Eski CEO Eric Schmidt’in Bile Cevaplayamadığı Bu Google Mülakat Sorusunu Çözebilir misin?

293PAYLAŞIM

Google'ın iş görüşmelerinde birbirinden tuhaf ve kafa yakan sorular sormasıyla meşhur olduğunu biliyoruz. Hatta bu sorulardan bir kısmı o denli absürt idi ki, Google'ın kendisi bile bazı soruların mülakatlarda sorulmasını yasaklamıştı. Evet, yasaklamıştı

İşte bu acayip ötesi sorulardan biri de, geçtiğimiz günlerde Google'ın eski CEO'su, şimdi Alphabet'in başkanı olan Eric Schmidt'e sorulmuş. IFLScience'tan derledik; bakalım siz ne diyeceksiniz?

Google'ın yasaklı mülakat sorularını sizlere daha önce derlemiştik.

Google'ın Yasakladığı Beyin Yakan Bu 16 Mülakat Sorusunu Çözebilir misin? - onedio.com
Google'ın Yasakladığı Beyin Yakan Bu 16 Mülakat Sorusunu Çözebilir misin? - onedio.com

Google İnsan Kaynakları Kıdemli Başkan Yardımcısı Laszlo Bock, bu soruların artık sorulmayacağını geçen yıl açıklamıştı.

Yaptığı açıklamada Bock, bu sisteme çok alışıldığını fakat değiştirilmesi gerektiğini belirtmiş, sonrasında da bu sorulara son verilmişti.

Elbette binlerce başvuru arasından seçim yapmak için klasik sorular yetmiyor; biraz da kişinin nasıl düşündüğünü, zihninin nasıl çalıştığını, durumlara nasıl tepki gösterdiğini anlayabilmek gerek.

Ancak Google bu soruların adayların kalitesini ayırt etmek için kullanılamayacağını anlayıp, sormaktan vazgeçmişti.

Aranızda bir Google mülakatına girip de neye uğradığını şaşıran varsa, içinize su serpecek haber Eric Schmidt’ten geliyor.

Schmidt, geçtiğimiz ay gerçekleşen Summit at Sea adlı bir girişimcilik konferansında kendisine yöneltilen işe alım süreciyle ilgili sorulardan birini yanıtlayamamış.

Schmidt soruyu duyar duymaz zamana ihtiyacı olduğunu belirttikten sonra, soruyu bir kez daha tekrarlatmış ve soran kişiye daha net olması gerektiğini söylemiş.

i.amz.mshcdn.com

Bunun kötü bir soru olduğunu da eklemiş :)

Soru şu:

Bir korsan gemisinin kaptanısınız ve bir hazine sandığı buluyorsunuz. Mürettebatınız, bu altınlarla dolu hazine sandığının nasıl bölüşüleceği konusundaki fikrinize dair bir oylama yapacak. Tayfanızın yarısından azı sizinle aynı fikirde olursa, sizi öldürecekler. Hem altından iyi bir pay alıp, hem de halen hayatta olabileceğiniz şekilde altınları nasıl bölüştürüsünüz?

Cevabı bilemeyen Schmidt, nüktedan bir ifadeyle şöyle demiş:

"Mürettebatın %49'una internet şirketimden hisse, %51'ine de altınları veririm. Sanıyorum herkes mutlu olur ve beni öldürmezler."

Tabii ki cevap bu değil! Peki siz cevaplayabilir misiniz? 🤓

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim-eskin1

Hazineyi kendisi buldugu icin %10 %15 ini kendine alir geriye kalan %90 ını tayfa arasina rutbeye gore pay ederim boylelikle ortada problem çıkaracak kadar etkin ve yetkili kimse kalmaz

okisi

mürettebata dönerek hey hepimiz zengin olduk der şarap kadehimi havaya kaldırıp bir yudum alır ve yemekler hazırlansın bundan böyle her gece ziyafet var derim

hakan-kara3

Altınları dolara yatıracağımı ,dolar 4 tl olduktan sonra bozduracağımı ve böylece daha karlı olacağımızı söylerdim : Dindarlarsa cami yaptıracağımı söyleyip ilk limanda sırra kadem basarak hayatımı yaşardım :D Goygoydur

hakan-kara3

Gemide ben hariç 19 tane korsan varsa en iyi savaşçı 10 kişiyi yanıma çekerin diğer 9 kişiyi öldürtürüm .100 tane altın varsa 19 kişiye 5 tane düşerdi.10 kişiye düştüğümüz için kişi başı 10'ar altın alırız.Gemi kaptanının önemini yanımda olanlara anlattıktan sonra kendimi peygamber gibi yüceltirim.Onlara daha çok iş yapacağımızı söylerim.Kendime ortadaki altınlardan 30 tanesini alırım.Kalan 70 tanesini diğerlerine veririm.Sonra derim ki benim aklım olmasaydı 5 tane alacaktınız,şimdi 7 tane alıyorsunuz.

Gizli Kullanıcı

Altınların hepimizin olduğuna ve bu altınlarla ticaret yapıp onlara kat kat fazlasını kazandıracağıma ikna ederim ve sonra hem bütün sermayeye ve kazanca ortak olur hem de tipik kapitalist sistem sayesinde onlara kazandırdığımın belki binlerce kat fazlasını onlar sayesinde kazanırım. Olur mu öyle şey demeyin kaç yüzyıllık kapitalist sistem bunu yapıyor da ben neden yapamayayım :D

Görüş Bildir