadersiz hayat hikayesi ve bir veda mektubu kalmıştı.

Bonus: maNga - Eriyorum Nihayete

Manga grubunun Eriyorum Nihayete adlı parçası da Seher Şeniz'in bu intihar mektubundan esinlenerek yapıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

İzmir Nazlıdere? Narlıdere olmasın :)

reira-serizawa

Marilyn Monroe'yu animsatti bana.Bir cinsel obje olarak gorulmeyi degil gercekten sevilmeyi istemis bir kadin belli ki.Bundan dolayi kendini eksik hissetmis olmasi olasi.Bu insanlarin, sevgi acligi ceken insanlarin, en buyuk eksiginin ailesel konularda oldugunu gordum.Babasi terkeder vesaire..Maalesef ben de dahil cogu kisi bu tur durumlarla karsilasiyor.Aile de olsa bazi seyleri cok da takmamak lazim, yoksa yasam zindandan baska bir sey olmuyor.Charlize Theron ve Adele'i bu konuda cok takdir ederim.Ikisinin de aile gecmisi pek iyi degil ama su an cok basarili insanlar ve en azindan duygusal anlamda iyi gozukuyorlar.Biraz da sans meselesi iste.Kaderinde iyi bir aile yaziliysa hayata 1-0 onde basliyorsun.

tedero1907

Bu tarz kadınların "sevilmeyi isteyen" kadınlar kategorisinde olmalarına kesinlikle karşıyım. Bu çok kıymetli bir istek ve bunu diyecek bir kadın kendisini sex objesi olarak göstermemeli. Ancak görüyoruz ki girdiği yol yaptıkları tercihleri hiçte "sevilmeyi bekleyen kadın" profiline uymuyor. Belli ki bu hayattan her türlü keyfi almış ve bakınca bir şey olacağı yok ben de sevileyim bende sevi bulayım adı altında hiçte masum görülmüyor... (Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle haşrolursunuz) H.Ş.

dnz-krg

işte yine geldik tipik bir yobaz bakışına daha. bu kadın erkek şiddetini son noktaya kadar görmüş yaşamış sayın yobaz kardeşim. dindar geçinip gece klüplerinde kadına kıza para yediren adamlardan, bizim gibi fazlaca dindar olmayan erkeklere kadar hep bizlerin suçları bu kadınların dramı. bir arzu objesi olmakla ilgili konuşman daha da talihsiz çünkü bizzat senin kitabın bu şekilde ifade ediyor. hangimiz nasıl ölürüz, nasıl haşrolunuruz onu bilmem de, isa der ki yargılamayın ki yargılanmayasınız.

hic-iste

Haklılık payınız olduğunu düşünüyorum. Fakat bazen insanlar gerçekten pişman olur, yaptıklarını yanlış bulur. Sevilmek ister. Yaratan bile kullarına tövbe etme ve affedilme hakkı verirken, yaratılanın affetmeyip sürekli suçlayışını anlayamıyorum ben. Kimsenin içini bilemeyiz biraz daha şefkatli olmak gerek bence.

Görüş Bildir