Erkeklerin Neredeyse Yarısı Ev İşlerinin Eşit Paylaşıldığını Düşünse de Kadınlar Bu Konuda Aynı Fikirde Değiller!

0PAYLAŞIM

Yapılan yeni araştırmaya göre ev işlerinin çoğunluğunu kimin yaptığı konusunda kadınlarla erkeklerin bakış açısı arasında ciddi bir fark var.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style...

Yapılan bir araştırmada katılımcıların çoğu erkeklerle kadınların çocuk bakımı ve ev işleri konusunda eşit rol almaları gerektiği konusunda hemfikir olsalar da; kadınların yalnızca %20'si bunun evlerine yansıdığını düşünüyor.

Erkeklerin ise %40'ı ev işlerinin eşit bir şekilde bölüşüldüğünü düşünüyor. 

Fakat kadınların üçte birinden fazlası, çocuk bakımı ve ev işleri konusunda eşleriyle eşit bir şekilde yükü paylaşmanın evdeki mutluluk konusunda büyük fark yaratabileceğini söylüyorlar. Ev işlerinin paylaşımı konusunda 2.000 ebeveyn ile konuşuldu ve araştırma Netmums isimli site tarafından yürütüldü.

Kadınların neredeyse %74'ü çift olarak çalışma saatleri ve çevresel faktörlere rağmen hala ev işi ve çocuk bakımı konusunda çoğunluk görev aldıklarını söylediler.

Araştırmayı yürüten Annie O'Leary "Veriler her şeyi gösteriyor. Kadınların çoğu dayanılmaz bir yük olarak görülen işleri yapıyor." dedi. 

O'Leary kadınların ve erkeklerin bu konuyla ilgili bakış açışları arasındaki farklılığın yüzyıllardır bu konularda kadınların sorumlu tutulmasından geliyor olabileceğini belirtti. 

"Evet bugün babalar daha çok çaba harcıyorlar ama görünen o ki, bu yalnızca gerekenin bir kısmı. Hala yapılacak çok iş var." 

O'Leary özellikle cinsiyet eşitsizliği konusunda çabucak dönüt sağlayacak bir formül olmadığını belirtti.

"Ortak doğum izni gibi girişimler daha önce yapamadığımız bir şekilde eşit ebeveynlik konusunda bir çerçeve hazırlıyor ama yine de iş yerinin yardımcı olduğundan ve izin alan ebeveynleri cezalandırmadığından emin olmaya ihtiyacımız var. Ayrıca eşit olmayan maaş konusundaki savaşı da kazanmalıyız."

Hala katedilmesi gereken çok yol olmasına rağmen erkeklerin %67'si ve kadınların %68'i ev işlerinin cinsiyet ayrımı gözetmeksizin eşit bir şekilde yapılması gerektiğini söylediler.

"Bu gerçekten önemli bir adım. Eğer bu soruları 20 yıl önce sorsaydık aynı başarıya ulaşma konusunda şüphelerim var. Cinsiyet eşitliğinin bütün olarak ilerlediğinin büyük işareti bu. Ama bildiğimiz gibi eşit bir şekilde ebeveynlik yapmadıkça cinsiyet eşitliği konusunda gerçek bir başarıya ulaşamayız."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
smaban

ya bu kadınların istediği şey çocuk doğurmak ve ona bakmak. onlara göre tüm iş bu. hatta o kadar büyük bir iş ki, işsiz ev hanımları ev işlerini bile yapmıyor çünkü bütün gün çalışmaktan bile yorucu. erkek bütün gün çalışsın eve gelsin üstüne ev işi yapsın kadınına baksın istiyorlar. tüm dünya aynı. kadınların geninde var ve erkekler hep yetersiz.

apollonia-corleone

acaba gay evliliğinin yasal olduğu ülkelerde gay çiftlerde çocuk bakımı ev işler dağılımı durumu nasıl.Sadece bir ebeveyne yüklemek tarafların bencilliğinden mi yoksa sırf kadına bu rol biçildiği için mi kadında yük var

Görüş Bildir