Erkek Evlat Büyütenlere Ricamızdır! Oğlunuzu Yetiştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 13 Detay

-

Biz de bu memleketin, bu dünyanın, bu evrenin çocuklarıyız. Sokaklarda rahat rahat yürüyebilmek, var olabilmek, korkmadan, öldürülmeden, tecavüze uğramadan yaşamak gibi "çılgınca" isteklerimiz var. Bu duruma bir el atsanız, siz de bize destek olsanız hayat bayram olsa!

Erkek evlat yetiştiren ebeveynlere  ricamızdır:

1. Lütfen ama lütfen çocuğunuzu "göster bakalım amcanlara pipini" mentalitesinde yetiştirmeyin!

Pipi'nin, dolayısıyla da erkekliğin gösterilmesi ve gurur duyulması gereken bir şey olduğunu kafasına kodlayan erkek çocuklar; pipilerine ilerleyen zamanlarda biraz fazla anlam yüklüyorlar. Dünyayı yönetebilecek bir asa olduğunu falan sanıyorlar bizce! Bazen de taciz maksatlı toplu taşımada kadınlara göstererek birer "sapık"a dönüşüyorlar. Evladınızın böyle olmasını istemezsiniz, değil mi?

Ayrıca ayıp yahu!

2. "Erkekler ağlamaz!" gibi laflarla şu çocukları baskılayıp durmayın!

Hem yazık, hem de ilerleyen zamanlarda duygusal açıdan büyük hasar alma ihtimalleri yüksek oluyor. 

"Erkekliğin" çeşitli şartları ve kuralları olan kutsal bir statü olduğu fikrini çocuklara aşılamayın lütfen. Alt tarafı kız çocuğunun pipili olanı işte; pek de fark yok. Bırakın ağlasın çocuk yahu! İçine attırıp manyak etmeyin oğlanları. Sonra biz uğraşıyoruz.

3. "Karı gibi konuşma, karı gibi kırıtma" tarzı laflarla hem çocuğu yaralıyor, hem kadınları aşağılıyorsunuz.

4-5 yaşındaki çocuktan bile bir at üzerinde gürz sallayan Ertuğrul performansı bekleyen manyak ebeveynler var. Onlardan olmayın lütfen. Maskülenlik ve feminenlik biyolojik cinsiyete bağlı değildir. Çocuk, çocuktur!

Bu tarz laflarla hem kendisini eksik hissedecek, ileride "errrkek" olduğunu kanıtlamak için şiddete baş vuracak; bir taraftan da "karı" olmanın aşağılık bir şey olduğunu düşünecek. Yapmayın.

4. Oğlunuza centilmen olmayı öğretmeye çalışırken, kadınların zayıf ve kendi işini beceremeyen varlıklar olduğu fikrini aşılamayın.

Kapı tutmak, güzel. Fakat çocuğunuz sadece kadınlara değil, herkese kapı tutmanın iyi bir şey olduğunu bilmeli. Yoksa biz de kendi kapılarımızı çekebiliyoruz yani...

5. Televizyondan ya da akraba ortamından kız çocuklarını ya da kadınları gösterip "hangisini sana alayım" geyikleri yapmayın... Lütfen...

Sonra gerçekten de kadınların içinden seçebileceklerini ve istediklerini alabileceklerini sanıyorlar. Gerçekler yüzlerine çarpınca -kızların da irade ve arzuları olabileceğini fark edince, fazlaca üzülüyorlar. Yazık. 

Erkek çocuklarının kafasına böyle boş beklentiler koymayın.

6. İş bölümünü düzgün ayarlayın, diğer kız kardeşlerinin ya da ailedeki diğer kadınların ailedeki erkeklere hizmet etmesi gerektiğini düşündürmeyin.

Zira artık öyle bir dünya yok; erkeklere neden hizmet edelim ki zaten?! Yazık, oğluşunuz sonradan hayal kırıklığına uğramasın.

7. "Erkek be! Adam akıllı iş, erkek gibi, adam ol" tarzı söylemlerle erkekliği yüceltmek asla hayırlara vesile olmayacaktır.

Kadını aşağı görecek, kendisini üstün sanacak, sonu sadece ama sadece hayal kırıklığı ve yetersizlik hissi olacak. Ona göre!

8. Özellikle anneler; oğluşunuzu çok seviyorsunuz biliyoruz, lakin emin olun hiçbir kız çocuğu "oğlunuzu sizden çalmak" istemiyor.

Kıskançlık hissiyle çocuğu manyak etmeyin. Siz diğer kadınları küçümserseniz ve kendinizi onlarla bir yarış içindeymiş gibi hissederseniz, çocuk da sizin bu hissiyatınızı benimseyecek ve gelecekte hayatına giren kadınlara kötü davranacaktır.

9. Konuşun onunla!

Erkek çocukları akranları arasında da sert bir rekabete düşebiliyor, çokça üzülebiliyor ve bunları "karı gibi dırdır etmemek" adına paylaşmaktan çekinebiliyorlar.

