Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Çalışanın Açıklamaları Ortalığı Karıştırdı: Facebook'ta Çalışanlar Irkçı Davranışlara mı Maruz Kalıyor?

-
Abone ol

Artık adı skandallarıyla birlikte anılan Facebook, bu sefer başka bir olayla sosyal medyanın gündeminde. Eski bir Facebook çalışanı olan Mark S. Luckie'nin veda yazısı ortalığı karıştırdı. Tüm detayları ve yazının içeriğini sizler için derledik.

Son zamanlarda skandallarla adından sıkça söz ettiren Facebook, şimdi de şirket içinde ırkçı ve ayrımcı politikalar izlediği nedeniyle eleştirilerin hedefinde.

Eski Facebook çalışanı Mark Luckie işten ayrılırken yazdığı veda mektubuna şu cümlelerle başladı: "Facebook'un siyahi insanlarla bir problemi var."

Mektubun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Siyahilerin farklı hiçbir şey yapmamalarına karşın bir 'düşman' gibi görüldüğünün altını çizen Luckie, buna rağmen iş ilişkilerini ve kariyerlerini riske atmaktan dolayı konuşmaktan çekindiklerini dile getiriyor.

"Her gün, 3-4 kez bir iş arkadaşım bana doğrudan bakarak, ellerini ceplerine götürüp cüzdanlarını yokluyorlardı."

"Şirkette çalışan siyahiden daha çok ırkçılık karşıtı afiş var." diyor Luckie, gerçekten de 2018 raporuna göre Facebook'un sadece %4'ü siyahi ve bunların çok azı önemli bir role sahip.

Diğer çalışanların da fikirlerini dile getirdiklerinde 'agresif' ya da 'saldırgan' olarak yaftalandığını söyleyen Luckie, Siyahi insanların 'siyahi işler' yaptığı gerekçesiyle yöneticileri ve iş arkadaşları tarafından yargılandığını dile getiriyor.

Facebook'ta Uluslarası Influencer Yöneticisi pozisyonunda çalışan Mark Luckie, daha önceden Reddit, Twitter, Washington Post gibi önemli yerlerde çalışmış ve başarılı kariyeriyle göze çarpan birisi.

Barışçıl ve çözüme odaklı yazdığı yazısı sosyal medyada olumlu tepkilerle karşılandı ve büyük destek gördü.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nukleerbaslikliterlik

Üzgünüm ama esas ırkçı siyahiler. Her yere burada ne kadar siyah ne kadar beyaz var diye bakıyorlar. Esas ırkçılık budur. Hayatı siyah beyaz diye görenler onlar. Bir filmde siyahi yoksa hemen ırkçı diyorlar. Resmen önceden yapılmış ırkçı tutumu şuan kendilerine fayda sağlamaya çalışıyorlar. Aynı şeyi oscar için de Will Smith'in eşi yapmıştı. siyahi aday yok diye. Her yerde siyahi kontenjanı mı açılsın? Bu daha aşağılayıcı olmaz mıydı?

mr-opposition

Bir derneğin konferansındaydım. "Kurumumuzda, yönetici pozisyonunun yarısı kadındır" diye hava atıp, alkış almışlardı. Söz isteyip, "kadınların %50 olması için çaba sarf ettiniz mi?" diye sordum. Evet, çaba sarf ettik dendi. "Peki bu liyakat anlayışına ters değil mi?" diye sorduğumda ise kısa bir sessizlik oldu. Ardından sunum için gelmiş 3 kişi birden beni çapraz sorguya çekmeye çalışarak, sürekli olarak sözümü kestiler. İşin aslını epey sonra öğrendim. Meğerse bu kurum, yaptığı bu PR çalışması sayesinde tanınırlık kazanmış. Bunlar ucuz şeyler kısacası. Umursamamak lazım pek. Ama buradaki durum için konuşmuyorum. Facebook'un iç yüzünü bilebilmem mümkün değil pek. (Özelden mesaj atana, söz konusu derneğin adını ve reklam filmini atabilirim.)

dcengin

ee olm adamın karısı çinli nası ırkçı olacak?

beyzakenar

tek bir ırka karşı antipati beslemesi bunun tüm ırklar için geçerli olacağı anlamına gelmez

entropy

ben ne dusunuyum mk facebook ta mi calisiyorum

poyraz-tahsin-hancer

mark ırkçı bi tip var ama sorun direk patrondan

sarlok-holms

Zengin insanların nerdeyse hepsi iyi görünüp şeytani işler yapar.O yüzden sevilmemeleri gerekiyor.

didaktik

Yalan mı?Bir tane zengin ama dürüst adam göster.Mutlaka pis bir işe bulaşmistir.Tepede kalmak kolay mı?

Görüş Bildir