Allah nimet aşkına erkek evlatlarınıza iletişim kurmayı öğretin.

10. Onların karşısında diğer kadınları görüntüleriyle ya da yaşantılarıyla aşağılamayın.

Kadınların dünyaya güzellik borçlu olduklarını düşünmesinler mesela.

Kadınları, kendi kafalarına uyan ya da uymayan ahlak anlayışıyla yargılamasınlar. Otobüste tekme atan bir vahşi yetiştirmek istemezsiniz, değil mi?

11. Çifte standartlar çocukların gözünden kaçmaz...

Kız kardeşlerine ve hatta yaşça daha büyük olmalarına rağmen ablalara pek çok konuda "izin" verilmeyince, erkek çocuk kadınlar üzerinde kontrol sahibi olup "izin" verebileceğini falan sanıyor. 

İşte sonra eşini boşanmak istedi diye öldürüyorlar falan... Katil yetiştirmeyin.

12. Sevin onları! Ama överek, göklere çıkararak, abartarak değil; tanıyın ve görün oldukları gibi, eksikleri, hataları ve zayıflıklarıyla sevin.

Sevilmeyi öğrensinler, sevilmekten korkmasınlar.

13. Kız çocuklarına "kadın" kelimesini evlenene kadar yakıştıramazken, erkek çocuklara "adam" dayatmasını erken yaşta yapmayın.

Bırakın çocuk olsunlar. 

Bırakın "erkek adam, karı milleti" gibi kalıplardan özgür kalsınlar. Hayat bayram olsun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bademlicikolatta

süper bi içerik.''Kız çocuklarına "kadın" kelimesini evlenene kadar yakıştıramazken...'' bu takıntı nedir gerçekten? aile içinde bile bekar bi arkadaşımdan bahsederken 'çok şeker bi kadındır' dediğimde en başta kadınlar dönüp evlendi mi o diye soruyorlar,yoo ne alaka diince de yüzlerde bi karışıklık..konu insanın güzel kişiliğiyken size ne onun cinsel hayatından ya? kafa hep buraya çalışıyor ama hep.bu kızlık zarı kafası hem kadınlarda hem erkeklerde yok olsa artık! kız-kadın muhabbeti sadece yaş,olgunluk ifadesi vb cinsellik harici şeyler canlandırsa o kafalarda.

karadumanlii

Çok doğru tavsiyeler. Daha çok var. Üstün yetiştirdiklerini sanarken birer zavallı yetiştiriyorlar farkında değiller. Daha fazla döl israfı birey yetişmemesi dileğiyle.

vemrv

Bazı arkadaşlar erkek çocuklarına silah almayın falan fıstık demiş;arkadaşlar 5 yaşına kadar oğluma her hangi bir şiddet içeriği olan hiçbir oyuncak almadık.Buna rağmen parmaklarıyla silahcılık oynuyordu.Renk olarak pembeyi sevmiyor okulda hep kızlar pembe giyiniyormuş.Bazı noktaları biz vermiyoruz anne olarak OĞLUŞLARIMIZA kendileri alıyorlar.Öteki yandan annesine kapıyı açmayı çok büyük bir iyilik olarak görüyor,sofra kurulurken çatal-kaşığı sofraya koymayı,masa örtüsünü yarım yamalakda olsa toplamayı çok büyük görev görüyor.Yani birazda karakter meselesi bu çocuklar harfiyen annelerinin yetiştirdiğiyle bitmiyor.Erkek annesi olmayı çok sevmiş olmalıyım ki ikinci bebeğimizde erkek olucak inşlh.

mrycgr

Evlat yetiştirirken erkek – kız ayırmak tehlikeli bir şey değil mi? Hele kızlarını ''Aman benim gibi olmasın. Benim çektiklerimi çekmesin'' diye büyüten anneleri düşünün. Ya da “Benim aslan oğlum, istediğini yapar” diyerek büyütenler? Anne olarak sen, bir gün senin bile anlayamayacağın bir kız çocuğu/erkek çocuğu ile burun buruna gelirsen? Şundan biraz olsun, ya canım şunu da istedi bundan da biraz olsun şeklinde olmaz bu iş arkadaşım. Bir çocuk annesinin/babasının yansımasıdır, ebeveynler de maalesef genelde bunu görmez. Çocuklara hem gereksiz özgüven aşılayıp hem de her fırsatta bağıran, eleştiren ebeveyn olmayın ömrü boyu o iki arada bırakmayın yeter. Kızınıza erkekleri canavar, bekareteni ise savunulması gereken bir kale olarak göstermeyin erkeklerinizi de amcalara çükünü göstermesini en hızlı şekilde sağlamayın, kafi..

ferda_o1

Aslinda yine kadinlarda bitiyor sonucta gelecegin erkeklerini yetistiren onlar. Yani aslinda yine kadin kadina yapiyor kötülügü oglusuna yanlis davranarak....

Görüş Bildir